Peavey Wolfgang Special

to gitara, której pomys³odawc± by³ Edy Van Halen. Gitarzysta d³ugo szuka³ instrumentu, który spe³ni jego wymagania odno¶nie brzmienia i odpowiedniego rock'n'rollowego wygl±du. Wraz z pracownikami firmy Peavey zaprojektowa³ model Wolfgang. (wiêcej)

Nowoczesne gitary

coraz ¶mielej wkraczaj± na muzyczny rynek. Jednak to czas zweryfikujê przydatno¶æ i wp³yw na rozwój muzyki tych "kosmicznych" wynalazków. (wiêcej)

Basista zespo³u

Queen - John Deacon, wci±¿ jest oficjalnym cz³onkiem zespo³u. John wycofa³ siê jednak z czynnej dzia³alno¶ci muzycznej ju¿ w 1997 roku. Obecnie mieszka w Londynie w raz ¿ona i szóstk± dzieci. (wiêcej)

Richard Thompson

ju¿ w m³odym wieku przejawia³ wielkie ambicje twórcze. Kiedy rozpocz±³ pracê z zespo³em Fairport Convention, który gra³ g³ównie covery, chcia³ w³±czyæ do repertuaru swoje kompozycje. Nie podoba³o siê to producentowi zespo³u. (wiêcej)

Tagi

  • Frank Zappa
  • Gitarzysta
  • Muzyk
  • Kompozytor
  • Gitarzysta rockowy
  • Fender Stratocaster
  • gibson SG
  • Strat
  • Rock
  • Jazz
  • Muzyka psychodeliczna

Frank Zappa


"Bez odchyleñ od normy niemo¿liwy jest postêp"

21 grudnia 1940 roku w Baltimore urodzi³ siê Frank Zappa – najstarszy spo¶ród dwóch braci i jednej siostry. Dom ch³opca po³o¿ony by³ blisko wytwórni, magazynuj±cej gaz musztardowy. Mia³o to wp³yw na twórczo¶æ Franka w pó¼niejszych latach – wiele jego tekstów mówi³o o zarazkach i wojnie bakteriologicznej.

Jego dzieciñstwo oparte by³o g³ównie na ci±g³ym przeprowadzkach. Podczas jednej z nich – do San Diego – ojciec Franka zakupi³ gramofon, co sta³o siê momentem kulminacyjnym w zainteresowaniu Zappy muzyk±, w³a¶nie wtedy bowiem zacz±³ kupowaæ p³yty. Inspirowa³y go brzmienia bêbnów i perkusji, a tak¿e muzyka R&B. Kiedy by³ nastolatkiem przeczyta³ artyku³ w magazynie „Look” o brzmieniach muzyki klasycznej Edgarda Varese’a. Chêæ na poznanie bli¿ej jego twórczo¶ci i wreszcie znalezienie jego albumu po latach odmieni³a jego gusta muzyczne. Kiedy ch³opiec mia³ piêtna¶cie lat rodzina przeprowadzi³a siê po raz kolejny, tym razem do Lancasteru, gdzie s³ucha³ audycji radiowych stacji Los Angeles i SPC 88.75 GM w Claremont – tam Frank za³apa³ siê na swoje w³asne sobotnie show. Tego samego roku jego matka podarowa³a mu dalekodystansowcy telefon do Varese’a, który natychmiast skontaktowa³ siê z nim. Edgard nie by³ jednak wtedy dostêpny, dlatego nied³ugo potem napisa³ Frankowi list z zaproszeniem na spotkanie, je¶li ten kiedykolwiek odwiedzi³by Nowy Jork. Choæ spotkanie nigdy siê nie odby³o, to Zappa zatrzyma³ list od swojego idola do koñca ¿ycia – by³ tym faktem niesamowicie podniecony. W liceum nastolatek zapragn±³ by zostaæ kompozytorem, w klasie maturalnej pisa³ i aran¿owa³ piosenki dla szkolnej orkiestry, gdzie by³ dyrygentem. W San Diego do³±czy³ do pierwszego zespo³u – The Rambles, gdzie by³ perkusist±. W wieku szesnastu lat gra³ w zespole The Blackouts. W³a¶nie wtedy Zappa pozna³ Dona Vileta, z którym wspó³pracowa³ w latach sze¶ædziesi±tych i siedemdziesi±tych. Ta przyja¼ñ (pomimo pó¼niejszym rozej¶ciu siê ich dróg) przetrwa³a do koñca ¿ycia artysty.

Swoj± pierwsz± gitarê Frank Zappa otrzyma³ w wieku siedemnastu lat. By³ wówczas zainspirowany muzyk± Johnny’ego Watsona i Clarence’a Brown’a. W tym czasie zastanawia³ siê powa¿nie nad karier± indywidualn±, pragn±³ stworzyæ swój w³asny, niekonwencjonalny styl. Dziêki pracy w reklamie, Zappa re¿yserowa³ swoje filmy i video, a tak¿e projektowa³ ok³adki do swoich kr±¿ków. W wieku dziewiêtnastu lat artysta przeniós³ siê ostatecznie do LA – tam osiad³ do koñca ¿ycia.

Rok pó¼niej mê¿czyzna o¿eni³ siê z Kataryn J. Sherman. Ich ma³¿eñstwo skoñczy³o siê ju¿ cztery lata po ¶lubie. Jego drug± i ostatni± ¿on± by³a Adelaide Gail Sloatman, z któr± mia³ czworo dzieci.

W roku 1964 do³±czy³ do grupy Soul Giants, w pó¼niejszych latach znanej jako The Mothers of Invention. To w³a¶nie w tym zespole Zappa nagra³ swój debiutancki album „Freek Out”, która zmieni³a oblicze muzyki, przynosz±c Frankowi popularno¶æ fanów i krytyków. Cztery lata pó¼niej na rynku ukaza³a siê p³yta „Lumpy Gravy”, do pracy przy której zaprosili piêædziesiêciu muzyków i zespó³ smyczkowy. Ten kr±¿ek zapocz±tkowa³ inspiracjê Zappy utworami symfonicznymi, a tak¿e zaowocowa³ pó¼niejszym nagraniem sze¶ciu utworów autorstwa Franka przy udziale Londyñskiej Orkiestry Symfonicznej. The Mothers of Invitation zawiesili dzia³alno¶æ w roku 1971, na scenê powrócili jednak w po³owie lat siedemdziesi±tych. Do roku 1976 koncertowali, odnosz±c sukcesy, pó¼niej Zappa zdecydowa³ siê na karierê solow±.Wówczas z pocz±tkiem lat osiemdziesi±tych powsta³a p³yta „Shei Yerbouti”, na której artysta po³±czy³ jazz z metalem i rockiem.Jego gusta muzyczne by³y ró¿norodne – ³±czy³ muzykê rockow± z klasyczn±, jazzow± i soulow±. Nie zna³ granic, nie stawia³ ograniczeñ. Tworz±c muzykê szed³ na ¿ywio³ siêgaj±c nawet po muzykê barokow±, czy renesansow±. Zmar³ 4 grunia 1993 roku w skutek choroby na raka prostaty. Niebanalne ³±czenie muzyki zapewni³o mu niesamowit± popularno¶æ, jest ceniony po dzieñ dzisiejszy przez starsze i m³odsze pokolenia. W roku 2003 zaj±³ czterdzieste pi±te miejsce na li¶cie „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów” wg magazynu „Rolling Stone”.

Komentarze

Szczur
2012-01-31 17:46:32

Fajnie, ¿e kto¶ jeszcze pamiêta o takich ludziach jak Zappa. Nasze czasy nie sprzyjaj± artystom tego typu, komercja na ka¿dym kroku... dobry artyku³, ciekawa stronka.