Lutnicy firmy Gibson

w najmniejszym szczególe odtworzyli ulubiony instrument akustyczny Elvisa Costello. Gitara posiada nietypową dla akustyków klonową podstrunnicę, co zdecydowanie wyróżnia ją spośród innych instrumentów tego typu. (więcej)

W 1948 roku

Les Paul uległ wypadkowi, po którym wymagana była długa rehabilitacja łokcia. Ten właśnie fakt w dużej mierze wpłynął na konstrukcję i kształt korpusu gitary Gibson Les Paul. Instrument musiał być dostosowany do kontuzji by grało się na nim komfortowo. (więcej)

Flea znany jest także

z działalności, charytatywnej i edukacyjnej. Założona przez niego fundacja, ma na celu pomagać młodym ludziom w zaistnieniu na muzycznym rynku. (więcej)

Również zespół

The Offspring chciał nazwać swój album "Chinese Democracy (You Snooze, You Lose)" , w wolnym tłumaczeniu "Chińska demokracja (Kto pierwszy, ten lepszy)". Było to uszczypliwe nawiązanie do tego, że Axl Rose nie potrafi zakończyć pracy nad albumem, przez co czas jego wydania ciągle się przedłużał. Ostatecznie zespół The Offspring oznajmił, że jest to żart. Axl nie do końca zrozumiał ten dowcip i zagroził zespołowi procesem sądowym. (więcej)

Tagi

  • gitara
  • gitara elektryczna
  • struny gitarowe
  • gra na gitarze
  • gryf gitarowy
  • granie na gitarze

Gitara elektryczna

Kolejną, przeważnie wykorzystywaną do gry w zespole jest gitara elektryczna. Nie posiada pudła rezonansowego, które wcześniej powodowało wzmocnienie dźwięku, lecz jedynie deskę. Gra poprzez to cicho, lecz dzięki wykorzystaniu przetwornika elektromagnetycznego, wychwytuje mechaniczne wibracje strun i przekształca je w sygnały elektryczne.

Konstruktorem pierwszej gitary elektrycznej w 1931 roku był George Beauchamp, który zlecił budowę wynalazku swojemu przyjacielowi, lutnikowi Paulowi Barthowi. Jej sukces zachęcił innych producentów do tworzenia podobnych gitar. Doprowadziło to do wynalezienia ES-150 z zestawem przetworników, pudłem rezonansowym i otworami po obu stronach gryfu.
Gitara elektryczna zdobyła wielką popularność - od momentu pojawienia się na rynku sprzedawana była w wielkich ilościach. Jednymi z pierwszych kupców wynalazku byli artyści big bandu Benny’ego Goodmana – T-Bone Walker i Charlie Christian. Obaj odkryli możliwości w nim tkwiące, dzięki czemu Walker wprowadził swój nowy nabytek do muzyki bluesowej i rockowej, Christian zaś do jazzowej.

Kolejnych zmian w konstrukcji gitary elektrycznej dokonał Les Paul, amerykański wokalista jazzowy, który pozbawił instrumentu pudła rezonansowego, co miało na celu pozbycie prestiżowej ES-150 wszelkich wad dźwięku. Swojej konstrukcji nadał tytuł „The log” (ang. deska, belka) i oparł jej budowę na grubej desce, a na frontowej części umieścił atrapy otworów, takich jakie posiadała wcześniej ES-150. Jego pomysł radykalnych zmian nie spotkał się jednak z uznaniem producenta gitar – firmy Gibson. Po latach został jednak poproszony o stworzenie nowego modelu firmy. Tym sposobem powstała „Gibson Les Paul” – ciężka o mocnym dźwięku, niemal nie zmieniona w budowie do dziś i dająca początki muzyce rockowej.

Rok 1954 przyniósł konstrukcję gitary firmy Fender – Stratocaster z trzema zestawami jednocewkowych przetworników. Stała się bardziej popularna od swoich poprzedniczek. Jej promotorem został Jimi Hendrix. Przez kolejne dziesiątki lat budowa Stratocastera nie uległa wielkim zmianom. Pomimo urozmaiceń związanych z małymi reformami kształtu główki, czy powstania innych modeli Stratocastera – pierwotny jego charakter został zachowany do dziś.