Jacek Kaczmarski

nigdy nie był uznawany za wielkiego gitarzystę, bardziej ceniony był za teksty i przekaz. Wypracował jednak swój własny styl gry, który był rozpoznawalny na całym świecie. (więcej)

Pierwszymi instrumentami

jakimi zainteresował się Ralph Towner była trąbka i fortepian. Ojciec Ralpha był trębaczem i skutecznie zaszczepił w nim miłość do tego instrumentu. Fascynacja gitarą przyszła wraz w rozpoczęciem studiów. (więcej)

Ulubionym instrumentem

Angusa Younga jest gitara Gibson SG, z którą gitarzysta jest kojarzony os zawsze. Angus nigdy nie eksperymentował z innymi gitarami. W jednym z wywiadów natomiast dość ciepło wypowiadał się o innej kultowej gitarze jaką jest Fender Telecaster. Nie wyobrażamy sobie jednak go z inną gitarą niż SG, bo to ona definiuje jego brzmienie i sceniczny wizerunek. (więcej)

Chuck Berry był twórcą

oryginalnego sposobu poruszania się na scenie, który został nazwany "kaczym chodem" (duck-walk). Od tego czasu wielu gitarzystów inspiruje się tym efektownym "tańcem". (więcej)

Tagi

  • Big Muff
  • Fuzz
  • Efekt
  • Efekt gitarowy
  • Electro-Harmonix
  • EHX
  • Tranzystrory
  • Mike Mike Matthews
  • Przester
  • Kurt Cobain
  • Davd Gilmour

Electro-Harmonix Big Muff PI

Istnieją efekty gitarowe, których brzmienie rozpoznawalne jest niemal od pierwszych kilku nut. Jednym z niech jest Big Muff Pi, amerykańskiej firmy Electro-Harmonix. Urządzenie tak samo proste jak genialne i mimo, że ma już ponad 40 lat, nadal cieszy się niesłabnącą popularnością wśród gitarzystów na całym świecie. Ciekawostką jest fakt, że mimo swojego mocno zdefiniowanego, brudnego charakteru brzmienia, okazał się na tyle uniwersalny, że sięgali po niego muzycy uprawiający skrajnie różne style muzyczne.

Ale od początku. Big Muff narodził się w 1969 roku i był odpowiedzią na rosnąca falę popularności efektów typu FUZZ. To były czasy kiedy wszyscy chcieli brzmień jak Hendrix, który zrewolucjonizował brzmienie gitary elektrycznej. Pomysłodawcą i twórcą kultowego dziś Big Muff’a był założyciel firmy Electro-Harmonix – Mike Matthews. Konstrukcja wymyślona przez Mike’a różniła się od popularnych w owym czasie fuzzów budowanych przez Roberta Mayera i firmę Maestro. Zamiast dwóch germanowych tranzystorów, Matthews wykorzystał aż cztery tranzystory krzemowe. Takie rozwiązanie spowodowało że brzmienie nowego urządzenia było dużo mocniejsze i bardziej bogate w harmoniczne.
Gitarzyści na całym świecie zakochali się w niesfornym i nieokrzesanym efekcie a Mike Matthews rozpoczął długi proces modyfikowania i ulepszania swojego Muff’a (który swoją drogą trwa do dnia dzisiejszego). PI stał się ulubioną kostką takich muzyków jak David Gilmour, Carlos Santana, Kurt Cobain, J Mascis i wielu innych.


Do dnia dzisiejszego powstało aż 9 wersji Big Muff Pi. Cała produkcja od początku istnienia firmy, odbywa się w Nowym Yorku (z wyjątkiem kilku wersji, które wyprodukowała w Rosji firma Sovtek). Na czele Electro-Harmonix nadal stoi Mike Matthews, który nadal zadziwia świat swoimi nowatorskimi pomysłami i coraz to nowymi wcieleniami Muffa i innych kultowych efektów.