Jerry Garcia otwarcie

przyznawał się do zażywania narkotyków. Twierdził że zażywanie LSD uwalnia go od szarej codzienności. W rzeczywistości uzależnienie doprowadziło do poważnych kłopotów zdrowotnych. (więcej)

Bernie London uznawany jest

za prekursora muzyki country-rock, która obecnie jest jednym z najpopularniejszych stylów w Stanach Zjednoczonych, a wielu muzyków z tego nurtu otwarcie przyznaje się do inspiracji twórczością Londona. (więcej)

Prawdziwe nazwisko Jacka

to John Anthony Gillis. Przewrotna natura gitarzysty skłoniła go do przyjęcia nazwiska od swojej żony Meg. (więcej)

Peavey Wolfgang Special

to gitara, której pomysłodawcą był Edy Van Halen. Gitarzysta długo szukał instrumentu, który spełni jego wymagania odnośnie brzmienia i odpowiedniego rock'n'rollowego wyglądu. Wraz z pracownikami firmy Peavey zaprojektował model Wolfgang. (więcej)

Tagi

  • Big Muff
  • Fuzz
  • Efekt
  • Efekt gitarowy
  • Electro-Harmonix
  • EHX
  • Tranzystrory
  • Mike Mike Matthews
  • Przester
  • Kurt Cobain
  • Davd Gilmour

Electro-Harmonix Big Muff PI

Istnieją efekty gitarowe, których brzmienie rozpoznawalne jest niemal od pierwszych kilku nut. Jednym z niech jest Big Muff Pi, amerykańskiej firmy Electro-Harmonix. Urządzenie tak samo proste jak genialne i mimo, że ma już ponad 40 lat, nadal cieszy się niesłabnącą popularnością wśród gitarzystów na całym świecie. Ciekawostką jest fakt, że mimo swojego mocno zdefiniowanego, brudnego charakteru brzmienia, okazał się na tyle uniwersalny, że sięgali po niego muzycy uprawiający skrajnie różne style muzyczne.

Ale od początku. Big Muff narodził się w 1969 roku i był odpowiedzią na rosnąca falę popularności efektów typu FUZZ. To były czasy kiedy wszyscy chcieli brzmień jak Hendrix, który zrewolucjonizował brzmienie gitary elektrycznej. Pomysłodawcą i twórcą kultowego dziś Big Muff’a był założyciel firmy Electro-Harmonix – Mike Matthews. Konstrukcja wymyślona przez Mike’a różniła się od popularnych w owym czasie fuzzów budowanych przez Roberta Mayera i firmę Maestro. Zamiast dwóch germanowych tranzystorów, Matthews wykorzystał aż cztery tranzystory krzemowe. Takie rozwiązanie spowodowało że brzmienie nowego urządzenia było dużo mocniejsze i bardziej bogate w harmoniczne.
Gitarzyści na całym świecie zakochali się w niesfornym i nieokrzesanym efekcie a Mike Matthews rozpoczął długi proces modyfikowania i ulepszania swojego Muff’a (który swoją drogą trwa do dnia dzisiejszego). PI stał się ulubioną kostką takich muzyków jak David Gilmour, Carlos Santana, Kurt Cobain, J Mascis i wielu innych.


Do dnia dzisiejszego powstało aż 9 wersji Big Muff Pi. Cała produkcja od początku istnienia firmy, odbywa się w Nowym Yorku (z wyjątkiem kilku wersji, które wyprodukowała w Rosji firma Sovtek). Na czele Electro-Harmonix nadal stoi Mike Matthews, który nadal zadziwia świat swoimi nowatorskimi pomysłami i coraz to nowymi wcieleniami Muffa i innych kultowych efektów.