Peavey Wolfgang Special

to gitara, której pomys³odawc± by³ Edy Van Halen. Gitarzysta d³ugo szuka³ instrumentu, który spe³ni jego wymagania odno¶nie brzmienia i odpowiedniego rock'n'rollowego wygl±du. Wraz z pracownikami firmy Peavey zaprojektowa³ model Wolfgang. (wiêcej)

Leo Fender

nie by³ gitarzyst±, jednak muzyka zawsze go fascynowa³a. Otacza³ siê wieloma znakomitymi muzykami, rozumia³ ich potrzeby, co znacznie u³atwi³o mu konstruowanie gitar i wzmacniaczy. (wiêcej)

Firma ProCo Sound

przedstawi³a niedawno reedycjê kostki White Face Rat, która jest dok³adn± kopi± efektu produkowanego na prze³omie lat 70tych i 80tych. (wiêcej)

Jedna z gitar Woodyego

mia³a naklejkê z napisem "This machine kills fascists" (ta maszyna zabija faszystów). Ten slogan sta³ siê czê¶ci± popkultury w pó¼niejszych latach i chêtnie wykorzystywali go muzycy, którzy podobnie ja Woody, przyznawali siê do lewicowych pogl±dów. (wiêcej)

Tagi

  • Big Muff
  • Fuzz
  • Efekt
  • Efekt gitarowy
  • Electro-Harmonix
  • EHX
  • Tranzystrory
  • Mike Mike Matthews
  • Przester
  • Kurt Cobain
  • Davd Gilmour

Electro-Harmonix Big Muff PI

Istniej± efekty gitarowe, których brzmienie rozpoznawalne jest niemal od pierwszych kilku nut. Jednym z niech jest Big Muff Pi, amerykañskiej firmy Electro-Harmonix. Urz±dzenie tak samo proste jak genialne i mimo, ¿e ma ju¿ ponad 40 lat, nadal cieszy siê nies³abn±c± popularno¶ci± w¶ród gitarzystów na ca³ym ¶wiecie. Ciekawostk± jest fakt, ¿e mimo swojego mocno zdefiniowanego, brudnego charakteru brzmienia, okaza³ siê na tyle uniwersalny, ¿e siêgali po niego muzycy uprawiaj±cy skrajnie ró¿ne style muzyczne.

Ale od pocz±tku. Big Muff narodzi³ siê w 1969 roku i by³ odpowiedzi± na rosn±ca falê popularno¶ci efektów typu FUZZ. To by³y czasy kiedy wszyscy chcieli brzmieñ jak Hendrix, który zrewolucjonizowa³ brzmienie gitary elektrycznej. Pomys³odawc± i twórc± kultowego dzi¶ Big Muff’a by³ za³o¿yciel firmy Electro-Harmonix – Mike Matthews. Konstrukcja wymy¶lona przez Mike’a ró¿ni³a siê od popularnych w owym czasie fuzzów budowanych przez Roberta Mayera i firmê Maestro. Zamiast dwóch germanowych tranzystorów, Matthews wykorzysta³ a¿ cztery tranzystory krzemowe. Takie rozwi±zanie spowodowa³o ¿e brzmienie nowego urz±dzenia by³o du¿o mocniejsze i bardziej bogate w harmoniczne.
Gitarzy¶ci na ca³ym ¶wiecie zakochali siê w niesfornym i nieokrzesanym efekcie a Mike Matthews rozpocz±³ d³ugi proces modyfikowania i ulepszania swojego Muff’a (który swoj± drog± trwa do dnia dzisiejszego). PI sta³ siê ulubion± kostk± takich muzyków jak David Gilmour, Carlos Santana, Kurt Cobain, J Mascis i wielu innych.


Do dnia dzisiejszego powsta³o a¿ 9 wersji Big Muff Pi. Ca³a produkcja od pocz±tku istnienia firmy, odbywa siê w Nowym Yorku (z wyj±tkiem kilku wersji, które wyprodukowa³a w Rosji firma Sovtek). Na czele Electro-Harmonix nadal stoi Mike Matthews, który nadal zadziwia ¶wiat swoimi nowatorskimi pomys³ami i coraz to nowymi wcieleniami Muffa i innych kultowych efektów.