David Murray

jest miłośnikiem golfa. Wolne chwile uwielbia spędzać na polu golfowym. Jego ulubionym miejscem wypoczynku są Hawaje. (więcej)

Wyśmienita technika

Larryego LaLonde została doceniona przez wielu fantastycznych muzyków. Jego talent zauważył również Serj Tankian, który bez wahania zaprosił Larrego do współpracy (więcej)

Asymmetry Festival

do tej pory odbywał się we wrocławskim klubie ODA Firlej. W tym roku przeniesiony został do Browaru Mieszczańskiego. Wiąże się to z coraz większą popularnością imprezy. Organizatorzy po prostu potrzebują więcej miejsca by przyjąć coraz większa liczbę fanów muzyki alternatywnej. (więcej)

Historia spłatała figla

gdyż wiele lat wcześniej marka Epiphone, która teraz jest budżetowym odziałem koncernu Gibson, produkowała instrumenty, które swoją jakością znacznie przewyższała ówczesne produkty Gibsona. (więcej)

Tagi

  • Big Muff
  • Fuzz
  • Efekt
  • Efekt gitarowy
  • Electro-Harmonix
  • EHX
  • Tranzystrory
  • Mike Mike Matthews
  • Przester
  • Kurt Cobain
  • Davd Gilmour

Electro-Harmonix Big Muff PI

Istnieją efekty gitarowe, których brzmienie rozpoznawalne jest niemal od pierwszych kilku nut. Jednym z niech jest Big Muff Pi, amerykańskiej firmy Electro-Harmonix. Urządzenie tak samo proste jak genialne i mimo, że ma już ponad 40 lat, nadal cieszy się niesłabnącą popularnością wśród gitarzystów na całym świecie. Ciekawostką jest fakt, że mimo swojego mocno zdefiniowanego, brudnego charakteru brzmienia, okazał się na tyle uniwersalny, że sięgali po niego muzycy uprawiający skrajnie różne style muzyczne.

Ale od początku. Big Muff narodził się w 1969 roku i był odpowiedzią na rosnąca falę popularności efektów typu FUZZ. To były czasy kiedy wszyscy chcieli brzmień jak Hendrix, który zrewolucjonizował brzmienie gitary elektrycznej. Pomysłodawcą i twórcą kultowego dziś Big Muff’a był założyciel firmy Electro-Harmonix – Mike Matthews. Konstrukcja wymyślona przez Mike’a różniła się od popularnych w owym czasie fuzzów budowanych przez Roberta Mayera i firmę Maestro. Zamiast dwóch germanowych tranzystorów, Matthews wykorzystał aż cztery tranzystory krzemowe. Takie rozwiązanie spowodowało że brzmienie nowego urządzenia było dużo mocniejsze i bardziej bogate w harmoniczne.
Gitarzyści na całym świecie zakochali się w niesfornym i nieokrzesanym efekcie a Mike Matthews rozpoczął długi proces modyfikowania i ulepszania swojego Muff’a (który swoją drogą trwa do dnia dzisiejszego). PI stał się ulubioną kostką takich muzyków jak David Gilmour, Carlos Santana, Kurt Cobain, J Mascis i wielu innych.


Do dnia dzisiejszego powstało aż 9 wersji Big Muff Pi. Cała produkcja od początku istnienia firmy, odbywa się w Nowym Yorku (z wyjątkiem kilku wersji, które wyprodukowała w Rosji firma Sovtek). Na czele Electro-Harmonix nadal stoi Mike Matthews, który nadal zadziwia świat swoimi nowatorskimi pomysłami i coraz to nowymi wcieleniami Muffa i innych kultowych efektów.