Fat-Neck

Jest konstrukcją nawiązującą do gitar Gibsona z lat 50'tych. Grubsza szyjka przeszła metamorfozę i nabrało obecnych kształtów dopiero w następnym dziesięcioleciu. Mimo, że mniej komfortowa, szyjka Fat-Neck ma całą rzeszę zwolenników. (więcej)

Gibson SG Special '60s Tribute

został wyposażony w gryf SlimTaper, który zapewnia nieprzeciętny komfort gry i wygodny dostęp do najwyższych pozycji. (więcej)

Lutnicy firmy Gibson

w najmniejszym szczególe odtworzyli ulubiony instrument akustyczny Elvisa Costello. Gitara posiada nietypową dla akustyków klonową podstrunnicę, co zdecydowanie wyróżnia ją spośród innych instrumentów tego typu. (więcej)

Populrność wzmacniaczy Mustang

firmy fender okazała się tak zaskakująco wysoka, że firma postanowiła wypuścić bliźniaczy model ale przeznaczony dla basistów. Tak powstał Bronco, wzmacniacz do gitary basowej z ogromnymi możliwościami i niezliczoną liczbą brzmień. (więcej)

Tagi

  • Leo Fender
  • Konstruktor
  • Wynalazca
  • Muzyka
  • Wzmacniacz
  • Gitara
  • Gitara elektryczna
  • Wzmacniacz gitarowy
  • Gitara basowa
  • Bassman
  • Telecaster
  • Stratocaster
  • Precision
  • Jazzbass

Leo Fender - księgowy, który zrewolucjonizował muzyczny świat

Clarence Leonidas „Leo” Fender urodził się 10 sierpnia 1909 roku w Anaheim w Kalifornii w rodzinie Clarence’a Montego i Harriet Elviry. Rodzice Fendera byli właścicielami przynoszącego dochody gaju pomarańczy, znajdującego się pomiędzy Anaheim a Fulerton. Już od najmłodszych lat Leo wykazywał zainteresowanie majsterkowaniem przy elektronice. Gdy miał trzynaście lat jego wujek – pracownik sklepu samochodowego – przesłał mu pudło pełne starych części radia samochodowego. Rok później młodzieniec odwiedził wujka w Santa Maria, podziwiając radio stworzone przez niego z niepotrzebnych już części. Wkrótce Clarence rozpoczął naprawę urządzeń w małym sklepiku otworzonym w domu rodziców.

Tuż po ukończeniu Fullerton Union High School Leo dołączył do Fullerton Junior College. W czasie nauki w szkole nieustannie ćwiczył naprawy sprzętu oraz poznawał tajniki elektroniki. Był jednak samouczkiem – nigdy nie pobrał żadnych nauk o profesjonalistów. Po studiach zatrudnił się jako dostawca w Consolidated Ice i Cold Storage Company w Anaheim, gdzie niedługo potem został księgowym. W tym samym czasie pewien lokalny zespół zaproponował Clarencowi współpracę, prosząc o zbudowanie systemu PA, wykorzystywanego przez grupę podczas tańców w Hollywood.W roku 1933 Fender poznał Esther Klosky – jego przyszłą żonę. W tym samym czasie pracował jako księgowy w California Highway Departament w San Luis. W skutek zmian w ustroju politycznym stracił pracę, zatrudniając się na tym samym stanowisku w innej firmie. Niestety – pracę stracił tak jak jego inni koledzy księgowi. W roku 1983 wraz z żoną przeprowadził się do Fullerton, gdzie otworzył własny sklep naprawy RTV „Fender Radio Service”. Wkrótce osiągnął sukces – wszelkiego rodzaju zespoły przyjeżdżały do niego, zamawiając systemy PA, które budował, wynajmował i sprzedawał. W tym czasie coraz większym zainteresowaniem cieszyły się wzmacniacze gitar akustycznych – była to przyczyna jeszcze większego sukcesu „Fender Radio Service”.

W latach drugiej wojny światowej Fender poznał Claytona Kauffmana, wynalazcę z którym wkrótce założył spółkę „K&F Manufacturing Corporation”, produkującą gitary hawajskie i wzmacniacze. W 1944 duet opatentował gitarę hawajską z elektrycznymi pick-upami. Rok później zaczęli sprzedawać wynalazek w zestawie ze wzmacniaczem zaprojektowanym przez Leo.

Podążając za rozwojem techniki i elektroniki Fender rozpoznał potencjał w elektrycznej gitarze będącej łatwą w trzymaniu, strojeniu i graniu, a także nie znającej sprzężeń zwrotnych. W roku 1949 przedstawił prototyp elektryka, który po raz pierwszy wydany został w roku 1950 pod nazwą „Fender Esquire”. Wkrótce sprzęt zmienił nazwę na Broadcaster, a później na Telecaster (posiadającego dwa, zamiast jednego pickupa). Obecnie Telecaster, oryginalnie posiadający dwa przetworniki oraz powszechnie używany przez muzyków country, stał się jedną z najpopularniejszych gitar elektrycznych w historii muzyki!W zamian za ujawnienie światu Telecastera Fender zdecydował się na zaprojektowanie nowej gitary. Jeden z przedstawicieli krytyków Telecastera – Bill Carson – uznał, że nowy projekt powinien posiadać regulowane siodełko mostka oraz cztery lub pięć pickupów. Przy współpracy z Freddiem Tavaresem Clarence rozpoczął pracę nad Stratocasterem w roku 1953. W tym czasie Fender zrozumiał również problem muzyków związany z akustycznym podwójnym basem. Ponadto były one duże, obszerne i sprawiały trudności w transporcie. W oparciu o ten wniosek w roku 1951 Leo rozpoczął projekt Precision Bass, oparty o Telecaster. Gitara była mniejsza, przenośna, a jego konstrukcja, cztery magnesy i pojedynczy pickup umożliwiał grę na wysokim volume bez szumów i sprzężeń. Trzy lata później pojawił się pomysł na zmienienie projektu P-Bassu, uwzględniającego pojedynczy pickup i złoty anodowany przetwornik. W roku 1960 dodano do tego palisandrową podstrunnicę, szeroki zakres odcieni obudowy oraz potrójny przetwornik. W tym samym czasie powstał Jazz Bass, uwzględniający szczuplejszą szyjkę, zwężony korpus i dwa pickupy. Niemal od razu J-Bass stał się popularny i po dzisiejszy dzień stanowi chlubę kolekcjonerów i muzyków. W latach pięćdziesiątych problemy zdrowotne zmusiły go do rezygnacji z poświęceń dla zawodu. W roku 1965 Fender sprzedał swoją firmę CBS, pozostając jednocześnie jej konsultantem. Niedługo potem zmienił lekarza, co wpłynęło na polepszenie się jego stanu zdrowia. W roku 1971 powrócił do pasji, zakładając Tri-Sonic. Trzy lata później firma zmieniła nazwę na Music Man. W 1975 stał się jej prezesem.

Niedługo potem powstał StringRay – oczko w głowie dla Louisa Johnsona, Johna Deacona, Flea czy wielu innych cenionych basistów. Projekt korpusu odziedziczył po Precision Bass, innowacjami okazały się zaś aktywna elektronika, czy satynowe wykończenie szyjki.

W roku 1979 Leo, Dale Hyatt i George Fullerton założyli nową firmę G&L (George&Leo) Musical Products. Tego samego roku żona Fendera – Esther – zmarła na raka. Ponownie ożenił się w roku 1980 z Phyllis Fender. Zmarł w marcu 1991 roku wskutek cierpienia na chorobę Parkinsona. Pochowany został na Fairheaven Memorial Park w Santa Ana w Kalifornii. Jego zasługi docenione zostały w roku 2009 nagrodą Technical Grammy Award.


Komentarze

Anonim
2014-04-22 10:24:54

błąd...W roku 1983 wraz z żoną przeprowadził się do Fullerton, gdzie otworzył własny sklep naprawy RTV
powinno byc 1943...chyba

BigLeo
2012-08-21 10:22:24

Uwielbiam Fendera to najlepsze gitary na świecie. Bardzo fajny jest ten filmik z fabryki z lat 50tych.