Nauka gry na gitarzeAsymmetry Festival

do tej pory odbywał się we wrocławskim klubie ODA Firlej. W tym roku przeniesiony został do Browaru Mieszczańskiego. Wiąże się to z coraz większą popularnością imprezy. Organizatorzy po prostu potrzebują więcej miejsca by przyjąć coraz większa liczbę fanów muzyki alternatywnej. (więcej)

Smutnym zbiegiem okoliczności

SRV zginał w najlepszym okresie swojego życia. Udało mu się pokonać nałogi i właśnie wkraczał w najlepszy okres swojej kariery muzycznej. (więcej)

Nie tylko design

odróżnia od siebie gitary z serii Compass firmy Yamaha. Różnią się one także budową, użytymi materiałami i co za tym idzie - brzmieniem. (więcej)

Gibson Hummingbird

jest reedycją gitary, która była produkowana wiele lat wcześniej. Wyposażona została w szereg nowoczesnych rozwiązań, których brakowało we wcześniejszych wersjach tej gitary. (więcej)

Tagi

 • Leo Fender
 • Konstruktor
 • Wynalazca
 • Muzyka
 • Wzmacniacz
 • Gitara
 • Gitara elektryczna
 • Wzmacniacz gitarowy
 • Gitara basowa
 • Bassman
 • Telecaster
 • Stratocaster
 • Precision
 • Jazzbass

Leo Fender - księgowy, który zrewolucjonizował muzyczny świat

2012-08-10 11:49
Adam82
Clarence Leonidas „Leo” Fender urodził się 10 sierpnia 1909 roku w Anaheim w Kalifornii w rodzinie Clarence’a Montego i Harriet Elviry. Rodzice Fendera byli właścicielami przynoszącego dochody gaju pomarańczy, znajdującego się pomiędzy Anaheim a Fulerton. Już od najmłodszych lat Leo wykazywał zainteresowanie majsterkowaniem przy elektronice. Gdy miał trzynaście lat jego wujek – pracownik sklepu samochodowego – przesłał mu pudło pełne starych części radia samochodowego. Rok później młodzieniec odwiedził wujka w Santa Maria, podziwiając radio stworzone przez niego z niepotrzebnych już części. Wkrótce Clarence rozpoczął naprawę urządzeń w małym sklepiku otworzonym w domu rodziców.

Tuż po ukończeniu Fullerton Union High School Leo dołączył do Fullerton Junior College. W czasie nauki w szkole nieustannie ćwiczył naprawy sprzętu oraz poznawał tajniki elektroniki. Był jednak samouczkiem – nigdy nie pobrał żadnych nauk o profesjonalistów. Po studiach zatrudnił się jako dostawca w Consolidated Ice i Cold Storage Company w Anaheim, gdzie niedługo potem został księgowym. W tym samym czasie pewien lokalny zespół zaproponował Clarencowi współpracę, prosząc o zbudowanie systemu PA, wykorzystywanego przez grupę podczas tańców w Hollywood.
Leo Fender
Leo Fender, źródło: Thegearpage

W roku 1933 Fender poznał Esther Klosky – jego przyszłą żonę. W tym samym czasie pracował jako księgowy w California Highway Departament w San Luis. W skutek zmian w ustroju politycznym stracił pracę, zatrudniając się na tym samym stanowisku w innej firmie. Niestety – pracę stracił tak jak jego inni koledzy księgowi. W roku 1983 wraz z żoną przeprowadził się do Fullerton, gdzie otworzył własny sklep naprawy RTV „Fender Radio Service”. Wkrótce osiągnął sukces – wszelkiego rodzaju zespoły przyjeżdżały do niego, zamawiając systemy PA, które budował, wynajmował i sprzedawał. W tym czasie coraz większym zainteresowaniem cieszyły się wzmacniacze gitar akustycznych – była to przyczyna jeszcze większego sukcesu „Fender Radio Service”.

W latach drugiej wojny światowej Fender poznał Claytona Kauffmana, wynalazcę z którym wkrótce założył spółkę „K&F Manufacturing Corporation”, produkującą gitary hawajskie i wzmacniacze. W 1944 duet opatentował gitarę hawajską z elektrycznymi pick-upami. Rok później zaczęli sprzedawać wynalazek w zestawie ze wzmacniaczem zaprojektowanym przez Leo.

Podążając za rozwojem techniki i elektroniki Fender rozpoznał potencjał w elektrycznej gitarze będącej łatwą w trzymaniu, strojeniu i graniu, a także nie znającej sprzężeń zwrotnych. W roku 1949 przedstawił prototyp elektryka, który po raz pierwszy wydany został w roku 1950 pod nazwą „Fender Esquire”. Wkrótce sprzęt zmienił nazwę na Broadcaster, a później na Telecaster (posiadającego dwa, zamiast jednego pickupa). Obecnie Telecaster, oryginalnie posiadający dwa przetworniki oraz powszechnie używany przez muzyków country, stał się jedną z najpopularniejszych gitar elektrycznych w historii muzyki!
Fender Telecaster
Fender Telecaster, źródło: Fender.com

W zamian za ujawnienie światu Telecastera Fender zdecydował się na zaprojektowanie nowej gitary. Jeden z przedstawicieli krytyków Telecastera – Bill Carson – uznał, że nowy projekt powinien posiadać regulowane siodełko mostka oraz cztery lub pięć pickupów. Przy współpracy z Freddiem Tavaresem Clarence rozpoczął pracę nad Stratocasterem w roku 1953. W tym czasie Fender zrozumiał również problem muzyków związany z akustycznym podwójnym basem. Ponadto były one duże, obszerne i sprawiały trudności w transporcie. W oparciu o ten wniosek w roku 1951 Leo rozpoczął projekt Precision Bass, oparty o Telecaster. Gitara była mniejsza, przenośna, a jego konstrukcja, cztery magnesy i pojedynczy pickup umożliwiał grę na wysokim volume bez szumów i sprzężeń. Trzy lata później pojawił się pomysł na zmienienie projektu P-Bassu, uwzględniającego pojedynczy pickup i złoty anodowany przetwornik. W roku 1960 dodano do tego palisandrową podstrunnicę, szeroki zakres odcieni obudowy oraz potrójny przetwornik. W tym samym czasie powstał Jazz Bass, uwzględniający szczuplejszą szyjkę, zwężony korpus i dwa pickupy. Niemal od razu J-Bass stał się popularny i po dzisiejszy dzień stanowi chlubę kolekcjonerów i muzyków.
Już z jako konstruktor gitar Music Man
Już z jako konstruktor gitar Music Man, źródło: Wikipedia

W latach pięćdziesiątych problemy zdrowotne zmusiły go do rezygnacji z poświęceń dla zawodu. W roku 1965 Fender sprzedał swoją firmę CBS, pozostając jednocześnie jej konsultantem. Niedługo potem zmienił lekarza, co wpłynęło na polepszenie się jego stanu zdrowia. W roku 1971 powrócił do pasji, zakładając Tri-Sonic. Trzy lata później firma zmieniła nazwę na Music Man. W 1975 stał się jej prezesem.

Niedługo potem powstał StringRay – oczko w głowie dla Louisa Johnsona, Johna Deacona, Flea czy wielu innych cenionych basistów. Projekt korpusu odziedziczył po Precision Bass, innowacjami okazały się zaś aktywna elektronika, czy satynowe wykończenie szyjki.

W roku 1979 Leo, Dale Hyatt i George Fullerton założyli nową firmę G&L (George&Leo) Musical Products. Tego samego roku żona Fendera – Esther – zmarła na raka. Ponownie ożenił się w roku 1980 z Phyllis Fender. Zmarł w marcu 1991 roku wskutek cierpienia na chorobę Parkinsona. Pochowany został na Fairheaven Memorial Park w Santa Ana w Kalifornii. Jego zasługi docenione zostały w roku 2009 nagrodą Technical Grammy Award.


Komentarze

Anonim
2014-04-22 10:24:54

błąd...W roku 1983 wraz z żoną przeprowadził się do Fullerton, gdzie otworzył własny sklep naprawy RTV
powinno byc 1943...chyba

BigLeo
2012-08-21 10:22:24

Uwielbiam Fendera to najlepsze gitary na świecie. Bardzo fajny jest ten filmik z fabryki z lat 50tych.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.