Tuż po ukończeniu Fullerton Union High School Leo dołączył do Fullerton Junior College. W czasie nauki w szkole nieustannie ćwiczył naprawy sprzętu oraz poznawał tajniki elektroniki. Był jednak samouczkiem – nigdy nie pobrał żadnych nauk o profesjonalistów. Po studiach zatrudnił się jako dostawca w Consolidated Ice i Cold Storage Company w Anaheim, gdzie niedługo potem został księgowym. W tym samym czasie pewien lokalny zespół zaproponował Clarencowi współpracę, prosząc o zbudowanie systemu PA, wykorzystywanego przez grupę podczas tańców w Hollywood.W roku 1933 Fender poznał Esther Klosky – jego przyszłą żonę. W tym samym czasie pracował jako księgowy w California Highway Departament w San Luis. W skutek zmian w ustroju politycznym stracił pracę, zatrudniając się na tym samym stanowisku w innej firmie. Niestety – pracę stracił tak jak jego inni koledzy księgowi. W roku 1983 wraz z żoną przeprowadził się do Fullerton, gdzie otworzył własny sklep naprawy RTV „Fender Radio Service”. Wkrótce osiągnął sukces – wszelkiego rodzaju zespoły przyjeżdżały do niego, zamawiając systemy PA, które budował, wynajmował i sprzedawał. W tym czasie coraz większym zainteresowaniem cieszyły się wzmacniacze gitar akustycznych – była to przyczyna jeszcze większego sukcesu „Fender Radio Service”.
W latach drugiej wojny światowej Fender poznał Claytona Kauffmana, wynalazcę z którym wkrótce założył spółkę „K&F Manufacturing Corporation”, produkującą gitary hawajskie i wzmacniacze. W 1944 duet opatentował gitarę hawajską z elektrycznymi pick-upami. Rok później zaczęli sprzedawać wynalazek w zestawie ze wzmacniaczem zaprojektowanym przez Leo.
Podążając za rozwojem techniki i elektroniki Fender rozpoznał potencjał w elektrycznej gitarze będącej łatwą w trzymaniu, strojeniu i graniu, a także nie znającej sprzężeń zwrotnych. W roku 1949 przedstawił prototyp elektryka, który po raz pierwszy wydany został w roku 1950 pod nazwą „Fender Esquire”. Wkrótce sprzęt zmienił nazwę na Broadcaster, a później na Telecaster (posiadającego dwa, zamiast jednego pickupa). Obecnie Telecaster, oryginalnie posiadający dwa przetworniki oraz powszechnie używany przez muzyków country, stał się jedną z najpopularniejszych gitar elektrycznych w historii muzyki!W zamian za ujawnienie światu Telecastera Fender zdecydował się na zaprojektowanie nowej gitary. Jeden z przedstawicieli krytyków Telecastera – Bill Carson – uznał, że nowy projekt powinien posiadać regulowane siodełko mostka oraz cztery lub pięć pickupów. Przy współpracy z Freddiem Tavaresem Clarence rozpoczął pracę nad Stratocasterem w roku 1953. W tym czasie Fender zrozumiał również problem muzyków związany z akustycznym podwójnym basem. Ponadto były one duże, obszerne i sprawiały trudności w transporcie. W oparciu o ten wniosek w roku 1951 Leo rozpoczął projekt Precision Bass, oparty o Telecaster. Gitara była mniejsza, przenośna, a jego konstrukcja, cztery magnesy i pojedynczy pickup umożliwiał grę na wysokim volume bez szumów i sprzężeń. Trzy lata później pojawił się pomysł na zmienienie projektu P-Bassu, uwzględniającego pojedynczy pickup i złoty anodowany przetwornik. W roku 1960 dodano do tego palisandrową podstrunnicę, szeroki zakres odcieni obudowy oraz potrójny przetwornik. W tym samym czasie powstał Jazz Bass, uwzględniający szczuplejszą szyjkę, zwężony korpus i dwa pickupy. Niemal od razu J-Bass stał się popularny i po dzisiejszy dzień stanowi chlubę kolekcjonerów i muzyków. W latach pięćdziesiątych problemy zdrowotne zmusiły go do rezygnacji z poświęceń dla zawodu. W roku 1965 Fender sprzedał swoją firmę CBS, pozostając jednocześnie jej konsultantem. Niedługo potem zmienił lekarza, co wpłynęło na polepszenie się jego stanu zdrowia. W roku 1971 powrócił do pasji, zakładając Tri-Sonic. Trzy lata później firma zmieniła nazwę na Music Man. W 1975 stał się jej prezesem.
Niedługo potem powstał StringRay – oczko w głowie dla Louisa Johnsona, Johna Deacona, Flea czy wielu innych cenionych basistów. Projekt korpusu odziedziczył po Precision Bass, innowacjami okazały się zaś aktywna elektronika, czy satynowe wykończenie szyjki.
W roku 1979 Leo, Dale Hyatt i George Fullerton założyli nową firmę G&L (George&Leo) Musical Products. Tego samego roku żona Fendera – Esther – zmarła na raka. Ponownie ożenił się w roku 1980 z Phyllis Fender. Zmarł w marcu 1991 roku wskutek cierpienia na chorobę Parkinsona. Pochowany został na Fairheaven Memorial Park w Santa Ana w Kalifornii. Jego zasługi docenione zostały w roku 2009 nagrodą Technical Grammy Award.
Komentarze