Połączenie tradycji

i nowoczesności. Taka jest właśnie seria gitar Modern Player firmy Fender. Firma postanowiła odkurzyć kilka starych projektów i dodać kilka nowoczesnych rozwiązań. w ten sposób powstały bardzo oryginalne i nie spotykane wcześniej gitary. (więcej)

Ulubionym instrumentem

Angusa Younga jest gitara Gibson SG, z którą gitarzysta jest kojarzony os zawsze. Angus nigdy nie eksperymentował z innymi gitarami. W jednym z wywiadów natomiast dość ciepło wypowiadał się o innej kultowej gitarze jaką jest Fender Telecaster. Nie wyobrażamy sobie jednak go z inną gitarą niż SG, bo to ona definiuje jego brzmienie i sceniczny wizerunek. (więcej)

Historia spłatała figla

gdyż wiele lat wcześniej marka Epiphone, która teraz jest budżetowym odziałem koncernu Gibson, produkowała instrumenty, które swoją jakością znacznie przewyższała ówczesne produkty Gibsona. (więcej)

Custom Shop

to odział firmy Fender, który produkuje instrumenty najwyższej jakości i z bardzo starego, wyselekcjonowanego drewna. Cała produkcja odbywa się ręcznie. Niestety ceny tych gitar są nieosiągalne dla przeciętnego zjadacza chleba. (więcej)

Tagi

  • James Burton
  • Burton
  • Gitara
  • Gitara elektryczna
  • Gitara akustyczna
  • Rock'N'Roll
  • Gitarzysta
  • Elvis
  • Elvis Presley

James Burton

James Burton urodził się 21 sierpnia 1939 roku w Dubberly jako syn Guy’a M. Burtona i Loli Poland. Swoją przygodę z gitarą rozpoczął już w dzieciństwie. Kiedy chłopiec miał trzynaście lat grał już niemal profesjonalnie. Rok później zatrudniony został w zespole popularnego radia Louisiana Hayride.

Niedługo potem James przeprowadził się do Los Angeles, gdzie dołączył do zespołu Ricky’ego Nelsona. Tam debiutancko nagrał pierwsze parę utworów jako muzyk sesyjny. W tym okresie czasu stworzył i odegrał również solówkę w utworze „Susie Q” Dale’a Hawkinsa – piosence, która znalazła się na liście „500 utworów, które ukształtowały rock’n’rolla”. W latach 1958-1967 Burton grał na gitarze prowadzącej w zespole Ricka Nelsona. Wówczas, w roku 1965 rozpoczął również pracę w telewizyjnym programie „Shinding”, co skłoniło go do opuszczenia zespołu dwa lata później. Podczas rozwijania kariery medialnej, Burton zrezygnował ze współpracy z Bobem Dylanem, będącym wówczas w trakcie swojej pierwszej trasy koncertowej.W roku 1969 Presley zaproponował Burtonowi współpracę w swoim show w Las Vegas. James przyjał propozycję króla rock&rolla i towarzyszył mu aż do dnia jego śmierci w roku 1977. W latach 1975-1976 Burton był jednym z towarzyszy Emmylon Harris podczas trasy „Hot Band”. Podczas nagrań w specjalnym telewizyjnym wydaniu Johnego Denvera, wokalista zapytał Burtona, czy rozważa ruszenie w trasę po Europie. James odpowiedział wówczas, że obecnie współpracuje z Presleyem, ale w późniejszym okresie czasu byłby zadowolony, mając taką okazję. Po śmierci Elvisa, Burton rozpoczął zażyłą współpracę z Denverem, co zaowocowało debiutanckim albumem „I want to live”. W trakcie nagrywania krążka, duet omawiał powstanie zespołu, do którego dołączyli wkrótce Glen Hardin i Jerry Scheff. Burton towarzyszył Denverowi aż do 1994 roku. W międzyczasie podróżował m.in. wraz z Jerrym Lee Lewisem. W tym czasie zespół Denvera nagrał dwanaście płyt i wyjechał w wiele tras koncertowych po całym świecie.


Dalszy rozwój kariery Jamesa Burtona po śmierci jego towarzysza Johna Denvera to m.in. współpraca z Mattem Lucasem przy jego sequelu do albumu „Back in The Saddle Again”. Krążek łączący style country i rocka ukazał się w maju 2006 roku. Rok wcześniej rozpoczął coroczny Międzynarodowy Festiwal Gitarowy Jamesa Burtona w celu zdobycia pieniędzy dla swojej fundacji charytatywnej.

W roku 2007 Burtona dodano Hall of Fame w Nashville. Dwa lata później do Hall of Fame w Lousianie. W roku 2003 zajął dwudzieste trzecie miejsce na liście „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów” wg magazynu „Rolling Stone”.