W pewnym momencie

swojej kariery zespół Depeche Mode prawie całkowicie poszedł w stronę muzyki programowanej. Brak żywych instrumentów i utrata naturalności bardzo przeszkadzała Davidowi Gahanowi, który za wszelką cenę chciał powrócić do bardziej "żywych" brzmień. (więcej)

Również zespół

The Offspring chciał nazwać swój album "Chinese Democracy (You Snooze, You Lose)" , w wolnym tłumaczeniu "Chińska demokracja (Kto pierwszy, ten lepszy)". Było to uszczypliwe nawiązanie do tego, że Axl Rose nie potrafi zakończyć pracy nad albumem, przez co czas jego wydania ciągle się przedłużał. Ostatecznie zespół The Offspring oznajmił, że jest to żart. Axl nie do końca zrozumiał ten dowcip i zagroził zespołowi procesem sądowym. (więcej)

Jeff Beck był muzykiem

legendarnej grupy The Yardbirds. Zastąpił w niej innego gitarowego mistrza - Erica Claptona. Następnie miejsce Becka zajął legendarny Jimmy Page. (więcej)

Jedna z gitar

z serii Modern Player firmy Fender wyposażona jest w bardzo ciekawy przetwornik nazwany Triplebucker. Jest to konstrukcja 3-cewmowa (zazwyczaj stosuje się pickupy 2 lub 1-cewkowe). Brzmienie tego przetwornika ma charakter humbuckera ale o znacznie rozszerzonym paśmie. Przystawka świetnie sprawdza się w barwach przesterowanych. Istnieje także możliwość wyłączenia jednej cewki i używania Triplebuckera jako tradycyjnego przetwornika 2-cewkowego. (więcej)

Tagi

  • Gitara
  • Gitara akustyczna
  • Gitarzysta
  • Muzyk
  • Piotr Krępeć
  • Fingerstyle
  • Stuny
  • Technika gry
  • Polski gitarzysta
  • Muzyka
  • Muzyczny

Piotr Krępeć – gitarzysta akustyczny fingerstyle

Piotr Krępeć urodził się 10.04.1983 roku w Szczytnie na Mazurach. Naukę gry rozpoczął w wieku 10 lat od gitary klasycznej. Po dziesięciu latach nauki klasyki przyszedł czas na radykalne zmiany, dlatego w jego przygodzie z gitarą nastąpił zwrot w kierunku gitary akustycznej. Zmiana instrumentu i praktycznie stuprocentowe zaprzestanie wykonywania klasycznego repertuaru dały początek nowemu spojrzeniu na muzykę gitarową.

W kolejnych latach Piotr Krępeć poszukiwał własnego stylu, bardzo dużo eksperymentując na płaszczyźnie kompozycji, jak również brzmienia i techniki wykonawczej.W 2008 roku autorski, solowy materiał dominował w jego koncertowym repertuarze. Alternatywne stroje, techniki perkusyjne, tapping w połączeniu z melodyjnymi utworami zwróciły uwagę jury Festiwalu FAMA, które przyznało mu dwie nagrody - w tym główną.

Od tego momentu Piotr Krępeć w środowisku gitarowym został nazwany gitarzystą fingerstyle, co w tamtym momencie zupełnie mu odpowiadało, bowiem przynależność do zdefiniowanego nurtu dawała mu poczucie względnego bezpieczeństwa w trudnym do jasnego określenia kierunku, jakim podążała jego muzyka.

Kilka lat później nastał czas powstawania pierwszych w Polsce festiwali poświęconych fingerstyle’owemu graniu. Piotr Krępeć wystąpił na wszystkich (Acoustic Guitar Show, Fingerstyle Feeling)za wyjątkiem T. Burton Fingerstyle Festiwal, którego organizatorom odmówił przyjazdu ze względu na fakt, iż był wówczas związany kontraktem endorserskim z producentem gitar innej marki.
W 2010 roku Piotr Krępeć podpisał pięcioletni kontrakt płytowy z wytwórnią TopRecords, która była dzieckiem branżowego magazynu TopGuitar. TopGuitar nazwało wówczas Krępecia „objawieniem i wielką nadzieją polskiej gitary”. Po dwóch latach bezowocnej współpracy kontrakt został rozwiązany.

W 2011 roku Krępeć został dyrektorem i głównym organizatorem Szczycieńskiego Festiwalu Gitarowego. Festiwal ten koncentruje się wyłącznie na gitarzystach akustycznych fingerstyle. Do chwili obecnej odbyły się cztery jego edycje.

Jako kompozytor muzyki filmowej zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w CANNES w 2012 roku, będąc autorem muzyki do filmu „Podróż z bagażem podręcznym” w reżyserii Arka Biedrzyckiego.

W 2013 roku Piotr Krępeć wydał długo oczekiwany debiutancki album zatytułowany „In Substance”.