W nowym składzie

formowanym przez Grohla miał początkowo znaleźć się Krist Novoselic. Muzycy doszli jednak do wniosku, że takie posunięcie może być źle odebrane przez fanów - jako "odcinanie kuponów" po sukcesie Nirvany. Ostatecznie taki układ nie wyszedł na dobre Kristowi, bo o ile Dave Grohl osiągnął ogromny sukces ze swoim nowym Foo Fighters, to Novoselicowi kariera muzyczna nie wyszła tak jakby tego chciał. (więcej)

Chuck Berry był twórcą

oryginalnego sposobu poruszania się na scenie, który został nazwany "kaczym chodem" (duck-walk). Od tego czasu wielu gitarzystów inspiruje się tym efektownym "tańcem". (więcej)

Harrison czuł się niedoceniany

jako autor tekstów i piosenek. Wiele z jego pomysłów nie zostało zrealizowanych w czasie współpracy z The Beatles. Kompozytorski prym wiedli w zespole głównie Lennon i McCartney, którzy zdominowali twórczość legendarnej czwórki z Liverpoolu. (więcej)

Najsłynniejszą gitarą

Ericka Claptona jest "Blackie", którą artysta sam poskładał z elementów pochodzących z różnych gitar Fendera. Obecnie Fender produkuje replikę słynnej gitary, zachowując przy tym wszystkie szczegóły. Gitara ma więc odwzorowane wszystkie obicia i zarysowania, skopiowano nawet przypaloną od papierosa główkę instrumentu. (więcej)

Tagi

  • Pick slide
  • Ozdobnik
  • Technika gry
  • Struny
  • Kostka
  • Gitara
  • Efekt
  • Artykulacja
  • Instrument
  • Muzyka
  • Gitara elektryczna
  • Gitara basowa

Pick slide - technika gry i ozdobnik gitarowy

Pick slide, nazywany również pick scrapem to technika gry na gitarze elektrycznej lub basowej, polegająca na przesuwaniu kostki lub plektronu po strunach, wyposażonych w owijki. Nie istnieje polski odpowiednik nazwy tej techniki, dlatego chcąc tłumaczyć ją bezpośrednio z języka angielskiego będzie to po prostu „drapanie kostką”.

Jak w praktyce przedstawia się zastosowanie pick slide’u? Po drapnięciu struny krawędzią kostki, wydobywamy dźwięk zgrzytania i skrzypienia. Zazwyczaj pick scrapy zaczynają się w okolicach mostku i kończą się, ocierając o najwyższe progi. Jest to powodem dla którego wydobywane brzmienia obniżają się. Chcąc uzyskać najlepszy rezultat tej techniki gry na instrumencie, należy wykorzystać gitarę elektryczną z wysokim przesterowaniem, albowiem grając na akustyku, czy elektryku pozbawionym tego elementu efekt końcowy może być niemal niezauważony. Dzieje się tak ponieważ pick slide to wyjątkowo cicha technika, w której jedynym sposobem na naturalne podniesienie głośności dźwięku jest użycie cienkiej, wytrzymałej na ścieranie kostki.


Dyskusje toczące się wokół tematu pick slide’u dotyczą przede wszystkim skutków ubocznych jej wykorzystywania. Wbrew wszelkim opiniom należy jednak zaznaczyć, że technika ta nie wpływa negatywnie na wzmacniacz, ani głośnik. Za jedyny minus uznać można niszczenie się krawędzi kostki, wywołane ciągłym ich ścieraniem.

Chcąc ujrzeć przykłady zastosowania pick scrapa wystarczy odwiedzić Youtube, gdzie grono gitarzystów prezentuje swoje umiejętności związane z jego użyciem. Technikę tą stosuje się przede wszystkim w punk rocku oraz heavy metalu, a także w muzyce rockowej, gdzie często stanowi główny element przejścia w refren, solo lub punkt kulminacyjny utworu. Pick slide’a zastosowali w swoich przebojach m.in. Van Halen, przy tworzeniu intro solówki w „Hot for Teatcher” , Metallica w „Hit The Lights”, czy My Chemical Romance w pierwszej części intro do "House of Wolves”.