Gold Top był pierwszą gitarą

firmy Gibson w której seryjnie zaczęto montować przetworniki typu humbucker. Wcześniej Gibson korzystał głownie z przetworników P90. Przełom nastąpił w latach 50tych i dzisiaj instalowanie humbuckerów w gitarach Gibsona jest już powszechne. (więcej)

Gary Moore grał

na różnego rodzaju gitarach. Zawsze jednak twierdził, że Gibson Les Paul to najdoskonalsza konstrukcja na świecie. (więcej)

David Murray

jest miłośnikiem golfa. Wolne chwile uwielbia spędzać na polu golfowym. Jego ulubionym miejscem wypoczynku są Hawaje. (więcej)

W nowym składzie

formowanym przez Grohla miał początkowo znaleźć się Krist Novoselic. Muzycy doszli jednak do wniosku, że takie posunięcie może być źle odebrane przez fanów - jako "odcinanie kuponów" po sukcesie Nirvany. Ostatecznie taki układ nie wyszedł na dobre Kristowi, bo o ile Dave Grohl osiągnął ogromny sukces ze swoim nowym Foo Fighters, to Novoselicowi kariera muzyczna nie wyszła tak jakby tego chciał. (więcej)

Tagi

  • Martin Lee Gore
  • Gitarzysta
  • Depeche Mode
  • Muzyk
  • Klawiszowiec
  • Kompozytor
  • Multiinstrumentalista
  • Nwa fala
  • Elektronika
  • Post punk

Martin Lee Gore - gitarzysta Depeche Mode

Martin Lee Gore urodził się 23 lipca 1961 roku w Dagenham w Anglii. Jego biologicznym ojcem był stacjonujący w Wielkiej Brytanii amerykański żołnierz. Chłopiec dorastał w domu matki i ojczyma. Gdy był już dorosły spotkał się z biologicznym ojcem w Ameryce Południowej.

W wieku szesnastu lat zrezygnował z edukacji kosztem pracy na stanowisku kasjera w banku. W wolnych chwilach występował wraz z Philem Burdettem z lokalnym zespołem Normaln and The Works. Wkrótce przyjaciel z lat szkolnych oddał się jednak solowej karierze. W roku 1980 Martin poznał w klubie Van Gogh Andy’ego Fletchera, który zaproponował mu udział w Composition of Sound – zespole stworzonym wraz z Vincem Clarkiem. Wkrótce do zespołu dołączył również Dave Gahan. Niedługo potem zespół przekształcił się w Depeche Mode. Vince opuścił zespółtuż po wydaniu debiutanckiego albumu „Speak&Spell”, na którym Martin Gore przyczynił się do powstania „Tora! Tora! Tora” i "Big Muff". Z kolei "Any Second Now" był pierwszym singlem, na którym Gore udzielił wokalu prowadzącego. Po odejściu z zespołu Clarke’a w roku 1981 Gore przejął rolę twórcy tekstów utworów, czym pasjonował się od najmłodszych lat. Tak powstał „A Broken Frame”, na którym teksty dotyczyły problemów społecznych i politycznych. W zespole Martin odgrywa ogromną rolę, przez wiele lat był członkiem najbardziej przyczyniającym się do rozwoju zespołu, co często nie spotykało się z uznaniem kolegów, w tym Dave’a Gahana. Uważał on bowiem, że Martin ze względu na większość podejmowanych przez niego decyzji powinien wydać solową płytę. Dopiero przy tworzeniu albumu „Playing The Angel” Martin odstąpił kolegom swoją przywódczą rolę.


W swojej twórczości Martin Gore używa zazwyczaj Gretach White Falcon lub Gretach Double Anniversary. Po raz pierwszy instrument ten został użyty podczas nagrań do „Personal Jesus”, gdzie odegrał rolę gitary prowadzącej. Podczas występów na żywo zamienia keyboard na gitarę w przypadku starszych utworów Depeche Mode – „Never Let Me Down Again”, czy „A Question of Time”.

Obecnie Martin Gore mieszka w Santa Barbara w Kalifornii. Rozwiódł się ze swoją żoną, z którą małżeństwem byli od dwunastu lat – Suzanne Boisvert-Gore. Mają trójkę dzieci – Vivę Lee, Avę Lee i Calo Leona. Jest również wujem Deana Michaela Oldfielda i Louis Hyde.

Komentarze

VeeKing
2013-03-07 14:04:56

gretsch a nie gretach :)