Paco de Lucia

w rzeczywistości nazywa się Francisco Sanchez Gomez. Pseudonim artystyczny przyjął na cześć swojej matki Lucii Gomez. (więcej)

Należy uważać

ze stosowaniem ozdobników typu pick slide. Używany w nadmiarze może wprowadzić niepożądany chaos w nawet najlepszych kompozycjach. Stosowany z umiarem i w odpowiednim momencie, może jednak "napędzać" muzykę i dać utworom niesamowitej dynamiki. (więcej)

ProCo Rat

produkowany jest w kilku wersjach, które mniej lub bardziej różnią się od siebie brzmieniowo. Turbo Rat daje mniejsza kompresję ale dużo więcej gainu i lepszą dynamikę, co świetnie sprawdza się m mocniejszych brzmieniach. You Dirty Rat - brzmieniowo bardziej przypomina efekt typu FUZZ. (więcej)

Sceniczy wizerunek

Angusa Younga powstał poniekąd z przypadku. Początkowo gitarzysta nie miał w zamyśle przebierania się na stałe w szkolny mundurek. Podczas pierwszych koncertów AC/DC Angus na każdy występ przywdziewał inny kostium (między innymi goryla i różnych superbohaterów). Pewnego dnia przebrał się za ucznia, koledzy z zespołu i fani byli zachwyceni tym wizerunkiem, który przetrwał do dnia dzisiejszego. (więcej)

Tagi

  • Lech Janerka
  • Janerka
  • Koncert
  • Muzyka
  • Impart
  • Wrocław
  • Rock
  • Muzyka rockowa
  • Gitara
  • Gitara basowa
  • Muzyka

Koncert Lecha Janerki we wrocławkim klubie Impart

Już w najbliższy piątek (19.04.2013) odbędzie się niezwykły koncert Lecha Janerki - legendy polskiej sceny rockowej. Wrocławski artysta zagra w Sali Teatralnej klubu Impart. Ten specjalny występ muzyka związany jest z wydaniem książki Śpij Aniele mój / Bez kolacji Lecha Janerki w wyborze innego wrocławskiego artysty Filipa Zawady. To część projektu „33. Piosenki na papierze” realizowanego przez Biuro Literackie, organizatora festiwalu Port Literacki.

Lech Janerka uznawany jest za jednego z najważniejszych muzyków w Polsce. Swoją karierę rozpoczynał od festiwali piosenki studenckiej, na których występował wraz ze swoją żoną - Bożeną, grającej na wiolonczeli. Para wspólnie koncertuje i nagrywa do dnia dzisiejszego. Przełomowym etapem na muzycznej drodze było stworzenie w 1979 roku kultowej dziś grupy - Klaus Mitffoch, której jedyny album ("Klaus Mitffoch") jest dla wielu najważniejszym rockowym wydawnictwem w Polsce. Muzyka zespołu to niesamowita mieszanka post-punka, nowej fali, okraszona dużą dawką mroku, niepokoju i surrealizmu. Duży wpływ na taki obraz zespołu miały teksty i niepowtarzalny głos Janerki, oraz jego motoryczna gra na gitarze basowej.



Po rozwiązaniu zespołu w 1984 roku, Janerka zdecydował się na karierę pod własnym nazwiskiem. Już w 1986 roku wydał pierwszą solowa płytę - "Historia Podwodna". Klimat muzyczny zmienił się w porównaniu z dokonaniami Klausa Mitffocha, pojawiło się więcej brzmień elektronicznych, teksty zaczęły kierować się w nieco bardziej liryczną stronę.

Z każdym kolejnym albumem, Lech Janerka, udowadniał publiczności jak genialnym jest kompozytorem i autorem tekstów. Takiej muzyki nie robił nikt w Polsce. Trudny do sklasyfikowania gatunek do dnia dzisiejszego jest znakiem rozpoznawczym artysty.

Komentarze

Tomek
2013-04-25 09:11:08

E... On jeszcze grywa... Chyba się wybiorę.