Nauka gry na gitarzePopulrność wzmacniaczy Mustang

firmy fender okazała się tak zaskakująco wysoka, że firma postanowiła wypuścić bliźniaczy model ale przeznaczony dla basistów. Tak powstał Bronco, wzmacniacz do gitary basowej z ogromnymi możliwościami i niezliczoną liczbą brzmień. (więcej)

Rodzice T-Bone

byli muzykami. To zasadniczo wpłynęło na rozwój młodego Walkera i podjęcie przez niego decyzji o zostaniu zawodowym gitarzystą. (więcej)

Istotną sprawą jest

by tuner gitarowy w formie stomp-boxa był "niewidzialny" i "niesłyszalny" w torze sygnałowym między gitarą a wzmacniaczem. Digitech HT6, wyposażony w prawdziwy bypas, nie ingeruje w brzmienie gitary i jest całkowicie neutralny dla sygnału. (więcej)

Ulubionym instrumentem

Steviego Raya Vaughana był Fender Stratocaster. Artysta doczekał się nawet sygnatury wykonanej przez firmę Fender specjalnie dla niego. (więcej)

Tagi

  • Kurt Cobain
  • gitarzysta
  • Nirvana
  • gitara
  • Love Buzz – Big Cheese
  • Bleach

Kurt Cobain

2011-12-21 16:06
Jowi

Dziękuję za tragedię. Potrzebuję tego dla swojej sztuki.


Kurt Cobain urodził się 20 lutego 1967 roku w Hoquiam, niedaleko Aberdeen w rodzinie mechanika samochodowego Donalda i kelnerką Wendy. W roku 1975 jego rodzice rozwiedli się, co było przełomowym momentem zarówno w jego dzieciństwie, jak i w całym życiu. Z wesołego, pełnego energii i zafascynowania światem dziecka, zmienił się w skrytego i zbuntowanego chłopca.

Stronił od towarzystwa rówieśników, będąc przekonanym, że nie doceniają muzyki i sztuki. A ta z kolei stała się w tym okresie jego największą pasją – spędzał całe dnie na grze na gitarze. Zarówno inspirację jak i ucieczkę od pogłębiającej się depresji stanowiła wówczas dla niego muzyka Aerosmith, Led Zeppelin oraz Kiss, a także styl „New wave”. W roku 1984 Kurt usłyszał brzmienia punk rocku, co radykalnie wpłynęło na jego gust muzyczny, zaczął słuchać wówczas Acid, MDC i Scratcha. Rok później, miesiąc przed zakończeniem szkoły, Cobain został z niej wydalony. Tak rozpoczęło się jego pasmo niepowodzeń – matka wyrzuciła chłopca z domu, przez rok był bezdomny, spróbował też heroiny.
Kurt Cobain
Kurt Cobain

Na scenie Kurt zadebiutował w roku 1985, gdy wraz z Buzzem Osbornem i Dalem Croverem wystąpił w Gescco Hall. Rok później, zimą Cobain, Krist Novoselic i Aron Burchard stworzyli zespół, którego nazwę zmieniali kilkakrotnie. Zaczynając od Ted Ed Fred, skończyli na Nirvanie. Swój pierwszy koncert grupa dała w Raymond w 1987 roku. Przez kolejny rok stale zmieniał się skład grupy, dwa lata później ukazał się singiel „Love Buzz – Big Cheese”, sprzedana w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Pod koniec tej dekady Nirvana nagrała materiały na swoją debiutancką płytę. Po serii ciężkiej pracy w czerwcu 1989 roku ukazał się pierwszy album „Bleach”, podsumowana trasą koncertową po USA. Już dwa lata później, które upłynęły Nirvanie na ciągłym tournee, na rynku ukazał się kolejny krążek zespołu – „Nevermind”, za który 29 października tego samego roku grupa otrzymała status złotej płyty. Ten album przyniósł Nirvanie nagły wzrost popularności, utwór „Smells Like a Teen Spirit” króluje na listach przebojów, a w końcu uznany zostaje za „hymn tego pokolenia”. Zespół ponownie rozpoczął trasę koncertową, w tym czasie „Nevermind” zajęło dziesiąte miejsce na liście Billboardu. Rok później Cobain pobrał się z ciężarną Courney Love, która 18 sierpnia tego samego roku urodziła mu córkę Frances Bean. Opieka społeczna z Los Angeles odebrała prawa rodzicielskie matce, ze względu na jej uzależnienie od heroiny. Po upływie dwóch lat od wydania prestiżowego „Nevermind” Nirvana rozpoczęła w Minnesocie pracę nad albumem „In Utero”, której premiera odbyła się 21 września tego samego roku. Już miesiąc później grupa wyruszyła w trasę koncertową po Ameryce, w luty zaś po Europie.
Kurt Cobain
Kurt Cobain

Od tej pory zaczęły pogłębiać się jego problemy z psychiką. Przebywając w marcu we Włoszech Kurt przedawkował tabletki Rohypnolu i popił je alkoholem, w skutek czego zapadł w śpiączkę, obudziwszy się po dobie zaprzeczył podejrzeniom o jego próbę samobójczą. Niedługo potem artysta zamknął się w łazience z rewolwerem, oświadczając, że obierze sobie życie. Pod koniec marca 1994 roku Cobain przyjęty został do Centrum Odwykowego Exodus, z którego uciekł po dwóch dniach. 8 kwietnia 1994 znaleziono go martwego w domu. Zmarł w wieku 27 lat w wyniku samobójczego postrzału w głowę.Komentarze

Michu
2014-04-13 23:11:47

Nigdy nie zapomnę tych dreszczy, gdy we wrześniu 91, jako 15 latek usłyszałem Smells like Ten Spirit. po 4 tym przesłuchaniu, to był już mój hymn. Tak samo było z In Bloom...Comes you are...
Ostatnia naprawdę wielka kapela...Jakoś tak się złożyło, że największe składy, mające wpływ na rocka były 3 osobowe:
Jimi Hendrix Experience, Cream, The Police i właśnie Nirvana....
Na nastepców czaskamy....i chyba koniec świata prędzej nastąpi...

Nelli
2013-01-09 17:24:09

Mam tylko 13 lat , ale kocham Nirvanę , Kurt jest moim idolem <3

raa
2012-11-22 11:35:14

dobra muzyka

jest idealem
2012-11-18 22:06:58

jest idealem

NIRVANA<3
2012-10-29 17:00:21

To był wspaniały człowiek ale bardzo zagubiony. Jestem i zawsze będę jego wielka fanką. Jeśli chodzi o jego śmierć to ilość heroiny w jego krwi była śmiertelna i trudno mi uwierzyć żeby sam był w stanie pociągnąć za spust broni. Ale Jego śmierć już pozostanie tajemnicą

peace
2012-10-09 22:27:17

Kurt był niezaprzeczalnie jednym z najlepszych ludzi wszechczasu,i nie wierze w jego samobójstwo,na pistolecie nie było nawet odcisków palców .

Empathy
2012-09-28 22:45:57

Był, jest i będzie najlepszy. Kocham!! Miał taki głęboki głos i tyle pomysłów.. Zgadzam się z Margo. Za każdym razem, gdy pomyślę sobie o jego śmierci robi mi się smutno i odczuwam pustkę.. Oj, tak, to wielka strata dla rozwoju grunge'u.

Anonim
2012-09-23 18:58:00

Kurt jest człowiekiem godnym podziwu... <3 Kocham.

Love
2012-09-03 22:36:35

Kutr był cudowny! jestem ogromną fanką nirvany, ich muzyka jest najlepsza, nie do przebicia.

Margo
2012-04-13 17:34:40

Ciekawe jaką muzę by robił gdyby żył. Przed śmiercią dużo mówił o zmianie kierunku w jakim ma iść Nirvana.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.