W pewnym momencie

swojej kariery zespół Depeche Mode prawie całkowicie poszedł w stronę muzyki programowanej. Brak żywych instrumentów i utrata naturalności bardzo przeszkadzała Davidowi Gahanowi, który za wszelką cenę chciał powrócić do bardziej "żywych" brzmień. (więcej)

Do dnia dzisiejszego

bez odpowiedzi pozostaje pytanie - czy wiek 27 lat jest szczególnym momentem w psychice człowieka? Czemu tak wielu zdolnych ludzi zakończyło swoje życie właśnie w tym wieku. Pewne jest tylko, że Klub 27 faktycznie istnieje. (więcej)

W pewnym momencie

kariery, zespół Pearl Jam całkowicie zrezygnował z kręcenia teledysków i grania dużych festiwali. Odbiło się to negatywnie na relacjach z fanami, którzy zarzucali zespołowi izolowanie się od nich. Ostatnie lata przyniosły jednak zmianę polityki promocyjnej Pearl Jam. (więcej)

Istnieją gitarzyści, którzy

potrafią zagrać całe utwory, wykorzystując jedynie technikę flażoletową. Wymaga to jednak nienagannej techniki i czystości wydobywania dźwięków. (więcej)

Tagi

  • Yamaha
  • Compass
  • Gitara
  • Akustyk
  • Gitara Elektroakustyczna
  • Struny
  • Gitary
  • Elektroakustyki
  • Instrument

Seria gitar Compass firmy Yamaha

Seria Compass Yamahy obejmuje tematykę czterech kierunków świata oraz motyw żeglarski. Ten ostatni zaprezentowany został w modelu CPX15II. Północ, południe, wschód i zachód zaś to cztery, różniące się od siebie modele, które porywają nas nie tylko w świat morskich, ale i dźwięcznych przygód.Północny model North to krajobraz zamarzniętej północy. W postaci znaczników pozycji znajdziemy tutaj ogony wielorybów, których ogony unoszą się ponad wodą (progami). Inkrustacje zaś to obraz północnego słońca i zorzy, które otaczają swoim pięknem otwór pudła rezonansowego. Płyta wierzchnia modelu wykonana została z litego świerku, tył i boki zaś z białego klonu jaworowego, a szyjka z mahoniu. Indiański palisander wykorzystano do stworzenia podstrunnicy i mostka. Eleganckie modele wykończono połyskiem.

Model wschodni – East – przybliża nam obraz antycznego Egiptu. Przy dwunastym progu znaleźć możemy niebieski znacznik w postaci Oka Horusa (będący w mitologii symbolem odrodzenia i powracania do zdrowia). Dekoracyjne inkrustacje, otaczające otwór rezonansowy występują tutaj pod postacią hieroglifów. Płyta wierzchnia to lity świerk, tył i boki – mahoń warstwowy, a szyjka – mahoń.

Czas na model South. Południowy egzemplarz przenosi nas w krajobraz Morza Karaibskiego. Znaczniki modelu to liście palmy kokosowej, w których błyszczy się światło odbite od morskich fal. Inkrustacje zaś to krajobrazy plażowe, przeprowadzają nas przez moment od wschodu do zachodu słońca. Płyta wierzchnia pokryta została litym świerkiem, tył i boki białym klonem jaworowym, a szyjka mahoniem.

Model West to zachodni krajobraz wiatru pędzącego przez obszar Ameryki. W postaci znaczników pozycji zobaczymy tu ornamenty Concho. Inkrustacje zaś stanowią rogi otaczające pudło rezonansowe. Płyta przednia wykonana została z litego świerku. Tył i boki z orzechu, a szyjka z mahoniu.


We wszystkich modelach serii Compass wykorzystano system A.R.T z trzema przetwornikami System 59, które wpływają kolejno na brzmienie korpusu, oraz niskie i wysokie tony.

Zarówno podstawowy model – CPX15II, jak i modele czterech części świata prezentują nam dotychczas nie wykorzystany wcześniej pomysł. Motyw wszelakich obszarów na terenie całego świata, wspaniałe symbole krajobrazów, na myśl o których przed każdym otwiera się świat wyobraźni, to dopiero początek. Sedno sprawy tkwi w brzmieniu modeli, którego gwarancją jest niezawodny system A.R.T, któremu Yamaha powierzyła kontrolę nad wieloma swoimi instrumentami.