Nauka gry na gitarzeAsymmetry Festival

do tej pory odbywał się we wrocławskim klubie ODA Firlej. W tym roku przeniesiony został do Browaru Mieszczańskiego. Wiąże się to z coraz większą popularnością imprezy. Organizatorzy po prostu potrzebują więcej miejsca by przyjąć coraz większa liczbę fanów muzyki alternatywnej. (więcej)

Yamaha APX

jest gitarą akustyczną, która przypadła do gustu gitarzystom elektrycznym. Bardzo wygodny gryf sprawia, że "przesiadka" z elektryka na Yamahę nie sprawia żadnego problemu. (więcej)

Istnieją gitarzyści, którzy

potrafią zagrać całe utwory, wykorzystując jedynie technikę flażoletową. Wymaga to jednak nienagannej techniki i czystości wydobywania dźwięków. (więcej)

W Chinach zakazano

dystrybucji ostatniej płyty zespołu Guns'N'Roses, która nosi dwuznaczny tytuł Chinese Democracy. Oficjalnym powodem podanym przez władze Chin był "atak na naród chiński w tekstach piosenek". Prawda jest jednak taka, że władzę tego kraju nie zaakceptowały kontrowersyjnego tytułu albumu. (więcej)

Tagi

 • Iron Maiden
 • Muzyka
 • Basista
 • Kompozytor
 • Gitara
 • Gitara basowa
 • Bas
 • Bas elektryczny
 • Metal
 • Heavy-Metal
 • Rock

Stephen Percy „Steve” Harris - basista Iron Maiden

2012-10-01 10:50
KOLA
Stephen Percy „Steve” Harris urodził się 12 marca 1956 roku w Leytonstone. Jako nastolatek zastanawiał się nad grą na perkusji, jednak… w jego domu nie było zbyt dużo miejsca na zestaw perkusyjny, dlatego też zdecydował się zamienić swe pragnienia na gitarę. Pierwszym instrumentem była zakupiona w 1971 roku kopia Fender Precision. W latach siedemdziesiątych Steve zainspirowany był brzmieniami zespołów rockowych i hardrockowych – Black Sabbath, Deep Purple, Genesis, Jethro Tull, Led Zeppelin, Pink Floyd, Thin Lizzy, Ufo, Wishbone Ash, czy Yes. Te również zespoły miały wpływ na jego muzykę w Iron Maiden.

Już dziesięć miesięcy po zakupieniu profesjonalnego sprzętu dołączył do Influence (Gypsy’s Kiss), składającego się z Boba Verscoyle’a, Dave’a Smitha i Paula Searsa. Wspólnie koncertowali w Maryland Point, Stratford i Bridgehouse w Canning Town. Wkrótce zespół rozpadł się, a Harris dołączył w lutym 1974 roku do Miler. Tam nawiązał współpracę z przyszłymi członkami Iron Maiden – Dennisem Wilcockiem I Dougiem Sampsonem. Rozwinął również talent pisania tekstów piosenek, jednak grupa odrzuciła jego materiały, uznając, że są „zbyt skomplikowane”. Z tego również powodu Steve opuścił Similar.
Stephen Percy „Steve” Harris
Stephen Percy „Steve” Harris , źródło: Wikipedia

W grudniu 1975 zdecydował się na utworzenie zespołu – Iron Maiden – którego nazwa zainspirowana była filmem „The Man in the Iron Mask”. Harris stał się nie tylko liderem, ale głównym tekściarzem i kompozytorem zespołu. Jego muzyczny styl nieustannie ewoluował i dojrzewał. Inspirację czerpał z książek i filmów, pisał o mitologii i historii, co znacznie odróżniło zespół od innych grup rockowych, których tematyka utworów krążyła wokół seksu i narkotyków.
Steve uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych basistów heavy-metalowych. Najbardziej znany jest z „galopującego” stylu gry na gitarze. Artysta opanował swój własny unikalny styl, ciężki do podrobienia przez jakiegokolwiek innego muzyka.

Najstarsza córka Harrisa – Lauren – jest piosenkarką, która w roku 2008 wydała debiutancki album „Calm Before The Storm”. Lauren supportowała Iron Maiden podczas ich trasy koncertowej „A Matter of Life and Death Tour” w roku 2006 oraz „Somewhere Back in Time World Tour” dwa lata później. Jego syn – George – jest gitarzystą prowadzącym w Burn in Reason, a druga córka – Kerry - jest asystentką produkcji dla Iron Maiden.

W roku 1993 Harris rozwiódł się z Lorraine po szesnastu latach małżeństwa, opisując to zdarzenie jako najcięższe, z jakim miał do czynienia. Ten trudny okres zainspirował go przy współtworzeniu „The X Factor” w roku 1995. Z byłą żoną Steve ma czwórkę dzieci – Lauren, Kerry, Faye i George’a. Z obecną partnerką – Emmą – dwójkę: Stanleya i Maisie.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.