Nauka gry na gitarzeOstatnia płyta zespołu

Guns'N'Roses pod tytułem Chinese Democracy powstawała w latach 1994 - 2007, a jej premiera z roku na rok była przesuwana. Jeśli wierzyć relacją muzyków, którzy mieli wspierać Axla Rose, było to spowodowane trudnym charakterem frontmana, który nie umiał nawiązać wspólnego języka z innymi członkami projektu. Na płycie zagrać mieli między innymi Slash i Zakk Wylde. Obaj zrezygnowali jednak już po kilku godzinach spędzonych w studiu nagraniowym. Podobno Axl był "nie do wytrzymania". (więcej)

Fender Telecaster

początkowo miał nazywać się Broadcaster. Okazało się jednak że nazwa ta jest już zastrzeżona dla zestawów perkusyjnych produkowanych przez inną firmę. (więcej)

Robert Johnson został

otruty. Hipotez na temat jego śmierci jest mnóstwo. Jedna z nich mówi o zazdrosnym mężu jednej z fanek Roberta. Mówi się także o tym, że otruli go ludzie, którzy posądzali Johnsona o konszachty z diabłem. (więcej)

Hasło promocyjne

efektów firmy ProCo brzmi "The Sound Of The Undergund". Jest to niezwykle trafiona forma promocji gdyż przez ostatnie dekady popularny Szczur stał się kultowy w kręgach gitarzystów niezależnych i alternatywnych. (więcej)

Tagi

  • Joe Satriani
  • gitarzysta
  • Deep Purple
  • Mick Jagger
  • gitara
  • The Crush Of Love

Joe Satriani

2011-12-06 09:21
Jowi
15 lipca 1959 roku w Westbury w stanie Nowy Jork na świat przyszedł Joe Satriani. Początkowo wielką pasją „Satcha” był futbol amerykański, w wieku czternastu lat rozpoczął jednak przygodę z muzyką. Choć zaczynał od perkusji i pianina, zainspirowany muzyką Jimiego Hendrixa zmienił instrument na gitarę. Śmierć idola była dla niego mobilizacją do ciężkiej pracy. Już po roku Satriani był nauczycielem gry na gitarze, lekcje odbywały się w jego domu, pobierał za nie opłatę pięciu dolarów za godzinę. Od roku 1974 rozpoczął grę ze świetnymi muzykami jazzowymi – pianistą Lenniem Tristano i gitarzystą Billym Bauerem, co ukształtowało jego muzyczny styl.

Cztery lata później Satch przeprowadził się do Berkeley w Kalifornii, tam wciąż szkolił innych w „Second Hand Guitars”. Uczył w niej przez kolejne dziesięć lat m.in. Steve’a Vai, Davida Bryson’a, Kirk’a Hammett’a i Larrego LaLonde’a. W roku 1979 Satriani założył zespół „The Squares” wraz z Jeffem Campitellim i Andym Miltonem.
Joe Satriani
Joe Satriani, źródło: Wikipedia, autorzy i historia, licencja CC-BY-SA-3.0

Lata osiemdziesiąte przyniosły mu wiele sesji nagraniowych z zespołami, wyruszył też w trzy trasy koncertowe z Jeepem Pupplem i Mickiem Jaggerem. Ponadto wydał pierwszy minialbum „Joe Satriani” z pięcioma utworami. Rok później gotowy był już materiał na jego pierwszą płytę. Płytę zaprezentował wydawnictwu Relativity Records Steve Vai, który osiągnął sukces wcześniej niż jego nauczyciel. W listopadzie 1986 roku wydana więc została debiutancka płyta „Not Of His Earth” z wieloma oryginalnymi pomysłami, efektami i imponującą grą na flażoletach. Miesiąc po wydaniu albumu Satriani rozpoczął pracę nad kolejną płytą „Surfing With The Alien”, rok później płyta przyniosła mu wielki sukces. W 1988 roku powstał album „Dreaming #11” z czteroma utworami. Jeden z nich „The Crush of Love” nagrany został dla czasopisma „Gitar Player”. Pierwszy raz głos muzyka usłyszeć można było na płycie „Flying in a Blue Dream”, wydanej w roku 1989. Album sprzedany został w milionowym nakładzie. Joe Satriani za trzy te płyty otrzymał nominację do nagrody Grammy, kończąc z klasą tą dekadę.

Lata dziewięćdziesiąte Satch rozpoczął pracą nad kolejnym albumem. W 1992 roku wydał „The Extremist” (okrzykniętą statusem złotej płyty), rok później „Time Machine”, a w roku 1995 „Joe Satriani”. Wszystkie trzy potwierdziły jego niepowtarzalny styl i umocniły jego pozycję na rynku muzycznym. W roku 1996 wyruszył w trasę koncertową „G3”. Pierwsze koncerty odbył w Europie i Stanach Zjednoczonych wraz z Stevem Vai’em i Adrianem Legg’iem. Zagrali dwadzieścia cztery koncerty dla dziewięćdziesięciotysięcznej publiczności. W czerwcu 1997 roku wydali płytę „G3” wraz z Epic Records. Rok później Satriani rozpoczął pracę nad nowym albumem „Crystal Planet”, promowaną przez utwór „Ceremony”.

Wraz z nowym dziesięcioleciem Joe zszokował fanów wydaniem albumu „Engines of Creation”. Wykorzystał muzykę elektroniczną, a także nowatorskie dźwięki. Ten ciekawy eksperyment potwierdziły jego pozycję, podobnie uczyniły kolejne albumy „Strange Beautiful Music” i „Is There Love in Space?”. Nieustannie sukcesy odnosił również projekt „G3”. Niebywała popularność spowodowała zapotrzebowanie na płytę z najlepszymi utworami gitarzysty, wydaną w 2004 roku. Kolejne lata przyniosły powstanie kolejnych albumów Joe’go – „Professor Satchafunkilus and the Musterion of Rock” w 2008 oraz „Black Swans and Wormhole Wizards” z 2010.

Muzyka Satrianiego wciąż urzeka i zaskakuje. Stał się bowiem mistrzem wszystkich technik gry na instrumencie – tappingu, legato, hammer-on’u, pull-off’u, sweep-picking’u, czy arppegio. Na uznanie zasługuje również jego oryginalność i wszelakie eksperymenty, jakich dokonywał w swoich kolejnych albumach, nieustannie zaskakując swoich słuchaczy. Nie podlega jednak dyskusji, że w każdym utworze, niezależnie od użytych technik, możemy wyczuć klimat i niepowtarzalny styl Joe „Satcha” Satrianiego.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.