Należy uważać

ze stosowaniem ozdobników typu pick slide. Używany w nadmiarze może wprowadzić niepożądany chaos w nawet najlepszych kompozycjach. Stosowany z umiarem i w odpowiednim momencie, może jednak "napędzać" muzykę i dać utworom niesamowitej dynamiki. (więcej)

Nowoczesna technologia

na stałe wkracza do gitarowego świata. Kitara firmy Misa Digital jest tego świetnym przykładem. Całkowicie cyfrowe urządzenie jest instrumentem na miarę XXI wieku. (więcej)

Custom Shop

to odział firmy Fender, który produkuje instrumenty najwyższej jakości i z bardzo starego, wyselekcjonowanego drewna. Cała produkcja odbywa się ręcznie. Niestety ceny tych gitar są nieosiągalne dla przeciętnego zjadacza chleba. (więcej)

Martin Lee Gore

słynie ze swojego autorytarnego sposobu pracy w zespole Depeche Mode, było to powodem licznych konfliktów między muzykami. W jednym z wywiadów Dave Gahan zasugerował, że Martin powinien poświęcić się nagraniu solowej płyty, a praca i podejmowanie decyzji w Depeche Mode powinna być rozłożona na wszystkich. (więcej)

Tagi

  • Gitara
  • Yamaha
  • Gitara akustyczna
  • Gitara elektroakustyczna
  • Struny
  • Korpus
  • Przetwornik
  • Muzyka
  • Instrumenty
  • Muzyka gitarowa

APX i CPX - dwie kultowe serie gitar firmy Yamaha

Pod koniec lat osiemdziesiątych Yamaha wprowadziła do swojego katalogu serię APX, mającą mieć zastosowanie na scenie. Niedługo potem wsparto ją serią CPX z modelami o potężniejszych korpusach, co wpłynęło na świetne, donośne brzmienie uzyskiwane bez użycia wzmacniaczy. Po dwudziestu latach bycia dwóch serii wizytówkami elektryczno-akustycznych gitar Yamaha wprowadziła radykalne zmiany w ich budowie – unowocześniła elektronikę i design, pozostawiając przy tym jednak znane wszystkim cechy charakterystyczne CPX i APX. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym modelom.

APX500II wyposażony został w nowy przetwornik piezo, dbający o klarowność i energiczne brzmienie oraz nowy preamp o zwiększonej ergonomii i jakości strojenia. Zasilić można go przy użyciu baterii AA, co zadba o dłuższą wydajność sprzętu. Design uległ zmianom pod względem główki (jej szyjka ma odcień czarny) oraz żyłkowania w kolorze kości słoniowej. Ponadto Yamaha zadbała o ulepszenie otworu rezonansowego, dzięki zastosowaniu truss rodu. Modele dostępne są w odcieniach Black, Natural, Old Violin Sunburst, Oriental Blue Burst, Dark Red Burst, a także wprowadzone w roku 2011 Red Metallic oraz Vintage White.W kolejny model z serii APX - 700II również wbudowano wyżej już wspomniany preamp i truss rod. Do tego przetwornik 1-way ART. Wizualnie instrument zmienił się radykalnie – główkę szyjki wykończono odcieniem Translucent Black, dodano również drewnianą inkrustację przy otworze pudła rezonansowego. Instrument nabyć można standardowo w odcieniach Natural, Black, Sandburst oraz w nowych - Brown Sunburst i Vintage Sunburst. Ponadto stworzono dwa modele – dla osób leworęcznych w odcieniu Natura oraz posiadający dwanaście strun wykończony kolorami Natural oraz Black. Budowie tego modelu odpowiada również gitara CPX 700II.Design modeli APX1000 i CPX1000 również został wzbogacony o inkrustację przy pudle rezonansowym oraz czarne wykończenie główki szyjki. Mechanikę pozłocono. Cały model wyposażono w przetwornik SRT i preamp tej samej serii, a do tego ponownie zastosowanie truss rodu. Odcienie wykończeń to znane już Natural, Mocha Black i Crimson Red Burst i dodatek z 2011 roku – elegancki Pearl Snow White.

CPX500II to model dostępny w odcieniach Black, Natura, Old Violin Sunburst, Oriental Blue Burst, Dark Red Burst oraz Vintage White i Red Metallic. Zmiany wizualne to w/w żyłkowanie w odcieniu kości słoniowej, czarna główka i szyjki. Ponownie zastosowano również przetwornik piezo, zasilenie bateriami AA i preamp.

Odmienione serie Yamahy to unowocześnienie legendy powstałej dwadzieścia lat temu. Już wtedy odniosła ona ogromny sukces. Jak więc może być tym razem, gdy ulepszono elektronikę i wygląd tych wspaniałych elektryczno-akustycznych instrumentów?