Nauka gry na gitarzeGitarzysta John Frusciante

w 2009 roku osatecznie opuscił grupę Red Hot Chili Peppers (więcej)

Harrison czuł się niedoceniany

jako autor tekstów i piosenek. Wiele z jego pomysłów nie zostało zrealizowanych w czasie współpracy z The Beatles. Kompozytorski prym wiedli w zespole głównie Lennon i McCartney, którzy zdominowali twórczość legendarnej czwórki z Liverpoolu. (więcej)

Kirk pobierał lekcje gry na gitarze

u legendarnego mistrza Joe Satrianiego, który był nauczycielem wielu współczesnych gigantów gitary. (więcej)

Mimo cięzkiej choroby

i pogarszającego się stanu zdrowia, Freddie intensywnie pracował nad nowym albumem zespołu Queen. Artysta zmarł 24 listopada 1991 z powodu powikłań wywołanych przez AIDS. (więcej)

Tagi

  • Gitara
  • Yamaha
  • Gitara akustyczna
  • Gitara elektroakustyczna
  • Struny
  • Korpus
  • Przetwornik
  • Muzyka
  • Instrumenty
  • Muzyka gitarowa

APX i CPX - dwie kultowe serie gitar firmy Yamaha

2012-09-06 09:09
Michał
Pod koniec lat osiemdziesiątych Yamaha wprowadziła do swojego katalogu serię APX, mającą mieć zastosowanie na scenie. Niedługo potem wsparto ją serią CPX z modelami o potężniejszych korpusach, co wpłynęło na świetne, donośne brzmienie uzyskiwane bez użycia wzmacniaczy. Po dwudziestu latach bycia dwóch serii wizytówkami elektryczno-akustycznych gitar Yamaha wprowadziła radykalne zmiany w ich budowie – unowocześniła elektronikę i design, pozostawiając przy tym jednak znane wszystkim cechy charakterystyczne CPX i APX. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym modelom.

APX500II wyposażony został w nowy przetwornik piezo, dbający o klarowność i energiczne brzmienie oraz nowy preamp o zwiększonej ergonomii i jakości strojenia. Zasilić można go przy użyciu baterii AA, co zadba o dłuższą wydajność sprzętu. Design uległ zmianom pod względem główki (jej szyjka ma odcień czarny) oraz żyłkowania w kolorze kości słoniowej. Ponadto Yamaha zadbała o ulepszenie otworu rezonansowego, dzięki zastosowaniu truss rodu. Modele dostępne są w odcieniach Black, Natural, Old Violin Sunburst, Oriental Blue Burst, Dark Red Burst, a także wprowadzone w roku 2011 Red Metallic oraz Vintage White.
yamaha APX500
yamaha APX500, źródło: Yamaha

W kolejny model z serii APX - 700II również wbudowano wyżej już wspomniany preamp i truss rod. Do tego przetwornik 1-way ART. Wizualnie instrument zmienił się radykalnie – główkę szyjki wykończono odcieniem Translucent Black, dodano również drewnianą inkrustację przy otworze pudła rezonansowego. Instrument nabyć można standardowo w odcieniach Natural, Black, Sandburst oraz w nowych - Brown Sunburst i Vintage Sunburst. Ponadto stworzono dwa modele – dla osób leworęcznych w odcieniu Natura oraz posiadający dwanaście strun wykończony kolorami Natural oraz Black. Budowie tego modelu odpowiada również gitara CPX 700II.
Yamaha CPX700
Yamaha CPX700, źródło: Yamaha

Design modeli APX1000 i CPX1000 również został wzbogacony o inkrustację przy pudle rezonansowym oraz czarne wykończenie główki szyjki. Mechanikę pozłocono. Cały model wyposażono w przetwornik SRT i preamp tej samej serii, a do tego ponownie zastosowanie truss rodu. Odcienie wykończeń to znane już Natural, Mocha Black i Crimson Red Burst i dodatek z 2011 roku – elegancki Pearl Snow White.

CPX500II to model dostępny w odcieniach Black, Natura, Old Violin Sunburst, Oriental Blue Burst, Dark Red Burst oraz Vintage White i Red Metallic. Zmiany wizualne to w/w żyłkowanie w odcieniu kości słoniowej, czarna główka i szyjki. Ponownie zastosowano również przetwornik piezo, zasilenie bateriami AA i preamp.

Odmienione serie Yamahy to unowocześnienie legendy powstałej dwadzieścia lat temu. Już wtedy odniosła ona ogromny sukces. Jak więc może być tym razem, gdy ulepszono elektronikę i wygląd tych wspaniałych elektryczno-akustycznych instrumentów?
Yamaha APX100
Yamaha APX100, źródło: Yamaha

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.