Seria instrumentów silent

nie ogranicza się jedynie do gitar. Firma Yamaha produkuje także ciche instrumenty smyczkowe. (więcej)

Jim Marshall

pierwsze swoje konstrukcje budował w oparciu o wzmacniacze Fendera. Podstawą był słynny Fender Bassman, który został zmodyfikowany przez Marshalla i dostosowany do potrzeb ówczesnych gitarystów (więcej)

Smutnym zbiegiem okoliczności

SRV zginał w najlepszym okresie swojego życia. Udało mu się pokonać nałogi i właśnie wkraczał w najlepszy okres swojej kariery muzycznej. (więcej)

Cobain prowadził

niezliczoną liczbę notatek zapisywanych w kilkunastu zeszytach, na kartkach hotelowych notesów i skrawkach papieru. Zgromadzone po latach zapiski, doczekały się wydania w formie książki. Polski przekład ukazał się w 2003 roku za pośrednictwem wydawnictwa Zysk i S-ka. (więcej)

Tagi

  • Gitara
  • Technika gry
  • Fingerstyle
  • Muzyka
  • Gitara klasyczna
  • Gitara akustyczna
  • Gitara elektryczna
  • Instrument
  • Struny

Fingerstyle - popularna technika gry na gitarze

Pośród arsenału technik gry na gitarze wyróżnić można fingerstyle, inaczej nazywany nieraz fingerpickingiem. Taki sposób gry umożliwia prowadzenie melodii, linii basu oraz podkładu akordowego jednocześnie. Ogromną popularność technika ta osiągnęła również ze względu na możliwość osiągnięcia wrażenia obecności więcej niż jednego gitarzysty. Uzyskanie takiego wielościeżkowego efektu uzależnić można jedynie od palców prawej ręki. Korzystanie z kostki, plektronu czy piórka jest w tym przypadku wykluczone.

Historia słynnego fingerstyle’u sięga lat pięćdziesiątych, kiedy Travis, Reed i Atkins zawładnęli muzyczną sceną. I choć tymczasowo słuch o niej zaginął, to dziś gitarzyści na całym świecie powracają do tej techniki, czyniąc ją ponownie jedną z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych na świecie. Chcąc znaleźć bezpośrednią przyczynę tak ogromnego zainteresowania fingerpickingiem w ostatnim czasie należy zwrócić uwagę na wirtuozów, którzy wskrzesili go do życia. A mowa tu m.in. o Tommym Emmanuelu, który w teledysku do utworu „Drifting” gra na gitarze melodię, bas oraz otrzymuje jednocześnie brzmienie perkusji. To głównie w jego udziale leży powrót stylu „finger” oraz zainspirowanie artystów do tworzenia za jego pomocą muzyki. Efekty zauważyć można na wielu muzycznych portalach, w tym między innymi na „Youtubie”, gdzie gitarzyści na całym świecie prezentują swoje umiejętności związane z popularną techniką. Wśród najpopularniejszych internautów wyróżnić można Igora Presnyakowa, czy Sungha Yunga, tworzących złożone melodie coverów piosenek.

Wokół definicji „fingerstyle” wybucha wiele dyskusji. Jedni uważają, że uznać go można za odpowiednik „fingerpickingu”, inni zaś uważają, że zaliczyć go można do ogółu jakim jest fingerpicking. Niezależnie jednak od tego jak zdefiniujemy i określimy tą technikę posługiwania się naszym instrumentem, to stanowi ona źródło inspiracji, nowej jakości i ciekawych efektów. Cała ta gama możliwości wymaga jednak od gitarzysty ogromnych umiejętności, a co za tym idzie – nauki i trudu. Efekt końcowy jest jednak satysfakcjonujący i zaskakujący, albowiem w pojedynkę uzyskać możemy brzmienie całego bandu.

Komentarze

zzajdziu
2014-09-17 08:29:08

kto to wypuszcza taki "rzeczowy komentarz"?Andy McKee raczej,a technika hybrydowa?