Jedna z gitar

z serii Modern Player firmy Fender wyposażona jest w bardzo ciekawy przetwornik nazwany Triplebucker. Jest to konstrukcja 3-cewmowa (zazwyczaj stosuje się pickupy 2 lub 1-cewkowe). Brzmienie tego przetwornika ma charakter humbuckera ale o znacznie rozszerzonym paśmie. Przystawka świetnie sprawdza się w barwach przesterowanych. Istnieje także możliwość wyłączenia jednej cewki i używania Triplebuckera jako tradycyjnego przetwornika 2-cewkowego. (więcej)

W pewnym momencie

w zespole Dinosaur Jr. jedynym muzykiem z pierwotnego składu był Mascis. Po konfliktach z liderem pierwszy z kapeli odszedł Lou, a po paru latach Murph. Panowie zeszli się ponownie w nowym tysiącleciu i w założycielskim składzie nagrali dwie ostatnie płyty. (więcej)

Pierwsza gitara Slasha

posiadała jedną strunę i była prezentem od babci. To właśnie ten instrument sprawił, że młody Slash zainteresował się muzyką. (więcej)

Angus Young

doczekał się gitary sygnowanej własnym nazwiskiem. Jest to oczywiście Gibson SG - jedyny słuszny instrument jaki uznaje legendarny gitarzysta zespołu AC/DC (więcej)

Tagi

  • ProCo Rat
  • Pro Co
  • Rat
  • Distortion
  • Przester
  • Efekt gitarowy
  • Gitara elektryczna
  • Muzyka
  • Gitarzyści
  • Instrumentaliści

Pro Co Rat - kultowy przester gitarowy

Bez gitary elektrycznej nie byłoby współczesnej muzyki a bez efektów przesterowujących nie było by mowy o rocku, punku, metalu czy bluesie. To najbardziej popularne „zabawki” dla gitarzystów i basistów na świecie. Obecnie na rynku mamy niezliczoną liczbę tego typu efektów. Niektóre z nich są warte uwagi i wydanych na nie pieniędzy, a niektóre to totalna technologiczna pomyłka.

Jednym z kultowych przesterów, który bezsprzecznie zasługuje na miano legendy jest RAT amerykańskiej firmy ProCo Sound. Swoją premierę miał w 1978 roku i do dnia dzisiejszego pozostaje wzorem dla setek urządzeń tego typu. Klasyczny „szczur” wyposażony jest w 3 pokrętła odpowiedzialne odpowiednio za: nasycenie przesteruj, barwę tonu i głośność. Efekt w zamknięty jest w niewielkiej czarnej obudowie o purystycznym wyglądzie, która w całości wykonana jest z metalu. Konstrukcja praktycznie niezniszczalna a w niektórych sytuacjach spokojnie może posłużyć jako skuteczne narzędzie do samoobrony.Szczur jak to szczur – nieokrzesany, głośny i wulgarny ale jednocześnie bardzo inteligentny i oddany właścicielowi. Taka tez jest elektroniczna wersja tego niesfornego gryzonia. Efekt odzywa się potężnym brzmieniem, bogatym w składowe harmoniczne i ogromną ilością basów. Charakterystyczny „brud” i „charczenie” pokochali muzycy alternatywni i punkowi. Brzmienie daje się jednak łatwo kontrolować i spokojnie można „ukręcić” bardziej stonowane wręcz „słodkie” brzmienia, idealne do bluesa i klasycznego rocka.


Kostka na stałe zagościła w arsenałach największych muzyków takich jak: David Gilmour, Kurt Cobain, Carlos Santana czy Dave Grohl. Kto nie spróbował jeszcze Rat’a, tak naprawdę nie zna słowa „przester”. Po prostu klasyka!!!

Komentarze

punk rock madafaka
2013-03-13 20:47:46

tylko gdzie to kupić?! nigdzie kuhwa nie ma!

Kamil86
2012-04-04 17:27:28

Kultowa sprawa... RAT rządzi, fajnie że ktoś o tym napisał. Bo polski rynek trochę zapomniał o tych wspaniałych efektach.