Biała Gorączka

to autobiograficzna książka Lemmyego, w której artysta opisuje całą swoją młodość i doświadczenia zdobywane w rock'n'rollowym świecie. (więcej)

Gibson Blues King

łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Desig instrumentu zaczerpnięty został z pierwszych modeli gitar bluesowych firmy Gibson. Dodano jednak szereg nowoczesnych rozwiązań, jak np. bardziej współczesny gryf i elektronika. (więcej)

ProCo Rat

produkowany jest w kilku wersjach, które mniej lub bardziej różnią się od siebie brzmieniowo. Turbo Rat daje mniejsza kompresję ale dużo więcej gainu i lepszą dynamikę, co świetnie sprawdza się m mocniejszych brzmieniach. You Dirty Rat - brzmieniowo bardziej przypomina efekt typu FUZZ. (więcej)

Gitara Gibson J-45

zastąpiła swego czasu model J-35. Jednak to jakość i brzmienie czterdziestki piątki uczyniła z niej model kultowy i obiekt pożądania gitarzystów na całym świecie. (więcej)

Tagi

  • Carlos Santana
  • rock
  • hard rock
  • blues rock
  • jazz rock
  • Samba Pa Ti
  • Rock and Roll Hall of Fame

Carlos Santana

20 lipca 1947 roku w Meksyku w Autlán de Navarro na świat przyszedł Carlos Santana. Z zawodu ojciec Santany był skrzypkiem, dlatego pragnął zarazić syna pasją do tego instrumentu. Stał się więc jego nauczycielem, a Carlos już jako mały chłopiec stał się członkiem zespołu ojca. Jego gust muzyczny uformował się jednak dopiero po przesłuchaniu utworów bluesowych i rockowych i to te gatunki muzyczne spodobały mu się najbardziej i w wieku ośmiu lat zamienił skrzypce na gitarę. Na początku lat sześćdziesiątych Carlos wraz z rodziną – rodzicami oraz braćmi (Jorem i Antonio) i czterema siostrami (Laurą, Irmą, Leticią i Marią) przeprowadził się do Kalifornii. Tam Santana brał czynny udział w rozwoju muzyki rockowej. W roku 1996 założył pierwszy swój zespół – Santana Blues Band. Grupa zyskała sławę po koncercie na festiwalu w Woodstock, wtedy stali się popularni na całym świecie i skrócili nazwę do Santana. Zespół został uznany za promotorów rocka latynoskiego. Solowo Santana wydał parę albumów studyjnych, jednak nie zyskał tak wielkiej sławy jak w towarzystwie zespołu.
W kolejnej dekadzie Carlos zaczął tworzyć własne utwory, nagrywać z wielkimi postaciami sceny muzycznej – Johnem McLaughlinem, Herbiem Hancockiem, Waynem Sorterem, Billym Cobhamem - oraz sprawdzać się w muzyce eksperymentalnej jazzu i jazz-rocka. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych jego popularność wyraźnie spadła. Muzyka straciła na charakterze i muzyk ustąpił miejsca twórcom muzyki pop i zespołom. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych powrócił z impetem, wydając płytę „Supernatural”, opartej na współpracy z młodszymi gwiazdami - Robem Thomasem, Everlastem, czy Maná.

Rok przed wydaniem „Supernatural” Santana zostało wprowadzone do Rock and Roll Hall of Fame. W 2003 roku znalazł się na piętnastym miejscu na liście „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów” magazynu „Rolling Stone”.
Dziś Santana nie pokazuje się w mediach, choć w roku 2006 wziął udział w kampanii reklamowej radia RMF FM. Wraz z żoną utworzył też fundację wspierającą kupno sprzętów medycznych dla chorych dzieci. Artysta wciąż pracuje nad nowymi albumami. Ostatni to „Guitar Heaven: Santana Performs The Greatest Guitar Classics od All Time” z 2010 roku.

Dziś muzykę której początek dał Carlos Santana nazywamy latynoską. W swojej twórczości muzyk wykorzystywał mieszankę gatunków muzycznych i szybkie brzmienia gitarowe na wzór stylu Ameryki Łacińskiej.