Ulubionym instrumentem

Angusa Younga jest gitara Gibson SG, z którą gitarzysta jest kojarzony os zawsze. Angus nigdy nie eksperymentował z innymi gitarami. W jednym z wywiadów natomiast dość ciepło wypowiadał się o innej kultowej gitarze jaką jest Fender Telecaster. Nie wyobrażamy sobie jednak go z inną gitarą niż SG, bo to ona definiuje jego brzmienie i sceniczny wizerunek. (więcej)

Kurt Cobain

nie przywiązywał zbyt dużej wagi do sprzętu na jakim grał. Jedyną firmą jaką darzył szczególnym zaufaniem był Fender. Tuż przed śmiercią artysty powstał prototyp nowego Telecastera. Kurt określił instrument jako "nowego faworyta" w jego arsenale gitarowym. (więcej)

Fender Telecaster Custom

powstał w odpowiedzi na coraz bardziej popularne gitary firmy Gibson. Lata 70-te przyniosły muzyce nowe brzmienia, w tym mocno przesterowane gitary. Instrumenty wyposażone w przystawki typu humbucker, lepiej sobie z tym radziły niż klasyczne konstrukcje Fendera. (więcej)

Basista zespołu

Queen - John Deacon, wciąż jest oficjalnym członkiem zespołu. John wycofał się jednak z czynnej działalności muzycznej już w 1997 roku. Obecnie mieszka w Londynie w raz żona i szóstką dzieci. (więcej)

Tagi

  • Carlos Santana
  • rock
  • hard rock
  • blues rock
  • jazz rock
  • Samba Pa Ti
  • Rock and Roll Hall of Fame

Carlos Santana

20 lipca 1947 roku w Meksyku w Autlán de Navarro na świat przyszedł Carlos Santana. Z zawodu ojciec Santany był skrzypkiem, dlatego pragnął zarazić syna pasją do tego instrumentu. Stał się więc jego nauczycielem, a Carlos już jako mały chłopiec stał się członkiem zespołu ojca. Jego gust muzyczny uformował się jednak dopiero po przesłuchaniu utworów bluesowych i rockowych i to te gatunki muzyczne spodobały mu się najbardziej i w wieku ośmiu lat zamienił skrzypce na gitarę. Na początku lat sześćdziesiątych Carlos wraz z rodziną – rodzicami oraz braćmi (Jorem i Antonio) i czterema siostrami (Laurą, Irmą, Leticią i Marią) przeprowadził się do Kalifornii. Tam Santana brał czynny udział w rozwoju muzyki rockowej. W roku 1996 założył pierwszy swój zespół – Santana Blues Band. Grupa zyskała sławę po koncercie na festiwalu w Woodstock, wtedy stali się popularni na całym świecie i skrócili nazwę do Santana. Zespół został uznany za promotorów rocka latynoskiego. Solowo Santana wydał parę albumów studyjnych, jednak nie zyskał tak wielkiej sławy jak w towarzystwie zespołu.
W kolejnej dekadzie Carlos zaczął tworzyć własne utwory, nagrywać z wielkimi postaciami sceny muzycznej – Johnem McLaughlinem, Herbiem Hancockiem, Waynem Sorterem, Billym Cobhamem - oraz sprawdzać się w muzyce eksperymentalnej jazzu i jazz-rocka. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych jego popularność wyraźnie spadła. Muzyka straciła na charakterze i muzyk ustąpił miejsca twórcom muzyki pop i zespołom. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych powrócił z impetem, wydając płytę „Supernatural”, opartej na współpracy z młodszymi gwiazdami - Robem Thomasem, Everlastem, czy Maná.

Rok przed wydaniem „Supernatural” Santana zostało wprowadzone do Rock and Roll Hall of Fame. W 2003 roku znalazł się na piętnastym miejscu na liście „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów” magazynu „Rolling Stone”.
Dziś Santana nie pokazuje się w mediach, choć w roku 2006 wziął udział w kampanii reklamowej radia RMF FM. Wraz z żoną utworzył też fundację wspierającą kupno sprzętów medycznych dla chorych dzieci. Artysta wciąż pracuje nad nowymi albumami. Ostatni to „Guitar Heaven: Santana Performs The Greatest Guitar Classics od All Time” z 2010 roku.

Dziś muzykę której początek dał Carlos Santana nazywamy latynoską. W swojej twórczości muzyk wykorzystywał mieszankę gatunków muzycznych i szybkie brzmienia gitarowe na wzór stylu Ameryki Łacińskiej.