Nauka gry na gitarzeKurt Cobain

miał dość krótkie palce i małe dłonie, do tego był leworęczny. Wybór Jaguara firmy Fender był podyktowany między innymi tymi cechami. Gitara ma krótką skalę, dzięki temu gra się na niej łatwiej a jej leworęczna wersja nie wymagała dodatkowych dopłat. Inną sprawą jest, że to właśnie ten instrument zdefiniował brzmienie Nirvany i muzyki grunge w latach 80'tych i 90'tych. (więcej)

Jack White gra także

na perkusji, w najnowszym swoim projekcie muzycznym - The Dead Weather. Zespół powstał z inicjatywy Jacka i Alison Mosshart (wokalistki zespołu The Kills) (więcej)

Jerry Garcia otwarcie

przyznawał się do zażywania narkotyków. Twierdził że zażywanie LSD uwalnia go od szarej codzienności. W rzeczywistości uzależnienie doprowadziło do poważnych kłopotów zdrowotnych. (więcej)

Nagły rozwój gry na gitarze

przypisać można hiszpańskiemu kompozytorowi – Francisco Tárrega, żyjącemu na przełomie XIX i XX wieku. (więcej)

Tagi

  • Flea
  • RHCP
  • Red Hot Chili Peppers
  • Basista
  • Muzyka
  • Funk-rock
  • Balzary
  • Bas
  • Gitara basowa
  • Instrumnet

Biografia Michaela Petera Balzary’ego, Red Hot Chili Peppers od roku 1990

2012-04-28 19:34
Maryśka
Ciągłe koncerty związane z promowaniem złotej płyty „Mother’s Milk” negatywnie odbiły się na małżeństwie. Ponadto Balzary i Smith zostali podejrzani o molestowanie seksualne po występie w MTV. Doprowadziło to do separacji Michaela i Zeviar, gdy zespół powrócił do L.A. Stres Flea odreagowywał uprawiając seks z fankami i zażywając coraz większą dawkę marihuany.

RHCP rozpoczął pracę nad kolejną płytą, w której Flea postawił na melodyjne riffy gitarowe. Nagrania odbywały się w The Mansion – willi należącej wcześniej do Harry’ego Houdiniego. Takie warunki sprzyjały współpracy z członkami zespołu, a nawet relacjom Balzary’ego z córką, którą poprosił o zamieszkanie z nim w willi na czas tworzenia płyty. Flea zaprzyjaźnił się z Johnem Frusciante, z którym spalał coraz większe ilości marihuany.

„Świetnie zgraliśmy się z Johnem – razem układaliśmy riffy i pisaliśmy muzykę. To był pierwszy raz, kiedy podczas nagrywania albumu nie byliśmy poganiani i zastraszani. Mogliśmy robić wszystko w swoim tempie.”
Album wydany został 24 września 1991 roku. „Blood Sugar Sex Magic” spotkał się z pozytywną opinią krytyków i uplasował się w pierwszej trójce listy Bilboard. Trasa koncertowa okazała się sukcesem – na każdym występie pojawiało się około 20 tysięcy fanów. Szum wokół zespołu zaczął zawadzać Johnowi i niedługo potem na jego miejsce dołączył Arik Marshall, który jednak został wydalony tuż po zakończonej trasie.

Nad piątym albumem zespołu „One Hot Minute” zespół pracował przy udziale Dave’a Navarro. Nałóg Kiedisa pogłębił się, w związku z czym Flea przejął jego rolę pisania tekstów. Tak powstały „Transcending”, „Deep Kick”, „Pea”. Premiera płyty odbyła się 12 września 1995 roku. W porównaniu z poprzednim ogromnym sukcesem, „One Hot Minute” nie sprzedał się najlepiej, a trasa koncertowa została skrócona do minimum. Po powrocie RHCP zawiesili tymczasowo działalność.
Flea
Flea, źródło: Wikipedia

Wówczas Balzary zadbał o swoją kondycję i zdrowie. Uprawiał jogę i ograniczył ilości zażywanej marihuany. Wziął również udział w trasie koncertowej Jane’s Addiction, podczas której zajął miejsce Erica Avery. Takie działanie przyniosło pojawienie się wielu plotek wśród fanów RHCP, którzy sądzili, że zespół ostatecznie się rozpadł. Navarro zapewniał jednak, że wraz z Fleą czerpią jedynie radość z możliwości pracowania dla obu grup. Przez te trzy lata Balzary wystąpił w czterdziestu nagraniach, współpracował z wieloma muzykami. W roku 1998 postanowił, że jedyną możliwością na powrót Red Hot Chili Peppers jest powrót do grupy Johna Frusciante. Po udanej kuracji odwykowej John przyjął propozycję i w lutym Papryczki wznowiły działalność.

Podczas tworzenia kolejnego albumu zespołu Michael wpadł w depresję z powodu zakończenia związku z Marrisą Pouw. Z choroby wybawiła go córka – Clara, która poświęciła mu wówczas dużo uwagi. W tym czasie muzyk zainspirował się brzmieniami elektronicznymi, co wpłynęło na modulowanie cyfrowego riffów na płycie „Californication”. 8 czerwca 1999 płyta ujrzała światło dziennie i wbrew obawom członków zespołu zyskała pozytywne opinie, sprzedając się przy tym w nakładzie piętnastu milionów kopii na całym świecie. Podczas trasy koncertowej na Woodstock tego samego roku Flea zagrał całkowicie nagi.


Niedługo potem Balzary założył Silverlake Conservatory of Musik – szkołę muzyczną, która miała umożliwić młodym ludziom pogłębianie wiedzy o muzyce.

„Chcę pomóc, gdyż edukacja w szkołach nierzadko porzuca swój główny cel. Zniechęcają niektórych dzieciaków do szkoły, wyrzucając z niej zajęcia muzyczne. Dorastałem i uczęszczałem do publicznej szkoły w Los Angeles, byłem w klasie o profilu muzycznym. To była dla mnie naprawdę ważna rzecz, tego chciałem się trzymać. Bez muzyki wpadłbym w wiele kłopotów. Dzisiaj też żyją takie dzieciaki, podobne do mnie. Chciałem dać im coś, czego i ja doświadczyłem.”


W nowe tysiąclecie RHCP weszło pracując nad nowym albumem – „By The Way”. Między Frusciantem i Balzarym doszło scysji, gdyż John przejął całkowitą kontrolę nad procesem komponowania muzyki. Michael zdecydował się na dodanie do muzyki funkowego akordu, co nie spotkało się z uznaniem Johna. Album ukazał się 9 lipca 2002 roku, zbierając pozytywne opinie fanów i krytyków. Sukcesem komercyjnym okazała się również trasa koncertowa promująca płytę. Zespół zagrał dla 250tysięcznej publiczności, co stanowi ich najwyższy w historii dorobek.

Wraz z końcem trasy koncertowej RHCP rozpoczęli pracę nad kolejnym krążkiem. Tego samego roku Flea oświadczył się Frankie Rayder, która zimą urodziła jego drugą córkę Sunny Bebop. Relacja między Johnem a Balzarym unormowała się i praca nad „Stadium Arcadium”, wydanym 9 maja 2006 roku, była owocna i przyjemna. Inspiracją do jej stworzenia była twórczość Hendrixa, Page’a i Eddiego Van Halena. W 2007 roku wynajmowany dom artysty w Malibu spłonął w pożarze. Zespół ogłosił zawieszenie działalności.


Flea rozpoczął naukę na University of Southern California, gdzie studiuje teorię muzyki, kompozycję i grę na trąbce. Planuje nagranie swojej pierwszej solowej płyty i ponadto rozwija swoje umiejętności dzięki uczestnictwu w wielu kursach i warsztatach.

„…poznawanie muzyki od strony technicznej, jej struktury – to dobra zabawa”

W 2009 roku założył własną firmę produkującą gitary basowe Fleabass, których cena ma być przystępna dla początkujących artystów. 30 sierpnia 2011 na półkach sklepów muzycznych ukazał się ostatni dotychczas album RHCP – „I’m with you”.
Podczas swojej działalności artystycznej Flea wykorzystywał wiele technik – od slapu po tradycyjne użycie instrumentu. Łączył funk i rock psychodeliczny, punk i hard rock, dzięki czemu stworzył własny, niekonwencjonalny styl, powtarzany wielokrotnie przez innych muzyków.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.