Nauka gry na gitarzeW dzieciństwie

Marshall ciężko chorował. Kiedy osiągnął sukces finansowy, sporą część swoich dochodów przekazywał na rzecz szpitala, w którym się leczył (więcej)

Gitarzysta John Frusciante

w 2009 roku osatecznie opuscił grupę Red Hot Chili Peppers (więcej)

Firma Yamaha

jest światowym liderem jeśli chodzi o wprowadzanie nowoczesnych technologii i łączenie ich z tradycyjnymi rozwiązaniami. Seria gitar elektroakustycznych APX wyposażona w system Acoustic Resonance Transducer, cechuje się fantastycznym brzmieniem, a bardzo wygodny gryf przypadł do gustu gitarzystom elektrycznym, którzy przyzwyczajeni są do niskiej akcji strun i wąskiej szyjki. (więcej)

Lokalizacja muzeum Rock'N'Rolla

w największym mieście stanu Ohio podyktowana była faktem, iż statystycznie najwięcej amerykańskich muzyków rockowych wywodzi się z tego stanu. (więcej)

Tagi

  • Gitara
  • Jazz
  • Gibson
  • Gitara jazzowa
  • Elektryk
  • Gitara ektryczna
  • Instrument
  • Muzyka
  • Hollowbody
  • Pudło rezonansowe

Gibson ES-175 - jazzowa legenda

2012-04-16 10:37
Krzyś92
Historia Gibsona ES-175 sięga roku 1949. Wówczas najwyższe miejsce wśród modeli przeznaczonych do jazzu i bluesa zajmował ES-150, uwielbiany przez Charliego Christiana i Eddiego Durhama. Wszystko zmieniło się wraz z pojawieniem się słynnego ES-175, który swoją uniwersalnością, mniejszym korpusem, laminowanej płycie wierzchniej i wspaniałemu brzmieniu wspiął się na szczyt. Debiutując w ilości zaledwie stu dwudziestu dziewięciu sztuk, jego popularność rozrosła się na światową skalę. Dziś instrument powrócił w pełni dostępny dla każdego gitarzysty. Gibson zajął się stworzeniem reprodukcji słynnego ES-175 wyposażając go w przetworniki Alnico Classic i warstwowy korpus i dwie pary potencjometrów. Doprowadziło to do powstania ES-175 Reissue AN oraz VS.
Gibson ES-175
Gibson ES-175, źródło: Gibson

Pyty wierzchnie, boczne i tylne instrumentów pokryte zostały laminatem klonu i topoli. Na korpusie znajdziemy również wielowarstwowy binding na górze oraz pojedynczy na spodzie. Mahoniowy gryf łączy się z korpusem przy czternastym progu, znajdziemy tu przetwornik ’57 Classic humbucker. Palisandrowa podstrunnica o menzurze 23 ¾ liczy dwadzieścia progów. Gryf uwieńczyła główka z inkrustacją w postaci ostrokrzewu i klucze Vintage w odcieniu zielonym, wzdłuż podstrunnicy biegną zaś perłowe rozdzielone równoległoboki oraz pojedyncza warstwa bindingu. Do tego mostek ABR wraz z przetwornikami ’57 przy mostku oraz niklowane osprzętowanie. Instrument wyposażono również w gałki Top Hat w kolorze bursztynowym oraz dwie pary potencjometrów – dwa głośności i dwa tonu wraz z trójpozycyjnym przełącznikiem. Do każdego egzemplarza Gibson dołączył futerał oraz dodatkowe struny Gibson Brite Wires 0.10-0.46. Modele dostępne są w kolorze Antiqua Natural i Vintage Sunburst.

Wyposażenie instrumentu w cztery pokrętła dało możliwość uzyskania dźwięku jakiego oczekuje każdy posiadacz tej gitary. Kiedy przed laty ES-175 zawładnął światem jazzu i bluesu, zajął jednocześnie miejsce na najwyższej półce modeli przeznaczonych do tych gatunków muzycznych. Dziś mistrz reprodukcji powrócił w unowocześnionej wersji, która z pewnością zadowoli każdego gitarzystę, oferując mu świat przeżyć, jaki ludzkość poznała sześćdziesiąt lat temu.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.