Keith Richards od lat siedemdziesiątych

występuje również jako artysta solowy. Debiutancką płytą była „Talk Is Cheep” z roku 1988. Współpracował z Arethą Franklin, Sarah Dash, Stevem Jordanem oraz Waddym Wachtelem. (więcej)

Biologicznym ojcem

Martina Martina był stacjonujący w Wielkiej Brytanii amerykański żołnierz. Gore spotkał się z nim dopiero po latach, gdy był już dorosły. (więcej)

Gibson SG miał zastąpić

popularny w owym czasie model Les Paul. Firma nie zdecydowała się jednak wycofać LP z produkcji. Wydaje się być to dobrą decyzją gdyż, jak się okazało, są dwie zupełnie różne gitary, które trafiają w gusta różnych muzyków. (więcej)

W pewnym momencie

w zespole Dinosaur Jr. jedynym muzykiem z pierwotnego składu był Mascis. Po konfliktach z liderem pierwszy z kapeli odszedł Lou, a po paru latach Murph. Panowie zeszli się ponownie w nowym tysiącleciu i w założycielskim składzie nagrali dwie ostatnie płyty. (więcej)

Tagi

  • Fender Telecaster
  • Fender
  • Fender Tele
  • Humbucker
  • Gitara
  • Gitara Electryczna
  • Lata 70-te
  • Rock
  • Fuzz
  • Muzyka rockowa
  • Muzyka Alternatywna

Fender Telecaster Custom, rocznik 1972

Przełom lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych przyniósł rewolucję gustów muzycznych. Gitarzyści przestali interesować się dźwięcznym brzmieniem Telecastera kosztem zainteresowania mocnych, ostrych i wyrazistych brzmień gitar z humbuckerami. Fani modelu nie zamieniali go jednak, a modyfikowali, instalując dwucewkowe przetworniki przy gryfie swojego Telecastera. W związku z tymi zachodzącymi zmianami i rodzącymi się w głowach kupców pomysłami, Fender w roku 1972 rozpoczął tworzyć model Custom, mający w pełni zadowolić ówczesnych muzyków. Tak narodził się brylant w historii marki, na myśl o którym budzi się w nas poczucie uznania.

Jesionowy korpus idzie w tym przypadku w parze z jednoczęściowym, przykręconym do niego trzema śrubami gryfem z klonu. W miejsce połączenia tych dwóch elementów umieszczono mechanizm Micro Tilt, który umożliwia odchylenie okrągłego gryfu. Zaokrąglenie podstrunnicy – 7,25” stanowi najmniejszy profil na świecie! Siodełko główki wykonano z kości syntetycznej, umieszczono nad nim regulator gryfu, zwany pociskiem, ze względu na jego niekonwencjonalny kształt. Mostek wykonano z blachy, wyposażono go w trzy siodełka. W zestawie znajdziemy również metalową osłonę mostka i przetwornika. A ten to American Vintage Tele. Do tego humbuckery Fender Wide Range, znajdujący się przy gryfie, cechujący się czterema śrubami montażowymi, puszką i śrubami nabiegunników. Nie zapominajmy o trójpozycyjnym przełączników i dwóch parach potencjometrów. Model zakupić można z paskiem, szmatką, wspomnianą osłoną mostka, kablami, dokumentacją, naklejką i kluczami regulacyjnymi. Kontakt z tym Telecasterem to dawka sporych emocji dla uszu i oczu. Sprzęt jest lekki, jego szyjka świetnie wpasowuje się do gry akordowej i podkładów rytmicznych. Każdy jego element, choć może nie prezentujący się najlepiej pod względem wizualnym, wydaje się być doskonale przemyślany, przez co przetestowaniu gitary na jej wygląd patrzymy z przymrużeniem oka. Brzmienie modelu jest dynamicze, cechuje go klarowna barwa. Całość wręcz prowokuje do grania! Ponadto otwiera przed nami całą gamę możliwości, jest uniwersalny i z pewnością podpasuje każdemu muzykowi, niezależnie preferowanych przez niego stylów muzycznych.

Jedyną przeszkodą dla chętnych na posiadanie tego Fendera w domu może być jego cena - mowa bowiem o okolicach ośmiu tysięcy złotych. Koszt przeraża, cóż się jednak dziwić. Mówimy o legendzie!

Komentarze

Jaco
2012-02-01 11:55:21

Dobre wiosło, szkoda że mało popularne w Polsce.