Nauka gry na gitarzeGitarzysta John Frusciante

w 2009 roku osatecznie opuscił grupę Red Hot Chili Peppers (więcej)

Fender Telecaster

początkowo miał nazywać się Broadcaster. Okazało się jednak że nazwa ta jest już zastrzeżona dla zestawów perkusyjnych produkowanych przez inną firmę. (więcej)

Ulubionym instrumentem

Steviego Raya Vaughana był Fender Stratocaster. Artysta doczekał się nawet sygnatury wykonanej przez firmę Fender specjalnie dla niego. (więcej)

Mimo mniejszych rozmiarów

brzmienie Gibsona Travelling jest bardzo pełne i ciepłe. Jest to zasługa znakomitej elektroniki firmy Fishman, która idealnie oddaje brzmienie gitary akustycznej. (więcej)

Tagi

  • Duane Allman
  • gitarzysta
  • The Allman Brothers
  • gitara
  • Lee Johnsona
  • 100 najlepszych gitarzystów
  • Allman Joys

Duane Allman

2011-12-21 17:33
Pati
Zajmujący drugie miejsce na liście „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów wg magazynu Rolling Stone” Duane Allman urodził się 20 listopada 1946 w Nashville. Grę na gitarze Allman rozpoczął pod wpływem brata Gregga interesującego się tym instrumentem już dużo wcześniej. W roku 1959 rodzeństwo poszło na koncert B.B. King’a, którego muzyką zostali od tamtej pory zainspirowani.

Dwa lata później rozpoczęli prezentować swoje utwory przed publicznością. Grali wraz z innymi zespołami, a cztery lata później utworzyli swój własny – Allman Joys i wyruszyli w trasę koncertową po USA. W roku 1967 osiedlili się w Los Angeles, tam nagrali dwie płyty zespołu The Hor Glass (następcy Allman Joys). Rok później zespół przestał istnieć i Duane rozpoczął współpracę z lokalnymi grupami muzycznymi na Florydzie.
Duane Allman
Duane Allman

Został zauważony przez Ricka Halla z wytwórni FAME. Od tej pory rozpoczął współpracę z Wilsonem Pickettem przy albumie „Hey Jude”. Artysta nadał mu pseudonim „Skydog”. Stał się muzykiem sesyjnym, rozpoznawanym przez publiczność i wielu cenionych artystów. Kolejnie zainteresował się nim Jerry Wexler, zaprosił go na sesje muzyków R&B w Atlantic. Od tej pory

Allman grał wraz Kingiem Curtisem, Otish Rush, Percym Sledgem, Arethą Franklin i paroma innymi wybitnymi artystami.
Dzięki wytwórni Duane spotkał Johnny’ego Lee Johnsona (Jaimoe) z którym utworzył zespół. Na współpracę namówili Berry’ego Oakley’a, który szybko jednak powrócił na południe do zespołu Second Coming. Wkrótce przenieśli się na Florydę, tam w 1969 utworzyli The Allman Brothers Band z Bettym, Oakley’em, Reesem Wynans’em i Greggiem. Pierwsza płyta ukazała się tego samego roku, w czasie trasy koncertowej rozpoczęli pracę na drugim albumem „Idlewild South”, wydano go w 1970 roku i szczytowała na listach przebojów.
Duane Allman
Duane Allman

Po koncercie w Miami Duane poznał Erica Claptona, któremu już długo wcześniej zależało na poznaniu Allmana. Nagrał z nim większość utworów na nową płytę Claptona, nie porzucił jednak swojego zespołu na rzecz współpracy z artystą.

The Allman Brothers nagrali kolejnie „At Filmowe East”. Niedługo potem – 29 października - Allman zginął w wypadku motocyklowym, mając zaledwie dwadzieścia cztery lata.


Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.