Kurt Cobain

nie przywi±zywa³ zbyt du¿ej wagi do sprzêtu na jakim gra³. Jedyn± firm± jak± darzy³ szczególnym zaufaniem by³ Fender. Tu¿ przed ¶mierci± artysty powsta³ prototyp nowego Telecastera. Kurt okre¶li³ instrument jako "nowego faworyta" w jego arsenale gitarowym. (wiêcej)

Gibson Hummingbird

jest reedycj± gitary, która by³a produkowana wiele lat wcze¶niej. Wyposa¿ona zosta³a w szereg nowoczesnych rozwi±zañ, których brakowa³o we wcze¶niejszych wersjach tej gitary. (wiêcej)

Pierwszymi instrumentami

jakimi zainteresowa³ siê Ralph Towner by³a tr±bka i fortepian. Ojciec Ralpha by³ trêbaczem i skutecznie zaszczepi³ w nim mi³o¶æ do tego instrumentu. Fascynacja gitar± przysz³a wraz w rozpoczêciem studiów. (wiêcej)

Hoop opu¶ci³a rodzinê

oraz grupê wyznaniow± i wyruszy³a w podró¿ po zachodnim wybrze¿u Stanów Zjednoczonych. Koncertowa³a w ró¿nych miejscach i podejmowa³a siê licznych prac. Momentem zwrotnym w jej ¿yciu by³o spotkanie na swej drodze rodziny Toma Waitsa. (wiêcej)

Tagi

  • Duane Allman
  • gitarzysta
  • The Allman Brothers
  • gitara
  • Lee Johnsona
  • 100 najlepszych gitarzystów
  • Allman Joys

Duane Allman

Zajmuj±cy drugie miejsce na li¶cie „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów wg magazynu Rolling Stone” Duane Allman urodzi³ siê 20 listopada 1946 w Nashville. Grê na gitarze Allman rozpocz±³ pod wp³ywem brata Gregga interesuj±cego siê tym instrumentem ju¿ du¿o wcze¶niej. W roku 1959 rodzeñstwo posz³o na koncert B.B. King’a, którego muzyk± zostali od tamtej pory zainspirowani.

Dwa lata pó¼niej rozpoczêli prezentowaæ swoje utwory przed publiczno¶ci±. Grali wraz z innymi zespo³ami, a cztery lata pó¼niej utworzyli swój w³asny – Allman Joys i wyruszyli w trasê koncertow± po USA. W roku 1967 osiedlili siê w Los Angeles, tam nagrali dwie p³yty zespo³u The Hor Glass (nastêpcy Allman Joys). Rok pó¼niej zespó³ przesta³ istnieæ i Duane rozpocz±³ wspó³pracê z lokalnymi grupami muzycznymi na Florydzie.
Zosta³ zauwa¿ony przez Ricka Halla z wytwórni FAME. Od tej pory rozpocz±³ wspó³pracê z Wilsonem Pickettem przy albumie „Hey Jude”. Artysta nada³ mu pseudonim „Skydog”. Sta³ siê muzykiem sesyjnym, rozpoznawanym przez publiczno¶æ i wielu cenionych artystów. Kolejnie zainteresowa³ siê nim Jerry Wexler, zaprosi³ go na sesje muzyków R&B w Atlantic. Od tej pory

Allman gra³ wraz Kingiem Curtisem, Otish Rush, Percym Sledgem, Areth± Franklin i paroma innymi wybitnymi artystami.
Dziêki wytwórni Duane spotka³ Johnny’ego Lee Johnsona (Jaimoe) z którym utworzy³ zespó³. Na wspó³pracê namówili Berry’ego Oakley’a, który szybko jednak powróci³ na po³udnie do zespo³u Second Coming. Wkrótce przenie¶li siê na Florydê, tam w 1969 utworzyli The Allman Brothers Band z Bettym, Oakley’em, Reesem Wynans’em i Greggiem. Pierwsza p³yta ukaza³a siê tego samego roku, w czasie trasy koncertowej rozpoczêli pracê na drugim albumem „Idlewild South”, wydano go w 1970 roku i szczytowa³a na listach przebojów.
Po koncercie w Miami Duane pozna³ Erica Claptona, któremu ju¿ d³ugo wcze¶niej zale¿a³o na poznaniu Allmana. Nagra³ z nim wiêkszo¶æ utworów na now± p³ytê Claptona, nie porzuci³ jednak swojego zespo³u na rzecz wspó³pracy z artyst±.

The Allman Brothers nagrali kolejnie „At Filmowe East”. Nied³ugo potem – 29 pa¼dziernika - Allman zgin±³ w wypadku motocyklowym, maj±c zaledwie dwadzie¶cia cztery lata.