Frank Zappa był

autorem wielu cytatów, które na stałe weszły do popkultury. Potrafił w kilku słowach trafnie i kąśliwie skomentować otaczająca go rzeczywistość. (więcej)

Fender Telecaster

początkowo miał nazywać się Broadcaster. Okazało się jednak że nazwa ta jest już zastrzeżona dla zestawów perkusyjnych produkowanych przez inną firmę. (więcej)

Pearl Jam

obok Nirvany, Alice In Chains i Soundgarden, zaliczany jest to tak zwanej "wielkiej czwórki z Seattle", czyli czterech najważniejszych zespołów tworzących brzmienie Grunge. (więcej)

Peavey Wolfgang Special

to gitara, której pomysłodawcą był Edy Van Halen. Gitarzysta długo szukał instrumentu, który spełni jego wymagania odnośnie brzmienia i odpowiedniego rock'n'rollowego wyglądu. Wraz z pracownikami firmy Peavey zaprojektował model Wolfgang. (więcej)

Tagi

  • Joey Kramer
  • Joe Perry
  • Aerosmith
  • Muzyka
  • Rock
  • Hard-Rock
  • Gitara
  • Gitarzyści
  • Instrumenty muzyczne
  • Gitara elektryczna

Aerosmith - historia amerykańskiej legendy hard-rocka

Aerosmith to powstały na początku lat siedemdziesiątych bostoński zespół stworzony przez Joego Perry’ego, Toma Hamiltona, Stevena Tylera, Joeya Kramera i Raya Tabano. Ten ostatni rok później zastąpiony został przez Brada Whitforda.

W roku 1972 zespół podpisał debiutancki kontrakt płytowy z Columbia Records, dzięki czemu w styczniu 1973 na rynku ukazał się ich debiutancki krążek „Aerosmith”. Zespół rozpoczął karierę z impetem, sprzedając swoją płytę w nakładzie dwóch milionów egzemplarzy. Tuż po trasie koncertowej promującej album grupa wydała „Get Your Wings”. Jednak to dopiero trzecia płyta zespołu okazała się być najbardziej spektakularną i gruntującą pozycję zespołu na światowej scenie muzycznej. „Toys in The Attic” sprzedał się w nakładzie ośmiu milionów kopii, a promujący go singiel „Sweet Emotion” uplasował się na podium radiowej listy przebojów Top40. Aerosmith nie spoczęło jednak na laurach i rozpoczęło pracę nad kolejnym albumem. Zespół wynajął również dom w Waltham (Massachusetts), gdzie nieustannie pracował, pragnąc utrzymać się na najwyższej pozycji. Takie zaangażowanie doprowadziło grupę do stworzenia „Rocks” w maju 1976 roku. Płyta pokryła się platyną, sprzedając się jednocześnie w czterech milionach egzemplarzy. Wraz ze swoją poprzedniczką uplasowała się na liście „500 najlepszych albumów” sporządzonej przez magazyn „Rolling Stone”. Godną następczynią „Rocks” była „Draw The Line”, która również zdobyła status platynowej. Dwa lata później na półkach sklepów muzycznych pojawił się „Night In The Ruts”, kolejnie „Rock in a Hard Place” z sierpnia 1982, „Done With Mirrors” z roku 1985 i „Permanent Vacation” wydane dwa lata później. W roku 1988 Aerosmith docenione zostało przez MTV, zdobywając nagrodę za „Best Group Video” oraz „Best Stage Performance in a Video” za utwór „Dude Looks Like a Lady”. Kolejnymi albumami były „Pump” i „Get A Trip” z 1993 roku. Rok później Aerosmith zagościło na polskiej scenie muzycznej. Tą dekadę zespół zakończył z „Nine Lives” z roku 1997. W nowe tysiąclecie grupa weszła z „Just Push Play”, która wkrótce uplasowała się na zaszczytnym drugim miejscu „Billboardu”, a także pokryła się platyną. Trzy lata później na rynku zawitała „Honin’ on Bobo” – pierwsza bluesowa płyta Aerosmith, będąca coverami znanych utworów. Już rok później zespół powrócił z „Rockin’ The Joint (Live At The Hard Rock), łączący najwspanialsze utwory grupy z okresu ich wieloletniej twórczości. Kolejnym, wyprodukowanym przez Jeffa Magida krążkiem był „The Best Of: Devil’s Got a New Disguise”, który podobnie do poprzednika prezentował największe hity Aerosmith. Na sierpień 2012 roku grupa zaplanowała premierę kolejnego albumu – „Music from Another Dimension!”. Dziś zespół nagrywa w składzie – Steven Tyler - wokal, Joe Perry - gitara, Tom Hamilton - gitara basowa, Joey Kramer - gitara i Brad Whitford - perkusja.

Aerosmith w latach swojej (wciąż trwającej) kariery sprzedało sto pięćdziesiąt milionów albumów na całym świecie, w tym sześćdziesiąt sześć w Stanach Zjednoczonych. Dwadzieścia jeden razy zespół szczytował na liście Top40, dziewięć razy na Mainstream Rock, zdobył cztery nagrody Grammy i dziesięć nagród MTV Video Music Awards. W roku 2001 zespół wprowadzony został do „Rock and Roll Hal of Fame”, a jego członkowie pojawili się na listach „100 Najlepszych Artystów Wszechczasów” sporządzonych przez „Rolling Stone” oraz VH1.