Uważane za jedne z najlepszych

6-strunowe gitary basowe firmy Yamaha uznawane są za jedne z najlepszych na świecie. Seria TRB znalazła uznanie wśród najlepszych basistów na świecie. (więcej)

Sygnatura Briana Maya

jest kopią gitary The Red Special, którą muzyk zbudował wraz z ojcem. Przez wiele lat był to podstawowy instrument gitarzysty zespołu Queen. (więcej)

Najsłynniejszą gitarą

Ericka Claptona jest "Blackie", którą artysta sam poskładał z elementów pochodzących z różnych gitar Fendera. Obecnie Fender produkuje replikę słynnej gitary, zachowując przy tym wszystkie szczegóły. Gitara ma więc odwzorowane wszystkie obicia i zarysowania, skopiowano nawet przypaloną od papierosa główkę instrumentu. (więcej)

Talent aktorski

Grohla docenili producenci filmu "Kostka Przeznaczenia". Dave zagrał tam niezwykle ważną rolę - wcielił się w postać samego szatana! (więcej)

Tagi

 • Lemmy Klimister
 • Motorhead
 • Muzyk
 • Basista
 • Gitarzysta
 • Kompozytor
 • Wokalista
 • Bas
 • Gitara basowa
 • Rickenbacker
 • Rock
 • Metal

Lemmy Klimister - lider zespołu Motorhead

Lemmy Klimister to artystyczny pseudonim urodzonego w wigilię 1945 roku w Stoke-on-Trent Iana Frasera Kilmistera. Najwcześniejszym, choć nieświadomym momentem kulminacyjnym w życiu młodego Lemmy'ego było opuszczenie rodziny przez ojca Iana, pastora, gdy chłopiec miał zaledwie trzy miesiące. W późniejszych latach zaskutkowało to nienawiścią do religii. Jako nastolatek artysta zainteresował się brzmieniami rocka. Zainspirowała go ona do nauki gry na gitarze, grał wówczas w lokalnych zespołach.

Wkrótce zatrudniony został w zespole Hawkwind, co było pierwszym jego profesjonalnym podejściem do muzyki. W grupie realizował się również sporadycznie jako wokalista. W tym samym czasie muzyk uzależnił się od narkotyków, amfetaminy. Podczas trasy koncertowej po Ameryce Północnej na granicy Kanady i USA Lemmy zatrzymany został za posiadanie siarczanu amfetaminy. Zarzuty wycofano, gdyż wówczas narkotyk ten legalny był na kanadyjskim terenie. Dochodzenie zatrzymało jednak pracę zespołu, koniecznie było odwołanie występów, przez co koledzy z grupy zdenerwowali się na Iana, ostatecznie wyrzucając go z Hawkwind.

Kolejnym etapem jego kariery były poszukiwania muzyków, chcących stworzyć nowy zespół. Utworzył więc Motorhead, którego nazwę zapożyczył z napisanej przez siebie piosenki, pełniąc w nim rolę zarówno gitarzysty, jak i wokalisty. Chcąc oderwać się od etykiety Hawkwind, uczynił Motorhead skupiającym się wokół energicznego, zadziornego brzmienia, którego korzenie sięgają punk rocka. W ten sposób muzyka zespołu wyznaczyła kierunki trash metalu. W Anglii grupa zdobyła ogromny sukces, a sam Lemmy stał się największym idolem heavy metalowców na całym świecie. Po latach intensywnej pracy Motorhead nieco zwolniło, a Ian poświęcił się współpracy z innymi muzykami nad różnymi projektami - w tym "Probot" Dave'a Grohla. Ponadto stał się autorem swojej autobiografii "Biała Gorączka".


W roku 2006 Lemmy znalazł się na liście "100 najlepszych wokalistów" wg "Hit Parader". Trzy lata później zajął dwudzieste drugie miejsce w rankingu "50 najlepszych heavy metalowych frontmanów", sporządzonego przez "Roadrunner Records".