Nauka gry na gitarzeFat-Neck

Jest konstrukcją nawiązującą do gitar Gibsona z lat 50'tych. Grubsza szyjka przeszła metamorfozę i nabrało obecnych kształtów dopiero w następnym dziesięcioleciu. Mimo, że mniej komfortowa, szyjka Fat-Neck ma całą rzeszę zwolenników. (więcej)

Połączenie tradycji

i nowoczesności. Taka jest właśnie seria gitar Modern Player firmy Fender. Firma postanowiła odkurzyć kilka starych projektów i dodać kilka nowoczesnych rozwiązań. w ten sposób powstały bardzo oryginalne i nie spotykane wcześniej gitary. (więcej)

Biała Gorączka

to autobiograficzna książka Lemmyego, w której artysta opisuje całą swoją młodość i doświadczenia zdobywane w rock'n'rollowym świecie. (więcej)

Motorhead

to potoczne określenie człowieka odurzonego amfetaminą. Taka nazwa zespołu idealnie pasowała do ówczesnego stylu życia Lemmyego, który został wyrzucony z poprzedniego zespołu za ekscesy spowodowane naużywaniem narkotyków. (więcej)

Tagi

 • Jaco Pastorius
 • Muzyk
 • Basista
 • Kompozytor
 • Gitara
 • Gitara Basowa
 • Bas
 • Bas elektryczny
 • Rock
 • Jazz
 • Fusion

John Francis „Jaco” Pastorius III - wirtuoz gitary basowej

2012-09-17 11:21
Jowi
John Francis „Jaco” Pastorius III na świat przyszedł wraz z początkiem grudnia 1951 roku w Norristown w Pensylwanii w rodzinie Stephenie Katharine Cecylii Haapali Pastorius i Johna Francisa Pastoriusa II. Pochodzenie Jaco było mieszane. Jego pradziadkowie pochodzili z Finlandii, Szwecji, Niemiec oraz Irlandii. Mijało się więc z prawdą jego zachowanie na scenie – malowanie na ciele wojennych barw oraz motywów indiańskich. Jego rodzina nie miała bowiem pochodzących z tamtejszych terenów przodków. Jaco dorastał w Fort Lauderdale na Florydzie.

Przygodę z muzyką rozpoczął od gry na perkusji, fortepianie, gitarze i saksofonie. Od najmłodszych lat przejawiał ogromny talent i potencjał. W wieku nastoletnim pracował już ze znanymi bandami, akompaniując im na gitarze. Pracował z The Temptations i The Supremes, Blood, Sweet and Tears, Waynem Cochranem, czy Patem Methenym.
Jaco Pastorius
Jaco Pastorius, źródło: Fender.com

W wieku dwudziestu pięciu lat rozpoczął współpracę z jazzowym Weather Report. Czas najwyższych wzlotów zespołu przypada na udział w nim Pastoriusa. Wraz z grupą odniósł ogromny sukces, zyskując popularność i rozwijając się jako gitarzysta.

Cztery lata później – w roku 1980 – artysta był już gotowy na prowadzenie własnego bandu. Tak powstał Word of Mouth, z którym Jaco niedługo potem ruszył w trzyletnią trasę. Nieustannie pracował u boku największych jazzowych muzyków, a ogromne zaangażowanie i poświęcenie dla muzyki zaczynało odbijać się na jego zdrowiu – wpadł w psychozę maniakalno-depresyjną. Pocieszenie znajdował w alkoholu i narkotykach, które doprowadzały go do coraz większego wycieńczenia.

12 września 1987 roku pod drzwiami nocnego klubu w Fort Lauderdale pobił go Luca Havana – właściciel knajpy. Zmarł po dziesięciu dniach śpiączki, mając zaledwie trzydzieści pięć lat. Prywatnie był mężem Ingrid i ojcem Johna IV, Mary, Felisa i Juliusa.

Artysta odszedł z tego świata, okrzyknięty Hendrixem gitary basowej, gdyż to właśnie jej brzmienie i technikę zrewolucjonizował za życia.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.