Kolega Grohla

Josh Homme, umieścił w internecie filmik, który demaskuje uzależnienie Dave'a od kawy. Podobno z powodu przedawkowania kofeiny słynny perkusista trafił do szpitala. Tak na prawdę nie wiadomo czy jest to prawdą, czy to tylko żartem, znanego z dziwnego poczucia humoru, Josha. (więcej)

Na zużytej baterii.

Tak według wielu gitarzystów najlepiej brzmi ProCo Rat. Sygnał staje się wtedy brudniejszy i bardziej przesterowany. Taki sposób wykorzystywał między innymi Duane Allman. (więcej)

Sceniczy wizerunek

Angusa Younga powstał poniekąd z przypadku. Początkowo gitarzysta nie miał w zamyśle przebierania się na stałe w szkolny mundurek. Podczas pierwszych koncertów AC/DC Angus na każdy występ przywdziewał inny kostium (między innymi goryla i różnych superbohaterów). Pewnego dnia przebrał się za ucznia, koledzy z zespołu i fani byli zachwyceni tym wizerunkiem, który przetrwał do dnia dzisiejszego. (więcej)

Cobain prowadził

niezliczoną liczbę notatek zapisywanych w kilkunastu zeszytach, na kartkach hotelowych notesów i skrawkach papieru. Zgromadzone po latach zapiski, doczekały się wydania w formie książki. Polski przekład ukazał się w 2003 roku za pośrednictwem wydawnictwa Zysk i S-ka. (więcej)

Tagi

  • Gibson
  • gitara elektryczna
  • gitara
  • Les Paul Standard
  • mahoń
  • klon
  • mostek Tune-o-matic

Gibson Collector’s Choice #1: 1959 Les Paul Standard

Wielką satysfakcją dla kolekcjonerów okazał się w 2010 roku wypuszczony na rynek Collector’s Choice #1: 1959 Les Paul Standard. Fani Gibsona i słynnego LP od lat czekali na powstanie rekonstrukcji modelu z 1959 roku.

Korpus instrumentu wykonany został z mahoniu i klonu. Mahoniowy, intensywnie wklejony w korpus gryf został wyprofilowany do zaokrąglonego profilu, by w pełni oddać cechy budowy modelu z lat pięćdziesiątych. Wraz z nim palisandrowa podstrunnica i dwadzieścia dwa progi Medium Jumbo. Standardowo dla Les Pauli instrument posiada mostek Tune-o-matic wraz ze strunociągiem StopBar. W zestawie znajdziemy również parę przetworników Burstbucker 3 Wired “Out of Phase i Burstbucker 2, trójpozycyjny przełącznik Switchcraft, dwa pokrętła („volume Top Hat” i „tone Bumble Bee”) oraz klucze Sperzel. Sto dwadzieścia pięć pierwszych modeli – Collectros Choice #1 COA - przeszło przez proces postarzenia, za który odpowiedzialny był Tom Murphy. Egzemplarze te podpisane został przez Gary’ego Moore’a. Cała reszta – Collectors Choice #1 Melvyn Franks COA - postarzona została technologią VOS.
Całość wykończona została nitrocelulozowym lakierem. Do wyboru dostępna para pokryć: Gary Moore Aged & Signed i VOS Melvyn Franks. Podstrunnica przyozdobiona została perloidowymi, trapezowymi markerami. Cała ta gama wyjątkowych elementów podkreśla specyfikę Gibsona, który po raz kolejny zapewnia nam podróż w czasie wraz z modelem Collector’s Choice #1 ’59 LP Standard. Reprodukcja brzmi tak jak prototyp z końca lat pięćdziesiątych. Charakter brzmienia podkreśla odchylenie główki o siedemnaście stopni i głębokie wklejenie gryfu – odczuwamy większe nasilenie dźwięku i mocniejszy sustain.