Nauka gry na gitarzeRównież zespół

The Offspring chciał nazwać swój album "Chinese Democracy (You Snooze, You Lose)" , w wolnym tłumaczeniu "Chińska demokracja (Kto pierwszy, ten lepszy)". Było to uszczypliwe nawiązanie do tego, że Axl Rose nie potrafi zakończyć pracy nad albumem, przez co czas jego wydania ciągle się przedłużał. Ostatecznie zespół The Offspring oznajmił, że jest to żart. Axl nie do końca zrozumiał ten dowcip i zagroził zespołowi procesem sądowym. (więcej)

James Burton założył

fundację zajmująca się pomocą dzieciom, które pragną zacząć swoją przygodę w gitarowym świecie. Działalność obejmuję naukę gry i zakup instrumentów. (więcej)

Niezaprzeczalnym atutem

Steve’a Vai’a są długie palce u dłoni, co wpłynęło na jego technikę gry na gitarze. (więcej)

Nagły rozwój gry na gitarze

przypisać można hiszpańskiemu kompozytorowi – Francisco Tárrega, żyjącemu na przełomie XIX i XX wieku. (więcej)

Tagi

  • Mick Goodrick
  • Gitara
  • Jazz
  • Gitarzysta
  • Muzyk
  • Mompozytor
  • Gitara Jazzowa
  • Gitara elektryczna
  • Gitara akustyczna

Mick Goodrick - kariera

2012-08-02 18:30
Jowi
Urodzony 9 czerwca 1945 roku Mick Goodrick to amerykański jazzowy gitarzysta. Największą popularność zdobył dzięki współpracy z zespołem Gary’ego Burtona w latach 1973-1976. Tam również pracował u boku gitarzysty Pata Metheny’ego, który wspomina Micka z tego okresu jako wpływowego na jego sztukę.

Przygodę z muzyką Mick rozpoczął w wieku jedenastu lat..

„Rozpocząłem przez Elvisa Presleya. Miałem może dziewięć, czy dziesięć lat. Uderzałem w rakietę renisową i udawałem, że gram przed lustrem. Powiedziałem rodzicom, że chcę dostać gitarę, ponieważ rakieta tenisowa nie wygląda zbyt dobrze… Podarowali mi ukulele, które w lustrze wyglądały nawet gorzej od rakiety. Kiedy w mojej szkole rozpoczęły się kursy muzyczne, mama zapytała, czy chcę uczyć się muzyki. A ja odpowiedziałem, że pragnę uczyć się gry na gitarze. Zacząłem gdy miałem jedenaście lat.”
Mick Goodrick
Mick Goodrick, źródło: Jazzguitarlife

W roku 1967 Goodrick ukończył Berklee College of Music. poprzedzającym wstąpienie do zespołu Burtona rozpoczął tam pracę jako wykładowcą. Ponadto nauczał na New England Cnservatory. W latach kariery nauczał między innymi Mike’a Sterna, Johna Scofielda, Avnera Straussa, Rale’a Micica i Billa Frisella.

„Gdy nauczam skupiam się przede wszystkim na fundamentach gry na gitarze. Uczę tego, co wg mnie niezbędne jest do stania się gitarzystą jazzowym. (…) Moi uczniowie niemal zawsze grają metronomem. (…) Zawsze powtarzam moim uczniom: „Musisz skupić się na metronomie tak, jakby był to głos Boga. To najważniejsze.”

„Kiedy ktoś zaczyna rozumieć czego nauczam, to jakby światełka zapaliły na choince. A wtedy ja odczuwam to samo, poprzez czas jaki spędziliśmy wspólnie. To rażące i bardzo, bardzo fajne gdy się zdarza.”


Godrick jest również autorem książki „The Advancing Guitarist” – instruktażem, opisującym techniki gry na instrumencie dla wszystkich gitarzystów.

Jego najpopularniejsze nagrania to te dla Grega Hopkinsa, Laszko Gardony’ego, Gary’ego Chaffee’a i Steve’a Swallowa. Miał ponadto okazję współpracować z Jerrym Bergonzim, Chariliem Gadenem, Gregiem Hopkinsem, Peterem Erskinem, Davem Liebmanem, Paulem Motaniem i innymi.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.