Peavey Wolfgang Special

to gitara, której pomysłodawcą był Edy Van Halen. Gitarzysta długo szukał instrumentu, który spełni jego wymagania odnośnie brzmienia i odpowiedniego rock'n'rollowego wyglądu. Wraz z pracownikami firmy Peavey zaprojektował model Wolfgang. (więcej)

Zmęczony rock'n'rollowym

życiem, Rudolph odsunął się nieco od muzycznego świata i showbiznesu. Jego nową pasją jest rower, który stał się czymś w rodzaju odskoczni od starych przyzwyczajeń. (więcej)

Ulubionym instrumentem

Angusa Younga jest gitara Gibson SG, z którą gitarzysta jest kojarzony os zawsze. Angus nigdy nie eksperymentował z innymi gitarami. W jednym z wywiadów natomiast dość ciepło wypowiadał się o innej kultowej gitarze jaką jest Fender Telecaster. Nie wyobrażamy sobie jednak go z inną gitarą niż SG, bo to ona definiuje jego brzmienie i sceniczny wizerunek. (więcej)

Pierwotnie przeznaczony do

muzyki jazzowej Gibson ES335, przypadł do gustu artystom, którzy obracali się w klimatach rockowych i bluesowych. Dzięki unikatowej konstrukcji instrument ten jest niezwykle uniwersalny i radzi sobie doskonale w barwach czystych i przesterowanych. (więcej)

Tagi

  • Mick Goodrick
  • Gitara
  • Jazz
  • Gitarzysta
  • Muzyk
  • Mompozytor
  • Gitara Jazzowa
  • Gitara elektryczna
  • Gitara akustyczna

Mick Goodrick - kariera

Urodzony 9 czerwca 1945 roku Mick Goodrick to amerykański jazzowy gitarzysta. Największą popularność zdobył dzięki współpracy z zespołem Gary’ego Burtona w latach 1973-1976. Tam również pracował u boku gitarzysty Pata Metheny’ego, który wspomina Micka z tego okresu jako wpływowego na jego sztukę.

Przygodę z muzyką Mick rozpoczął w wieku jedenastu lat..

„Rozpocząłem przez Elvisa Presleya. Miałem może dziewięć, czy dziesięć lat. Uderzałem w rakietę renisową i udawałem, że gram przed lustrem. Powiedziałem rodzicom, że chcę dostać gitarę, ponieważ rakieta tenisowa nie wygląda zbyt dobrze… Podarowali mi ukulele, które w lustrze wyglądały nawet gorzej od rakiety. Kiedy w mojej szkole rozpoczęły się kursy muzyczne, mama zapytała, czy chcę uczyć się muzyki. A ja odpowiedziałem, że pragnę uczyć się gry na gitarze. Zacząłem gdy miałem jedenaście lat.”
W roku 1967 Goodrick ukończył Berklee College of Music. poprzedzającym wstąpienie do zespołu Burtona rozpoczął tam pracę jako wykładowcą. Ponadto nauczał na New England Cnservatory. W latach kariery nauczał między innymi Mike’a Sterna, Johna Scofielda, Avnera Straussa, Rale’a Micica i Billa Frisella.

„Gdy nauczam skupiam się przede wszystkim na fundamentach gry na gitarze. Uczę tego, co wg mnie niezbędne jest do stania się gitarzystą jazzowym. (…) Moi uczniowie niemal zawsze grają metronomem. (…) Zawsze powtarzam moim uczniom: „Musisz skupić się na metronomie tak, jakby był to głos Boga. To najważniejsze.”





„Kiedy ktoś zaczyna rozumieć czego nauczam, to jakby światełka zapaliły na choince. A wtedy ja odczuwam to samo, poprzez czas jaki spędziliśmy wspólnie. To rażące i bardzo, bardzo fajne gdy się zdarza.”


Godrick jest również autorem książki „The Advancing Guitarist” – instruktażem, opisującym techniki gry na instrumencie dla wszystkich gitarzystów.

Jego najpopularniejsze nagrania to te dla Grega Hopkinsa, Laszko Gardony’ego, Gary’ego Chaffee’a i Steve’a Swallowa. Miał ponadto okazję współpracować z Jerrym Bergonzim, Chariliem Gadenem, Gregiem Hopkinsem, Peterem Erskinem, Davem Liebmanem, Paulem Motaniem i innymi.