Yamaha APX

jest gitarą akustyczną, która przypadła do gustu gitarzystom elektrycznym. Bardzo wygodny gryf sprawia, że "przesiadka" z elektryka na Yamahę nie sprawia żadnego problemu. (więcej)

Lutnicy firmy Gibson

w najmniejszym szczególe odtworzyli ulubiony instrument akustyczny Elvisa Costello. Gitara posiada nietypową dla akustyków klonową podstrunnicę, co zdecydowanie wyróżnia ją spośród innych instrumentów tego typu. (więcej)

Harrison czuł się niedoceniany

jako autor tekstów i piosenek. Wiele z jego pomysłów nie zostało zrealizowanych w czasie współpracy z The Beatles. Kompozytorski prym wiedli w zespole głównie Lennon i McCartney, którzy zdominowali twórczość legendarnej czwórki z Liverpoolu. (więcej)

Seria basów Yamaha BB

swoją popularność zawdzięcza bardzo wysokiej jakości wykonania i brzmienia oraz bardzo atrakcyjnej cenie. (więcej)

Tagi

  • Thomas Richard Bolin
  • Tommy Bolin
  • Gitarzysta
  • Gitara
  • Gitara elektryczna
  • Muzyka
  • Fender
  • Gibson
  • Struny

Thomas Richard „Tommy” Bolin

Thomas Richard „Tommy” Bolin urodził się 1 sierpnia 1951 roku w Sioux City. Przygodę z gitarą rozpoczął tuż przed przeprowadzką do Boulder w Colorado. Przed wstąpieniem do Ethereal Zephyr grał z American Standard. W EZ, które wkrótce skrócone zostało do Zephyr. Grupa włączała w skład Davida Givensa oraz Candy Givens. Drugi album zespołu – „Going Back to Colorado” powstało przy współpracy z nowym perkusistą – Bobbym Bergem, który pojawiał się od czasu do czasu w późniejszych projektach Thomasa.

W roku 1972 Bolin stworzył własny zespół łączący jazz, rock i blues. Energy nie wydało za życia Tommy’ego żadnego albumu, jednak po jego śmierci na rynku ukazało się kilka nagrań zespołu. W tym czasie Bolin pojawił się na płycie Billy’ego Cobhama „Spectrum”u boku Lelanda Sklara i Jana Hammera. Rok później zastąpił Domenica Troiano w James Gang. Z zespołem wydał dwa nagrania – „Bang!” i “Miami”. Współpraca skończyła się w roku 1974, tuż po trasie koncertowej promującej “Miami”. Kolejnie pracował z paroma muzykami rockowymi i jazzowymi – Alphonsem Mouzonem przy „Mind Transplant”. Ponadto koncertował z Carminem Appicem, Moxym i The Good Rats.Wkrótce przy współpracy z Nemperor Tommy zdecydował się na wydanie debiutanckiego albumu solowego, na którym miał zamiar wystąpić również w roli wokalisty. Nad krążkiem pracowali David Foster, David Sanborn, Jan Hammer, Stanley Sheldon, Phil Collins i Glenn Hughes. W tym samym czasie otrzymał propozycję zastąpienia Ritchiego Blackmore’a w Deep Purple. Była to alternatywa dla zespołu, który zastanawiał się nad zawieszeniem działalności. Tommy pojawił się na przesłuchaniu z dziewczyną. Przez kolejne cztery godziny grał z Deep Purple, po tym czasie został zatrudniony. Na początku roku 1975 artysta wykonał część gitarową w nagraniach kanadyjskiego zespołu Moxy, pracującego w tym czasie nad debiutanckim albumem. Tego samego roku na rynku ukazał się pierwsze solowe nagranie Bolina – „Teaser”.


Wkrótce Deep Purple przeniosło się do Niemiec, gdzie rozpoczęło współpracę nad „Come Taste The Band”. Bolin napisał siedem na dziewięć utworów, w tym m.in. „Owed To G.”, będący hołdem dla George’a Gershwina. Album wydany został pod koniec roku 1975, wraz z początkiem trasy koncertowej po Australii, Stanach Zjednoczonych oraz Japonii.

Po rozpadzie grupy w roku 1976 Tommy powrócił do kariery solowej, mając w zanadrzu wydanie kolejnego albumu. Nawiązał wówczas współpracę z Narada Michaelem Waldensem, Markem Steinem, Norma Jeanem Bellem, Reggiem McBridem, Jimmym Haslipem, Maxem Carlem Gronenthalem i Hohnniem Bolinem (młodszym bratem Tommy’ego). Pod koniec tego roku rozpoczął nagrania do „Private Eyes” – drugiego i ostatniego albumu solowego artysty. Również trasa koncertowa promująca album okazała się być ostatnią. Podczas ostatniego koncertu 3 grudnia 1976 roku inaugurował występ Beck, będąc proszonym o bis przy utworze „Post Toastee”. Jeden dzień później zmarł na Florydzie wskutek przedawkowania narkotyków. Pochowany został w Calgary Cemetery w Sioux City.

W roku 1999 Glenn Hughes – lider Deep Purple i przyjaciel Bolina – przedsięwziął trasę koncertową po pięciu miastach w Texasie. Nawiązał współpracę z Johnniem Bolinem, Rockym Athasem i Craigem Ericksonem. Grupa wykonała listę piosenek Tommy’ego.