Nauka gry na gitarzeBernie London uznawany jest

za prekursora muzyki country-rock, która obecnie jest jednym z najpopularniejszych stylów w Stanach Zjednoczonych, a wielu muzyków z tego nurtu otwarcie przyznaje się do inspiracji twórczością Londona. (więcej)

Fender Modern Player

jest pierwszą serią gitar z logiem "Fender" na główce, która produkowana jest w Chinach. Ścisła kontrola jakości zapewnia perfekcyjne wykonanie i znakomite brzmienie a obniżenie kosztów produkcji pozwala na zachowanie rozsądnych cen. (więcej)

Z niewielkiej imprezy

studenckiej, Ursynalia urosły do rangi festiwalu na miarę europejską. (więcej)

Zespół Primus

to jedno z najbardziej osobliwych zjawisk na muzycznym rynku, Larry LaLonde świetnie wpisał się w konwencję zespołu, a jego szalona gra jest po prostu nie do podrobienia. (więcej)

Tagi

  • Brian May
  • Red Special
  • gitarzysta
  • Queen
  • gitara
  • Back to The Light
  • Keep Yourself Alive

Brian May

2011-12-13 14:10
Andrzej
19 lipca 1947 roku w Twickenham na świat przyszedł Brian Harold May, syn Harolda i Ruth May. W wieku pięciu lat rozpoczął grę na pianinie, rok później na ukulelach. W wieku sześciu lat otrzymał pierwszą gitarę akustyczną, do której dodawał pick-upy i tworzył własną gitarę elektryczną. Dopiero nastolatek zainteresował się jednak poważniej tym instrumentem, wtedy – w sierpniu 1963 roku - rozpoczął budować z ojcem Red Special (Fireplace), własną gitarę elektryczną. Wykonał ją z elementów piecyka, motocykla i guzików. Brian nie przestał używać jej nawet w późniejszych latach, gdy stać go było na nowoczesne modele. Dzięki temu dźwięki wydobywające się z jego gitary były jedyne w swoim rodzaju.

Rok później dołączył do pierwszej grupy 1984, gdzie pełnił rolę głównego gitarzysty, a następnie w Left Handel Marriage, z którą nagrał trzy utwory, w każdym z nich głos Briana jest jednak ledwo słyszalny. Kolejnie stworzył z Timem Staffelem i Frediem Mercurym zespół Smile. Wraz z odejściem Staffela, do grupy doszedł również John Deacon. Wówczas w 1971 roku grupa zmieniła nazwę na Queen. W 1973 nagrany został pierwszy album „Queen I” z utworem „Keep Yourself Alive”. Chorując na zapalenie wątroby Brian napisał w szpitalu „Now I’m Here”. Kolejne lata skupiły się na wielkiej popularności zespołu Queen.
Brian Harold May
Brian Harold May

W latach osiemdziesiątych Brian May nagrał solowy minialbum „Star Flet Project”, powstały w jeden dzień wraz z Edwardem Van Halenem, Alanem Gratzerem i Fredem Mandelem. Nigdy go jednak nie wydano.

Koniec tego dziesięciolecia i rozpoczęcie lat dziewięćdziesiątych to depresja Maya po rozwodzie z Chrissy Mullen (matką jego trójki dzieci) i śmierci Mercurego. Na rynku ukazała się pierwsza płyta Briana „Back to The Light”, a takżę „Another World” z Czym Powellem. Perkusista zmarł jednak przed rozpoczęciem wspólnej trasy koncertowej. W 1996 odebrał w Polsce Fryderyka wraz z Rogerem Taylorem za „Made in Heaven”. 30 września 1998 roku odbył się koncert artysty w klubie Stodoła w Warszawie.

Z początkiem nowej dekady Brian nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu „Furia”. W 2000 roku pobrał się z Anitą Dobson. W roku 2002 otrzymał doktorat honoris causa uniwersytetu Hertfordshire, a trzy lata później został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego III klasy przez królową Elżbietę II. W roku 2007 obronił pracę doktorską w Imperial College London, od tej pory jest doktorem astronomii. Zajmuje trzydzieste dziewiąte miejsce na liście „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów wg magazynu Rolling Stone”.Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.