Nauka gry na gitarzeBrzmienie Big Muffa

upodobali sobie w szczególności muzycy zespołu Mudhoney. Jedną z płyt zespół zatytułował "Superfuzz Big Muff", co jest oczywistym hołdem dla tego legendarnego efektu. (więcej)

Gibson J-165

to kolejna reedycja gitary, która stała się już legendą. Firma Gibson od dłuższego czasu wprowadza nowe wersje kultowych gitar, jest to następstwem wzrostu zainteresowania starymi, legendarnymi gitarami. Dzięki takiej polityce, te fantastyczne akustyki stają się bardziej dostępne. (więcej)

Metallica zagrała już

w zakładzie karnym. Było to w 2003 roku w San Quentin State Penitentiary (Kalifornia). (więcej)

Yamaha APX

jest gitarą akustyczną, która przypadła do gustu gitarzystom elektrycznym. Bardzo wygodny gryf sprawia, że "przesiadka" z elektryka na Yamahę nie sprawia żadnego problemu. (więcej)

Tagi

  • Brian May
  • Red Special
  • gitarzysta
  • Queen
  • gitara
  • Back to The Light
  • Keep Yourself Alive

Brian May

2011-12-13 14:10
Andrzej
19 lipca 1947 roku w Twickenham na świat przyszedł Brian Harold May, syn Harolda i Ruth May. W wieku pięciu lat rozpoczął grę na pianinie, rok później na ukulelach. W wieku sześciu lat otrzymał pierwszą gitarę akustyczną, do której dodawał pick-upy i tworzył własną gitarę elektryczną. Dopiero nastolatek zainteresował się jednak poważniej tym instrumentem, wtedy – w sierpniu 1963 roku - rozpoczął budować z ojcem Red Special (Fireplace), własną gitarę elektryczną. Wykonał ją z elementów piecyka, motocykla i guzików. Brian nie przestał używać jej nawet w późniejszych latach, gdy stać go było na nowoczesne modele. Dzięki temu dźwięki wydobywające się z jego gitary były jedyne w swoim rodzaju.

Rok później dołączył do pierwszej grupy 1984, gdzie pełnił rolę głównego gitarzysty, a następnie w Left Handel Marriage, z którą nagrał trzy utwory, w każdym z nich głos Briana jest jednak ledwo słyszalny. Kolejnie stworzył z Timem Staffelem i Frediem Mercurym zespół Smile. Wraz z odejściem Staffela, do grupy doszedł również John Deacon. Wówczas w 1971 roku grupa zmieniła nazwę na Queen. W 1973 nagrany został pierwszy album „Queen I” z utworem „Keep Yourself Alive”. Chorując na zapalenie wątroby Brian napisał w szpitalu „Now I’m Here”. Kolejne lata skupiły się na wielkiej popularności zespołu Queen.
Brian Harold May
Brian Harold May

W latach osiemdziesiątych Brian May nagrał solowy minialbum „Star Flet Project”, powstały w jeden dzień wraz z Edwardem Van Halenem, Alanem Gratzerem i Fredem Mandelem. Nigdy go jednak nie wydano.

Koniec tego dziesięciolecia i rozpoczęcie lat dziewięćdziesiątych to depresja Maya po rozwodzie z Chrissy Mullen (matką jego trójki dzieci) i śmierci Mercurego. Na rynku ukazała się pierwsza płyta Briana „Back to The Light”, a takżę „Another World” z Czym Powellem. Perkusista zmarł jednak przed rozpoczęciem wspólnej trasy koncertowej. W 1996 odebrał w Polsce Fryderyka wraz z Rogerem Taylorem za „Made in Heaven”. 30 września 1998 roku odbył się koncert artysty w klubie Stodoła w Warszawie.

Z początkiem nowej dekady Brian nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu „Furia”. W 2000 roku pobrał się z Anitą Dobson. W roku 2002 otrzymał doktorat honoris causa uniwersytetu Hertfordshire, a trzy lata później został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego III klasy przez królową Elżbietę II. W roku 2007 obronił pracę doktorską w Imperial College London, od tej pory jest doktorem astronomii. Zajmuje trzydzieste dziewiąte miejsce na liście „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów wg magazynu Rolling Stone”.Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.