Nowoczesna technologia

na stałe wkracza do gitarowego świata. Kitara firmy Misa Digital jest tego świetnym przykładem. Całkowicie cyfrowe urządzenie jest instrumentem na miarę XXI wieku. (więcej)

Nazwa zespołu

Kings Of Leon pochodzi od imion ojca i dziadka braci Followill (obaj mieli na imie Leon). (więcej)

John Frusciante

dwa razy opuszczał skład RHCP. Po raz pierwszy w 1992 roku. Wrócił jednak do zespołu po 6 latach. W 2009 ogłosił definitywny koniec współpracy z Red Hot Chili Peppers. (więcej)

Do dnia dzisiejszego

Yamaha C40 pozostaje najpopularniejszą gitarą klasyczną na świecie. Składa się na to bardzo dobra jakość wykonania, doskonałe brzmienie i atrakcyjna cena. Popularną C40 docenili zarówno początkujący jak i profesjonaliści. (więcej)

Tagi

  • Brian May
  • Red Special
  • gitarzysta
  • Queen
  • gitara
  • Back to The Light
  • Keep Yourself Alive

Brian May

19 lipca 1947 roku w Twickenham na świat przyszedł Brian Harold May, syn Harolda i Ruth May. W wieku pięciu lat rozpoczął grę na pianinie, rok później na ukulelach. W wieku sześciu lat otrzymał pierwszą gitarę akustyczną, do której dodawał pick-upy i tworzył własną gitarę elektryczną. Dopiero nastolatek zainteresował się jednak poważniej tym instrumentem, wtedy – w sierpniu 1963 roku - rozpoczął budować z ojcem Red Special (Fireplace), własną gitarę elektryczną. Wykonał ją z elementów piecyka, motocykla i guzików. Brian nie przestał używać jej nawet w późniejszych latach, gdy stać go było na nowoczesne modele. Dzięki temu dźwięki wydobywające się z jego gitary były jedyne w swoim rodzaju.

Rok później dołączył do pierwszej grupy 1984, gdzie pełnił rolę głównego gitarzysty, a następnie w Left Handel Marriage, z którą nagrał trzy utwory, w każdym z nich głos Briana jest jednak ledwo słyszalny. Kolejnie stworzył z Timem Staffelem i Frediem Mercurym zespół Smile. Wraz z odejściem Staffela, do grupy doszedł również John Deacon. Wówczas w 1971 roku grupa zmieniła nazwę na Queen. W 1973 nagrany został pierwszy album „Queen I” z utworem „Keep Yourself Alive”. Chorując na zapalenie wątroby Brian napisał w szpitalu „Now I’m Here”. Kolejne lata skupiły się na wielkiej popularności zespołu Queen.
W latach osiemdziesiątych Brian May nagrał solowy minialbum „Star Flet Project”, powstały w jeden dzień wraz z Edwardem Van Halenem, Alanem Gratzerem i Fredem Mandelem. Nigdy go jednak nie wydano.

Koniec tego dziesięciolecia i rozpoczęcie lat dziewięćdziesiątych to depresja Maya po rozwodzie z Chrissy Mullen (matką jego trójki dzieci) i śmierci Mercurego. Na rynku ukazała się pierwsza płyta Briana „Back to The Light”, a takżę „Another World” z Czym Powellem. Perkusista zmarł jednak przed rozpoczęciem wspólnej trasy koncertowej. W 1996 odebrał w Polsce Fryderyka wraz z Rogerem Taylorem za „Made in Heaven”. 30 września 1998 roku odbył się koncert artysty w klubie Stodoła w Warszawie.

Z początkiem nowej dekady Brian nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu „Furia”. W 2000 roku pobrał się z Anitą Dobson. W roku 2002 otrzymał doktorat honoris causa uniwersytetu Hertfordshire, a trzy lata później został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego III klasy przez królową Elżbietę II. W roku 2007 obronił pracę doktorską w Imperial College London, od tej pory jest doktorem astronomii. Zajmuje trzydzieste dziewiąte miejsce na liście „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów wg magazynu Rolling Stone”.