Firma Gibson

postawiła w ostatnich latach na reedycję kultowych modeli z wcześniejszych lat. Instrumenty te od zawsze budziły zachwyt muzyków a ich oryginalne wersje krążą na aukcjach za ogromne pieniądze. (więcej)

Nie tylko umiejętności

techniczne są warunkiem znalezienia się w gronie 100 najlepszych gitarzystów wszechczasów. Tacy gitarzyści jak Thurston Moore czy Kurt Cobain, którzy regularnie są uwzględniani w rankingu, nie są może technicznymi wymiataczami, ale potrafią swoją grą zmieniać muzyczną rzeczywistość i mają ogromny wpływ na dalszy jej rozwój. (więcej)

Gibson SG miał zastąpić

popularny w owym czasie model Les Paul. Firma nie zdecydowała się jednak wycofać LP z produkcji. Wydaje się być to dobrą decyzją gdyż, jak się okazało, są dwie zupełnie różne gitary, które trafiają w gusta różnych muzyków. (więcej)

W nowym składzie

formowanym przez Grohla miał początkowo znaleźć się Krist Novoselic. Muzycy doszli jednak do wniosku, że takie posunięcie może być źle odebrane przez fanów - jako "odcinanie kuponów" po sukcesie Nirvany. Ostatecznie taki układ nie wyszedł na dobre Kristowi, bo o ile Dave Grohl osiągnął ogromny sukces ze swoim nowym Foo Fighters, to Novoselicowi kariera muzyczna nie wyszła tak jakby tego chciał. (więcej)


Koncert Sary Tavares

Zwana przez krytyków muzycznych „Słońcem Portugalii” Sara Tavares wystąpiła 20 grudnia 2011 roku w szczecińskiej hali „Opery”.

Swoją karierę artystka zaczęła w wieku kilkunastu lat, tworząc chór gospel w Lizbonie, a następnie wygrywając „Chuva de Estrelas” i Konkurs Piosenki Telewizji Portugalskiej w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ten sukces otworzył jej drzwi do kariery – udział w Festiwalu Eurowizji, gdzie z utworem „Chamar a m Sica” uzyskała siedemdziesiąt trzy punkty i zajęła ósme miejsce. Od tamtej pory jej dorobek bogatszy jest o trzy płyty – „Mi Ma Bo”, „Balance” i „Xinti”, a także jeden materiał koncertowy „Alive in Lisboa” z roku 2008. Debiutancki album zdobył status złotej płyty w Portugalii, a Tavares otrzymała nominację do krajowej nagrody Grammy.Klimat jej utworów jest subtelny i poetycki, utrzymywany w słonecznych brzmieniach Afryki i Zielonego Przylądka. Najlepszym tego uargumentowaniem jest jej ostatni album z 2009 roku, bogaty w refleksje i tematy o miłości, a także energetyczne funkowe dźwięki.

Występ Sary Tavares w Szczecinie rozpoczął się o godzinie dwudziestej. Bilety na to wydarzenie zakupić można było w Centrum Informacji Turystycznej, Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, a także w Empiku. Ceny wejściówek zamykały się w przedziale od 85 do 120 zł.


Sara przyjechała do Polski w towarzystwie Ivo Costa, Luiza Caracola, Fernando Embaló i Ademiro Miranda. Swoje utwory artystka wykonywała na gitarze akustycznej, wykorzystując momentami zastępcze instrumenty. Parę minut swojego koncertu poświęciła na opowieść o korzeniach swojej muzyki, a także pochodzeniu piosenki „Pono De Luz”. Tę historię Tavares uwieńczyła wykonaniem utworu. Z największym entuzjazmem publiczność zareagowała na dźwięki „Planeta Sucri” i wykonane tuż po niej – „One Love” i „Bom Feeling”. Artystka zachęcała publiczność do wspólnego śpiewania swoich utworów

Fani niechętnie opuścili halę, cała impreza utrzymana była bowiem w niepowtarzalnym klimacie tropikalnych brzmień i wspaniałej scenerii. Sara Tavares dostarczyła polskiej publiczności wielu pozytywnych emocji i cudownych wspomnień.