Mimo mniejszych rozmiarów

brzmienie Gibsona Travelling jest bardzo pełne i ciepłe. Jest to zasługa znakomitej elektroniki firmy Fishman, która idealnie oddaje brzmienie gitary akustycznej. (więcej)

Lemmy Kilmister

jest symbolem Rock'N'Rolla, nigdy nie ukrywał swojego trybu życia. Mimo trudnych doświadczeń z narkotykami i alkoholem, lider Motorhead jest ciągle w znakomitej formie. Należy też pamiętać o tym że w tym roku skończył 67 lat a energii i zapału do pracy pozazdrościć mu mogą dużo młodsi koledzy. (więcej)

Fender Telecaster Custom

powstał w odpowiedzi na coraz bardziej popularne gitary firmy Gibson. Lata 70-te przyniosły muzyce nowe brzmienia, w tym mocno przesterowane gitary. Instrumenty wyposażone w przystawki typu humbucker, lepiej sobie z tym radziły niż klasyczne konstrukcje Fendera. (więcej)

Zespół Pearl Jam

nie był zbytnio doceniony przez część muzyków sceny Seattle. Krytycznie o twórczości zespołu wypowiadali się między innymi członkowie Mudhoney i Kurt Cobain, który często żartował z Pearl Jam publicznie. (więcej)

Tagi

  • gitara
  • gitara klasyczna
  • struny gitarowe
  • gra na gitarze
  • gryf gitarowy
  • granie na gitarze

Gitara kasyczna

Mała, delikatna i cicha – taka była poprzedniczka

gitary klasycznej

, mająca swoje zastosowanie w dobie baroku i renesansu. O ile w baroku nie przykładano wagi do jej wykonania, o tyle w oświeceniu zaczęto ją pokrywać kością słoniową, tworząc w ten sposób ozdobne motywy i wzory. W wieku XVII stała się bardziej popularna niż lutnia. Wyższą pozycję zajęła jednak w wieku XIX, kiedy jej brzmienie podziwiać można było zarówno w salach koncertowych, jak i na salonach. Ten czas nazywa się „złotym okresem gitary”.

Nagły rozwój gry na gitarze przypisać można hiszpańskiemu kompozytorowi – Francisco Tárrega, żyjącemu na przełomie XIX i XX wieku. Nauki na gitarze uczył się w Konserwatorium w Madrycie. Uznawany jest powszechnie za mistrza tego instrumentu, a także twórcę szkoły hiszpańskiej, w której wyedukował kolejnych znanych twórców muzyki gitarowej – Garcia Fortea, Domingo Prata oraz wielu innych, którzy stali się jego następcami. Sam skomponował i pozostawił po sobie „Wspomnienia z Alhambry” czy „Kaprys arabski”, a także aranżacje utworów wybitnych postaci – Chopina i Beethovena.
Do sposobu zmiany postrzegania gitary jako instrumentu ludowego przyczynił się Andrés Segovia, również Hiszpan, żyjący w XX wieku. Dzięki licznym koncertom, których był organizatorem oraz opanowanej technice gry na gitarze sprawił, że instrument zaczęto wykorzystywać do muzyki poważnej. Choć projektantem gitary klasycznej był żyjący pół wieku wcześniej Antonio de Torres, Segovia przyczynił się do wykorzystania w jej tworzeniu lepszego drewna i ulepszenia innych części instrumentu.

Dzięki temu dziś gitara klasyczna posiada miękkie, nylonowe struny związane na mostku i płaski, szeroki gryf. Gra na niej jest czystą przyjemnością. Nie męczy palców, a dzięki delikatnemu brzmieniu dźwięków i łatwości gry na niej, stała się najpopularniejszym i zarazem najczęściej wykorzystywanym rodzajem do nauki gry na gitarze. Ze względu na cichość dźwięków jakie wydaje, nie często jest wykorzystywana do gry w zespole i na scenie, co jednak wciąż zmienia się dzięki nowoczesnej technologii. Istnieje możliwość użycia wzmacniaczy, umożliwiających gitarzystom odgrywanie na scenie utworów solowych wraz z zespołem.