Nag³y rozwój gry na gitarze

przypisaæ mo¿na hiszpañskiemu kompozytorowi – Francisco Tárrega, ¿yj±cemu na prze³omie XIX i XX wieku. (wiêcej)

Ralph Towner

opracowa³ ciekaw± technikê gry, która polega na wplataniu miêdzy struny kawa³ków papieru. Dziêki temu, podczas gry uzyskuje on swego rodzaju efekt perkusji. (wiêcej)

Johnny Ramone by³

zdeklarowanym konserwatyst±, co nie czêsto zdarza siê w punk-rockowym ¶wiecie. Popiera³ republikañskich prezydentów miêdzy innymi Ronalda Reagana i Georga Busha. (wiêcej)

Zespó³ Kings Of Leon

jest znakomitym przyk³adem tego, ¿e solidny rock nie jest domen± wy³±cznie klasyków z przed kilkudziesiêciu lat. Panowie Followill doskonale radz± sobie na wspó³czesnym rynku i niew±tpliwie przejd± do historii rocka. (wiêcej)

Tagi

  • Don Felder
  • Gitarzysta
  • Gitara
  • Gitara elektryczna
  • Gitara akustyczna
  • Muzyk
  • The Eagles
  • Rock
  • Blues
  • Muzyka rockowa

Don Felder - przebieg kariery

21 wrze¶nia 1947 roku w Gainesville na Florydzie urodzi³ siê Don Felder. Pierwsz± inspiracj± muzyczn± zach³ysn±³ siê w wieku dziesiêciu lat tu¿ po obejrzeniu Elvisa Presleya na ¿ywo w „The Ed Sullivan Show”. Wówczas naby³ równie¿ swoj± pierwsz± gitarê, któr± wynegocjowa³ w zamian za petardê w kszta³cie czerwonej kuli.

W wieku piêtnastu lat interesowa³ siê rock and rollem, za³o¿y³ wiêc wraz ze Stephenem Stillsem zespó³ The Continentals. W tym czasie pozna³ równie¿ Bernie Leadon, z którym uczêszcza³ do Gainesville High School. Wkrótce Bernie zast±pi³ miejsce Stillsa w zespole i grupa zmieni³a nazwê na Maundy Quintet.

Po rozpadzie zespo³u Felder przeprowadzi³ siê do Nowego Jorku wraz z zespo³em Flow, z którym wyda³ jeden jazzowy album. Pobyt w wielkim mie¶cie by³ dla niego ¼ród³em inspiracji oraz nauki. Wypracowa³ sobie panowanie nad gitar± oraz nauczy³ siê ró¿nych stylów. Jego pobyt w Nowym Jorku wkrótce dobieg³ koñca – tu¿ po rozpadzie Flow przeprowadzi³ siê do Bostonu, gdzie zatrudni³ siê w studio nagrañ. Dziêki znajomo¶ci z Berniem Leadonem pozna³ w roku 1971 cz³onków zespo³u The Eagles, gdy ci podró¿owali w ramach swojej pierwszej trasy koncertowej. Don przeniós³ siê do Kalifornii, gdzie z kolei pracowa³ jako gitarzysta podczas koncertów Davida Blue podczas wystêpów Crossy and Nash w 1973 roku oraz otwarcia teatru Roxy w Hollywood. Ponadto zast±pi³ chorego Davida Lindleya w The Crosby Nash oraz od czasu o czasu æwiczy³ z The Eagles podczas ich prób.
W roku 1974 Don Felder zosta³ poproszony o nagranie z The Eagles “Good Day in Hell”, a ju¿ nastêpnego dnia poproszono go o wst±pienie do zespo³u. Na czwartym albumie grupy „One of There Nights” gitarzysta odegra³ rolê wokalisty przy utworze „Visions”, której tekst napisa³ przy wspó³pracy z Donem Henleyem. Wkrótce, w roku 1976 Bernie Leadon odszed³ z zespo³u, a jego miejsce zast±pi³ Joe Walsh. Do³±czenie Feldera do grupy wp³ynê³o na rodzaj muzyki jak± grali – odst±pili od country, zamieniaj±c je na rock. Pierwszym albumem na którym Eagles zaprezentowa³o swój nowy styl by³ „Hotel California”. Twórc± muzyki do tytu³owego utworu by³ sam Felder. P³yta odnios³a sukces, a po udanej trasie koncertowej j± promuj±cej grupa odczu³a presjê nagrania kolejnego albumu, który równie¿ okaza³by siê hitem. Tak po trzech latach pracy powsta³ „The Long Run”. Ju¿ rok pó¼niej – 1980 – zespó³ ostatecznie zakoñczy³ dzia³alno¶æ.

Wówczas Felder po¶wiêci³ wiêkszo¶æ czasu swojej rodzinie oraz rozwijaj±cej siê karierze solowej. Pracowa³ równie¿ jako muzyk sesyjny nad albumem The Bee Gees „Living Eyes”, nagra³ „All of You” do ¶cie¿ki d¼wiêkowej filmu The Wild Life. W roku 1983 wyda³ debiutancki album rockowy „Airborne”, a dwa lata pó¼niej prowadzi³ swój w³asny program telewizyjny „FTV”. W roku 1986 stworzy³ muzykê do animowanego Galaxy High. W roku 1994 The Eagles wyst±pili razem podczas koncertu MTV. Zaowocowa³o to nowym albumem – „Hell Freezes Over”. Na pocz±tku nowego tysi±clecia Felder rozwiód³ siê ze swoj± ¿on± po trzydziestu latach ma³¿eñstwa. Maj± czwórkê dzieci – Jessego, Rebeccê, Cody’ego i Leah. Siedem lat pó¼niej zarêczy³ siê z Kathrin Nicholson, która pomog³a mu odej¶æ z The Eagles i stworzyæ w³asny zespó³. Powodem dla którego zakoñczy³ przygodê z grup± by³y nieporozumienia finansowe z jego cz³onkami. Ca³± sytuacjê opisa³ w kontrowersyjnej ksi±¿ce autobiograficznej "Heaven and Hell: My Life in the Eagles (1974–1999)". Autobiografia okaza³a siê bestsellerem New York Time’sa. W 2008 promuj±c ksi±¿kê udzieli³ wywiadu, w którym na pytanie o aktualn± relacjê z Donem Henleyem i Glennem Freyem odpowiedzia³, ¿e cz³onkowie The Eagles kontaktuj± siê z nim jedynie za po¶rednictwem swoich prawników.

Istrumentami jakimi Felder pos³ugiwa³ siê podczas tras koncertowych by³ Gibson Custom Shop Double-neck SG. Gibson stworzy³ równie¿ rekonstrukcjê modelu sygnowan± przez artystê - Don Felder „Hotel California” 1959 Les Paul.