Basista zespo³u

Queen - John Deacon, wci±¿ jest oficjalnym cz³onkiem zespo³u. John wycofa³ siê jednak z czynnej dzia³alno¶ci muzycznej ju¿ w 1997 roku. Obecnie mieszka w Londynie w raz ¿ona i szóstk± dzieci. (wiêcej)

Richard Thompson

ju¿ w m³odym wieku przejawia³ wielkie ambicje twórcze. Kiedy rozpocz±³ pracê z zespo³em Fairport Convention, który gra³ g³ównie covery, chcia³ w³±czyæ do repertuaru swoje kompozycje. Nie podoba³o siê to producentowi zespo³u. (wiêcej)

James Burton za³o¿y³

fundacjê zajmuj±ca siê pomoc± dzieciom, które pragn± zacz±æ swoj± przygodê w gitarowym ¶wiecie. Dzia³alno¶æ obejmujê naukê gry i zakup instrumentów. (wiêcej)

Nie tylko umiejêtno¶ci

techniczne s± warunkiem znalezienia siê w gronie 100 najlepszych gitarzystów wszechczasów. Tacy gitarzy¶ci jak Thurston Moore czy Kurt Cobain, którzy regularnie s± uwzglêdniani w rankingu, nie s± mo¿e technicznymi wymiataczami, ale potrafi± swoj± gr± zmieniaæ muzyczn± rzeczywisto¶æ i maj± ogromny wp³yw na dalszy jej rozwój. (wiêcej)

Tagi

  • gitara za plecami
  • Johnny Alen Hendrix
  • gitara
  • gitara elektryczna
  • Hendrix
  • gitarzysta
  • kaczy chód
  • The Velvetones
  • The Rocking Kings

M³odo¶æ Jimiego Hendrixa


„ (…) Pó¼niej odkry³em, ¿e siada³ przy ³ó¿ku i szarpa³ miot³ê jakby gra³ na gitarze.”
James Allen Ross Hendrix

Johnny Alen Hendrix przyszed³ na ¶wiat w Seattle, w stanie Waszyngton, 27 listopada 1942 roku. Matka – Lucille Jeter Hendrix, odda³a go pod opiekê przyjacio³om z Kalifornii, systematycznie go jednak odwiedzaj±c i zabieraj±c ze sob± na parê dni w tygodniu. Ojciec Hendrixa, James Allen Ross "Al" Hendrix, nie uczestniczy³ w narodzinach syna, bêd±c w tym czasie uczestnikiem obozu wojskowego w Oklahomie. Tu¿ po powrocie zmieni³ wiêc imiê dziecka na James Marshall Hendrix i wzi±³ go pod opiekê. Ci±g³e wysy³anie ma³ego Hendrixa do przyjació³, babci i ciotki, a tak¿e kryzys gospodarczy trwaj±cy po drugiej wojnie ¶wiatowej, który dotkn±³ jego rodziny sprawi³y, ¿e James nie mia³ ³atwego dzieciñstwa. Lucille i James Allen mieli szóstkê dzieci. Joseph urodzi³ siê niepe³nosprawny i w wieku trzech lat zosta³ oddany pod opiekê pañstwu. Dwie siostry Jamesa – maj±ca problemy ze zdrowiem Pamela i niewidoma Kathy oddane zosta³y do adopcji. Rodzice ch³opca rozwiedli siê w 1952 roku, sze¶æ lat pó¼niej, gdy Hendrix by³ ju¿ nastolatkiem, zmar³a jego matka.
W tym te¿ okresie Jimi zacz±³ interesowaæ siê gr± na gitarze. Zacz±³ wiêc od znalezionych w pracy ojca ukuleli, na których umia³ zagraæ parê d¼wiêków. Rok pó¼niej dosta³ od ojca pierwsz± elektryczn± gitarê, bia³± Supro Ozark 1560S. Inspiracjê znajdowa³ w utworach mistrzów tego instrumentu – B.B. King’a, Muddy’ego Watters’a czy Buddy’ego Holly’ego. Wielkie zainteresowanie wyrazi³ dla twórczo¶ci Elvisa Presleya, po uczestnictwie na jego koncercie w 1957 roku. Znajomi Hendrixa z Seattle potwierdzali, ¿e opanowa³ on wiele popisów scenicznych, takich jak „kaczy chód” czy grê na gitarze, trzymanej podczas wystêpu za plecami. Pierwszy koncert da³ w podziemiach synagogi, jednak przez nadu¿ywanie swoich umiejêtno¶ci i zbyt dzikiej gry, zosta³ wyrzucony z bezimiennego zespo³u chwilê po zakoñczeniu przedstawienia. Jego pierwszym zespo³em by³o The Velvetones, w pó¼niejszym czasie The Rocking Kings. Za koncert jaki dali w Kent otrzymali 35 centów. Pozostawiwszy za kulisami gitarê, Hendrix straci³ Supro Ozark’a. Wtedy ojciec kupi³ mu bia³± Silvertone Danelectro, któr± Jimi przemalowa³ i podpisa³ imieniem Betty, swojej mi³o¶ci.

Nie by³ potulnym i cichym nastolatkiem. Rzuci³ szko³ê, ukarany zosta³ równie¿ za jazdê skradzionym samochodem. Do wyboru mia³ spêdzenie dwóch lat w wiêzieniu lub wst±pienie do wojska. Choæ wybra³ drug± alternatywê i w maju 1961 roku do³±czy³ do obozu rekrutacyjnego, po roku zosta³ zwolniony z pozycji ¿o³nierza, poniewa¿ nie radzi³ sobie najlepiej – dozna³ urazu krêgos³upa po skoku ze spadochronu.