Elvis Costello

ściśle współpracuje także z firmą Fender. Jego ulubioną gitarą elektryczną jest Jazzmaster, którą artysta często wykorzystuje podczas koncertów. Fender wyprodukował nawet Jazzmastera sygnowanego nazwiskiem Costello, który wyróżnia się surowym i minimalistycznym wyglądem. (więcej)

Fender Telecaster

początkowo miał nazywać się Broadcaster. Okazało się jednak że nazwa ta jest już zastrzeżona dla zestawów perkusyjnych produkowanych przez inną firmę. (więcej)

„Nevermind” zespołu Nirvana

w dwudziestą rocznicę wydania albumu Gibson zaprezentował nowy model gitary Gibson Krist Novoselic Signature RD Bass. (więcej)

Historia spłatała figla

gdyż wiele lat wcześniej marka Epiphone, która teraz jest budżetowym odziałem koncernu Gibson, produkowała instrumenty, które swoją jakością znacznie przewyższała ówczesne produkty Gibsona. (więcej)

Tagi

  • Gibson
  • Gitara akustyczna
  • Gitara
  • Kris Kristofferson
  • Muzyk
  • Muzyka
  • Country
  • Instrument
  • Struny
  • Aktor
  • Akustyk

Gibson Kristofferson SJ

Znany jako aktor, piosenkarz i kompozytor muzyki country Kris Kristofferson miłował instrumenty Gibsona, w szczególności serię Southern Jumbo. Producent gitar przy współpracy z najlepszymi lutnikami stworzył limitowaną serię modeli, będących uhonorowaniem Kristoffersona – jego muzyki i wiernego umiłowania Gibsona. Nowo powstały instrument Gibson Kristofferson SJ stał się rekonstrukcją Sotuhern Jumbo – odziedziczył po swoim przodku nie tylko design i standardowe detale.Przejdźmy jednak do dokładnego opisu tego Gibsona. Korpus instrumentu to Slope Shoulder Dreadnought. Płyta wierzchnia gitary wykonana została ze świerku sitka, klasy AAA. Tył korpusu to wysokiej jakości mahoń. Do tworzenia podstrunnicy Gibson najczęściej wykorzystywał palisander. I tym razem poszedł w tym kierunku – materiał pochodzi prosto z Indii, a do tego 050”, biały jej binding i dwadzieścia progów. Profil mahoniowego gryfu został delikatnie zaokrąglony. Mostek instrumentu wykonany został z wcześniej wspomnianego palisandru indyjskiego. Wyprofilowano go na kształt „belly up”. Kształt płytki ochronnej tego Gibsona to Fat w stylu lat pięćdziesiątych. Osprzętowanie to niezawodna elektronika przetworników Fishman Matrix Infinity oraz pre-ampy Fishman. Nie można również pominąć nieodłącznych dodatków – inkrustacji Mother-Of-Pearl w postaci rozciętych równoległoboków, perłowego orła przy dwunastym progu i standardowo – logo Gibsona przy główce gryfu. Do tego również niklowane klucze Gotom z otwartym tyłem. Do każdego z trzystu egzemplarzy Gibsona Kristoffersona SJ dołączany został futerał C-192HZ.Droga Kristoffersona od Nasville’s Columbia Studios we wczesnych latach sześćdziesiątych aż po dołączenie do Country Music Hall of Fame w roku 2004 to ciągła determinacja, ambicja i harmonia, jaką osiągnął przy użytkowaniu Southern Jumbo. Dzięki instrumentowi nagrał takie utwory jak „Me and Bobby McGee”, „Help Me Make It Through The Night”, czy „Sunday Mornin’ Comin’ Down”.