Gold Top był pierwszą gitarą

firmy Gibson w której seryjnie zaczęto montować przetworniki typu humbucker. Wcześniej Gibson korzystał głownie z przetworników P90. Przełom nastąpił w latach 50tych i dzisiaj instalowanie humbuckerów w gitarach Gibsona jest już powszechne. (więcej)

Pearl Jam

obok Nirvany, Alice In Chains i Soundgarden, zaliczany jest to tak zwanej "wielkiej czwórki z Seattle", czyli czterech najważniejszych zespołów tworzących brzmienie Grunge. (więcej)

Rodzice T-Bone

byli muzykami. To zasadniczo wpłynęło na rozwój młodego Walkera i podjęcie przez niego decyzji o zostaniu zawodowym gitarzystą. (więcej)

Custom Shop

to odział firmy Fender, który produkuje instrumenty najwyższej jakości i z bardzo starego, wyselekcjonowanego drewna. Cała produkcja odbywa się ręcznie. Niestety ceny tych gitar są nieosiągalne dla przeciętnego zjadacza chleba. (więcej)

Tagi

  • Gibson
  • Explorer
  • Gitara
  • Gitara elektryczna
  • Humbucker
  • Muzyka
  • Instrument
  • Gibson Explorer
  • Futura

Gibson Explorer - krok w nową erę gitarowego świata

Nie bez powodu pierwotna nazwa Gibsona Explorera brzmiała „Futura”. Cechował ją bowiem właśnie futurystyczny design – oryginalny i unowocześniony. Lecz nie tylko wygląd sprawiał, że gitara była stricte przyszłościowym modelem. To w szczególności brzmienie przeważyło o niekonwencjonalności instrumentu. Futura powstał w roku 1958, wówczas Gibson stanął o dwa kroki przed konkurencją, zaskakując ich swoim konspektem i wykonaniem modelu. Zagwarantowało to ogromnym sukcesem producenta. Wściekłe, a jednocześnie ciepłe brzmienie zyskało sobie grono wielbicieli. Po latach Gibson zajął się reprodukcją słynnego modelu, opierając swoją konstrukcje na specyfikacji z roku 1976 – zastosował więc wygodny gryf oraz największe atuty 50’s i 60’s Slim Taper.Zarówno korpus jak i gryf instrumentu wykonano z mahoniu. Zaokrąglony gryf łączy się z resztą modelu przy dziewiętnastym progu palisandrowej podstrunnicy. Jej menzura to 24 3/4”, łączna ilość progów zaś – dwadzieścia dwa. Wzdłuż biegną perłowe inkrustacje w postaci markerów. Do tego również legendarny duet - mostek Tune-o-matic ze strunociągiem StopBar. Gałki „Speed” znajdziemy tu w odcieniu czarnym. Elegancką, niekonwencjonalną główkę instrumentu zwieńczają klucze Grover wraz ze srebrnym logiem Gibsona. Osprzęt modelu jest chromowany. Zastosowano tu niezawodną elektronikę – parę humbuckerów: pierwszy (500T) przy mostku oraz 469R przy gryfie. Do tego również dwa potencjometry głośności i pojedynczy tonu wraz z trój pozycyjnym przełącznikiem. Do każdego egzemplarza Gibson dołączył futerał oraz struny Gibson Brite Wires 0.10-.0.46. Modele dostępne są w odcieniu Cherry, Ebony Black i Classic White.



W świecie nowoczesności nie dziwi fakt, że model typu Gibson Explorer został doceniony przez gitarzystów i kolekcjonerów. Zastanawia więc to, że sukces dawna Futura odniosła już pół wieku temu. Zapotrzebowanie na futurystyczne modele muzycy mają więc już od dawna. Explorer łączy ciekawy konspekt designu jak i wspaniałe brzmienie. To w połączeniu z Gibsonem może dać tylko jeden, zamierzony efekt.