Nauka gry na gitarzePraktycznie każdy

wzmacniacz gitarowy ma swoje źródło w konstrukcjach Fendera. Przykładowo - Pierwszy Marshall został zbudowany na układzie Fendera Bassmana, a pierwsze konstrukcje Mesa-Boogie to nic innego jak zmodyfikowany Fender Princeton. (więcej)

Fleżolet jest

także bardzo popularną techniką strojenia instrumentu. Jest to prosty, szybki i skuteczny sposób by nastroić gitarę "na słuch". Polega ona na zestrojeniu dwóch dźwięków na wydobywanych na sąsiadujących strunach i w odpowiedniej pozycji na gryfie. (więcej)

Peavey Wolfgang Special

to gitara, której pomysłodawcą był Edy Van Halen. Gitarzysta długo szukał instrumentu, który spełni jego wymagania odnośnie brzmienia i odpowiedniego rock'n'rollowego wyglądu. Wraz z pracownikami firmy Peavey zaprojektował model Wolfgang. (więcej)

Seria instrumentów silent

nie ogranicza się jedynie do gitar. Firma Yamaha produkuje także ciche instrumenty smyczkowe. (więcej)

Tagi

 • Gibson
 • Les Paul
 • LP
 • Goldtop
 • Gold Top
 • Gitara elektryczna
 • Przetworniki
 • Gitara
 • Muzyka
 • Orville Gobson
 • Overdrive
 • Brzmienie

Les Paul Standard Gold Top

2012-04-03 16:50
Cornel
Podnoszenie jakości legendarnego modelu, który osiągnął sukces ze swoim pierwotnym designem jest nie lada wyzwaniem. Mimo wszystko Gibson ponownie podjął się tego trudnego zadania i w roku 2008 przedstawił światu USA Les Paul Standard Gold Top o eleganckim ulepszeniu. Producent gitar wyznaczył kolejny wzorzec idealnego i szykownego instrumentu, z którego przykład mogą brać kolejne modele. Ponadto LP wyposażony został w wiele nowych, innowacyjnych elementów budowy, które wyróżniają go na tle innych instrumentów.

Model powstał w USA w Nashville. Korpus instrumentu pokryty został mahoniem, płyta wierzchnia wzorzystym klonem typu AA. Również mahoniowy gryf enlarged Neck tenton wyprofilowany został asymetrycznie (doskonała wygoda) oraz wpuszczony pod humbucker, w celu umożliwienia osiągnięcia najlepszego kontaktu drewien. Palisandrowa podstrunnica o menzurze 24 ¾ posiada dwadzieścia dwa progi nabijane maszyną PLEK oraz perłowe inkrustacje w postaci trapezoidów. Do tego również chromowany osprzęt. Model wyposażono w strunociąg StopBar wraz z mostkiem Rocking Tone Pros Nashville, a także klucze Rocking Grover, dbające o czyste i potężne brzmienie oraz złote klucze Top Hat. Niezawodna elektronika zadbała o skuteczność instrumentu. Mowa o przetwornikach – pierwszym przy gryfie (Burstbucker Pro 1) oraz drugim przy mostku – Pro 2, które oddały mocne brzmienie modelu. Do tego również potencjometry głośności i tonu wraz z trójpozycyjnym przełącznikiem, a także specjalne gniazdo Jack stworzone przez Neutrik, zabezpieczające kabel gitarowy. Każdy LP 2008 wyposażono w futerał Black Reptile. LP dostępny jest w odcieniu Gold Top.
Les Paul Standard Gold Top
Les Paul Standard Gold Top, źródło: Gibson.com

Wspomniany już wcześniej system PLEK zadbał o staranne dopasowanie wysokości między struną a progiem. Takie rozwiązanie wykluczyło możliwość powstania brzęczeń i nieczystości. Wydrążenie w korpusie komór zadbało o klarowne brzmienie oraz dobry rezonans. Te jak i inne niekonwencjonalne elementy budowy LP 2008 to ukłon w kierunku legendarnego modelu, wyrażony nieskazitelnym dźwiękiem najlepszej gitary elektrycznej.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.