Nauka gry na gitarzeW dzieciństwie

Marshall ciężko chorował. Kiedy osiągnął sukces finansowy, sporą część swoich dochodów przekazywał na rzecz szpitala, w którym się leczył (więcej)

W latach 90tych

ubiegłego wieku Dave Gahan zerwał z wizerunkiem "grzecznego chłopca", który przylgnął do niego w poprzedniej dekadzie. Artysta zapuścił włosy i brodę a jego zachowania sceniczne stały się bardziej prowokacyjne. "Wymarzony idol rodziców nastolatek" raz na zawsze zmienił swój image. (więcej)

Pierwszą gitarę elektryczną

skonstruował w 1931 zwolniony z pracy i narzekający na nudę George Beauchamp. Tygodniami eksperymentował w kuchni używając materiałów znalezionych w domu. Efektem jego depresji stał się przetwornik, użyty w pierwszej gitarze elektrycznej, stworzonej przez jego przyjaciela Paula Bartha na tym samym stole kuchennym. (więcej)

Biologicznym ojcem

Martina Martina był stacjonujący w Wielkiej Brytanii amerykański żołnierz. Gore spotkał się z nim dopiero po latach, gdy był już dorosły. (więcej)

Tagi

 • Gibson
 • Les Paul
 • LP
 • Goldtop
 • Gold Top
 • Gitara elektryczna
 • Przetworniki
 • Gitara
 • Muzyka
 • Orville Gobson
 • Overdrive
 • Brzmienie

Les Paul Standard Gold Top

2012-04-03 16:50
Cornel
Podnoszenie jakości legendarnego modelu, który osiągnął sukces ze swoim pierwotnym designem jest nie lada wyzwaniem. Mimo wszystko Gibson ponownie podjął się tego trudnego zadania i w roku 2008 przedstawił światu USA Les Paul Standard Gold Top o eleganckim ulepszeniu. Producent gitar wyznaczył kolejny wzorzec idealnego i szykownego instrumentu, z którego przykład mogą brać kolejne modele. Ponadto LP wyposażony został w wiele nowych, innowacyjnych elementów budowy, które wyróżniają go na tle innych instrumentów.

Model powstał w USA w Nashville. Korpus instrumentu pokryty został mahoniem, płyta wierzchnia wzorzystym klonem typu AA. Również mahoniowy gryf enlarged Neck tenton wyprofilowany został asymetrycznie (doskonała wygoda) oraz wpuszczony pod humbucker, w celu umożliwienia osiągnięcia najlepszego kontaktu drewien. Palisandrowa podstrunnica o menzurze 24 ¾ posiada dwadzieścia dwa progi nabijane maszyną PLEK oraz perłowe inkrustacje w postaci trapezoidów. Do tego również chromowany osprzęt. Model wyposażono w strunociąg StopBar wraz z mostkiem Rocking Tone Pros Nashville, a także klucze Rocking Grover, dbające o czyste i potężne brzmienie oraz złote klucze Top Hat. Niezawodna elektronika zadbała o skuteczność instrumentu. Mowa o przetwornikach – pierwszym przy gryfie (Burstbucker Pro 1) oraz drugim przy mostku – Pro 2, które oddały mocne brzmienie modelu. Do tego również potencjometry głośności i tonu wraz z trójpozycyjnym przełącznikiem, a także specjalne gniazdo Jack stworzone przez Neutrik, zabezpieczające kabel gitarowy. Każdy LP 2008 wyposażono w futerał Black Reptile. LP dostępny jest w odcieniu Gold Top.
Les Paul Standard Gold Top
Les Paul Standard Gold Top, źródło: Gibson.com

Wspomniany już wcześniej system PLEK zadbał o staranne dopasowanie wysokości między struną a progiem. Takie rozwiązanie wykluczyło możliwość powstania brzęczeń i nieczystości. Wydrążenie w korpusie komór zadbało o klarowne brzmienie oraz dobry rezonans. Te jak i inne niekonwencjonalne elementy budowy LP 2008 to ukłon w kierunku legendarnego modelu, wyrażony nieskazitelnym dźwiękiem najlepszej gitary elektrycznej.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.