John Frusciante

dwa razy opuszczał skład RHCP. Po raz pierwszy w 1992 roku. Wrócił jednak do zespołu po 6 latach. W 2009 ogłosił definitywny koniec współpracy z Red Hot Chili Peppers. (więcej)

Ernie Ball

był pierwszym, który chciał zainicjować produkcję grubszych strun do gitary elektrycznej. Pomysł ten odrzuciły dwa największe koncerny, Gibson i Fender. Obecnie czymś zupełnie naturalnym jest stosowanie grubszych strun dla polepszenia brzmienia gitary. (więcej)

Browar Rock Festival

z lokalnej imprezy przerodził się w wydarzenie na skalę krajową. Na scenie obok gwiazd polskiego rocka, mają szanse zaistnieć młodzi wykonawcy i zespoły. (więcej)

Wzmacniacz THR

firmy Yamaha, może stać się kolejnym przełomem w gitarowym świecie. Niewielkie gabaryty i waga i przede wszystkim fantastyczne brzmienie docenia coraz większa liczba gitarzystów na świecie. (więcej)

Tagi

  • Richard Thompson
  • Fairport Convention
  • Gitarzysta
  • Gitara
  • Gitara elektryczma
  • Rock
  • Muzyka
  • Muzyka lat 60-tych

Richard Thompson i Fairport Convention

Richard John Thompson urodził się 3 lipca 1949 roku w Notting Hill we zachodniej części Londynu w rodzinie detektywa i gitarzysty Scota. Działalność muzyczna ojca była amatorska, zaś paru członków rodziny Thompsonów grywało profesjonalnie. Nic więc dziwnego że pasja Ricka ukierunkowała się ku muzyce – będąc uczniem Ellis School w Highgate stworzył wraz z Hughem Cornwellem swój pierwszy zespół „Emil and The Detectives”, którego nazwa pochodziła od tytułów książki i filmu. Kiedy Thompson ukończył osiemnaście lat rozpoczął współpracę z ledwo powstałym Fairport Convention. Jego gra przypadła do gustu producentowi Joe’mu Boydowi, który niedługo potem zajął się zespołem, oferując mu dołączenie do jego produkcji Witchseason.


„Wtedy rozpoczęła się solówka gitarowa i Richard zagrał to niesamowicie, co naprawdę mnie oczarowało (…) Pod koniec występu stałem w przymierzalni, mówiąc: “Chłopcy, czy zechcielibyście coś nagrać?”
Niedługo po tym przełomowym dla Fairport Convention momencie, który uczynił z Richarda wspaniałego gitarzystę, artysta zaczął poważnie pracować nad tworzeniem własnych utworów, co uważane było za mało potrzebne – zespół zajmował się bowiem przede wszystkim tworzeniem coverów znanych piosenek. Dzięki sile perswazji Thompsona grupa rozpoczęła jednak pracować nad niekonwencjonalnymi utworami i niepowtarzalnym stylem.


„Pamiętam, że powiedziałem po koncercie do Ashley (basistki), że jestem odrobinę zażenowany tworzeniem tego typu materiałów, ponieważ powinniśmy już wyrosnąć z robienia coverów. (…) Inne zespoły pisały już własne piosenki i sądziłem, że my też powinniśmy. Pamiętam jaki zły byłem, kiedy powiedziałem do niej, że to nie jest wystarczające, że musimy przygotować jakiś oryginalny materiał.”
Debiutanckim albumem Fairportów był „If (Stomp)”, nagrany w 1968 roku. Tuż po nim przyszedł czas na „Meet on The Ledge”. W tym czasie Richard ujawnił swój talent do pisania tekstów piosenek. To z kolei zaowocowało takimi utworami jak „Genesis Hall”, czy „Crazy Man Michael”, w których artysta wykazał się nie tylko niezawodną umiejętnością grania na gitarze, ale również wyżej wspomnianym talentem do pisania tekstów. W styczniu 1971 roku Thompson opuścił jednak FC.