Nauka gry na gitarze



Pierwszymi instrumentami

jakimi zainteresowa³ siê Ralph Towner by³a tr±bka i fortepian. Ojciec Ralpha by³ trêbaczem i skutecznie zaszczepi³ w nim mi³o¶æ do tego instrumentu. Fascynacja gitar± przysz³a wraz w rozpoczêciem studiów. (wiêcej)

Ostatnia p³yta zespo³u

Guns'N'Roses pod tytu³em Chinese Democracy powstawa³a w latach 1994 - 2007, a jej premiera z roku na rok by³a przesuwana. Je¶li wierzyæ relacj± muzyków, którzy mieli wspieraæ Axla Rose, by³o to spowodowane trudnym charakterem frontmana, który nie umia³ nawi±zaæ wspólnego jêzyka z innymi cz³onkami projektu. Na p³ycie zagraæ mieli miêdzy innymi Slash i Zakk Wylde. Obaj zrezygnowali jednak ju¿ po kilku godzinach spêdzonych w studiu nagraniowym. Podobno Axl by³ "nie do wytrzymania". (wiêcej)

Gibson Blues King

³±czy w sobie tradycjê i nowoczesno¶æ. Desig instrumentu zaczerpniêty zosta³ z pierwszych modeli gitar bluesowych firmy Gibson. Dodano jednak szereg nowoczesnych rozwi±zañ, jak np. bardziej wspó³czesny gryf i elektronika. (wiêcej)

Gitarzysta John Frusciante

w 2009 roku osatecznie opusci³ grupê Red Hot Chili Peppers (wiêcej)

Tagi

  • Stevie Ray Vaughan
  • SRV
  • Gitarzysta
  • Fender Stratocaster
  • Gitara elektryczna
  • Fuzz
  • Blues
  • Gitara
  • Teksañski blues

M³odo¶æ Steviego Raya Vaughana

2012-02-24 13:46
Kania
Stephen Ray Vaughan urodzi³ siê 3 pa¼dziernika 1954 roku jako najm³odszy syn Marthy Jean Cook i Jimmiego Lee Vaughana. Pomimo czêstych przeprowadzek i ci±g³ych niespodziankach „Big Jima” (tak nazywano ojca Stephena) mê¿czyzna szczê¶liwie wspomina³ dzieciñstwo. Pierwszymi utworami jakich Stephen nauczy³ siê graæ na gitarze by³y „Wine Wine Wine” i „Thunerbitd” Nightcapsów. Zainspirowa³a go równie¿ muzyka Jimmy’ego Reeda, a wiêc brzmienia bluesowe. Nastolatek rozpocz±³ naukê w liceum imienia Justina F. Kimballa, nied³ugo potem okaza³o siê jednak, ¿e jego wizerunek nie jest adekwatny do zasad panuj±cych w szkole. Kiedy obla³ teoriê muzyki na jaki¶ czas do³±czy³ do grupy uczniów na uniwersytecie Southern Methodist. Muzyk wspaniale wspomina³ ten okres w swoim ¿yciu. Lekcje odbywa³y siê wieczorami, by³y to zajêcie otwarte. Uczniowie pracowali i rozmawiali. Vaughan wyniós³ wiele z nauki w tej szkole. W tym okresie czasu zarabia³ w lokalnych barach i klubach. Jak sam opowiada³ ostateczn± decyzjê kim pragnie zostaæ w ¿yciu podj±³ w wieku dwunastu lat, kiedy pracowa³ na „zmywaku”. Wówczas do jego obowi±zków nale¿a³o równie¿ opró¿nianie kosza na ¶mieci. Którego¶ dnia d¼wigaj±c kube³ pe³en ¶mieci przewróci³ siê, uszkodzi³ pokrywkê od kosza i zosta³ zwolniony. W³a¶nie wtedy zastanowi³ siê i, jak wyzna³ w wywiadzie, pomy¶la³:

„Chwileczkê. To nie to co chcê w ¿yciu robiæ. Chcê graæ na gitarze jak Albert King! – To by³a ostatnia praca nie zwi±zana z gr± na gitarze jakiej siê podj±³em. Wiêc dziêkujê za pomoc, Albercie!”
SRV
SRV, ¼ród³o: Strat-talk.com

Vaughan opu¶ci³ szkolê siedem tygodni przed ukoñczeniem liceum. Przeprowadzi³ siê do Austin w Texasie wraz z Blackbird – zespo³em, z którym wówczas gra³. Mieszka³ wówczas w klubie Rolling Hills, gdzie sypia³ na pod³odze, scenie lub stole. Mimo to wspomina³ ten okres, jako jeden z najlepszych w jego ¿yciu. W grudniu 1972 zespó³ zmieni³ nazwê na „Krackerjack” i przyjê³o do sk³adu basistê Tommy’ego Shannona. Nied³ugo potem Stephen rozsta³ siê z zespo³em by do³±czyæ do Nightcrawles. Z pomoc± producenta Davida Anderle, zespó³ nagra³ album. Trzy lata pó¼niej Vaughan by³ ju¿ cz³onkiem zespo³u „Paul Ray & The Cobras”. Po dwóch latach ci±g³ych wystêpów u jego partnera zdiagnozowano guza w gardle, przez co opu¶ci³ zespó³ i zarzuci³ na Vaughana obowi±zek pe³nienia roli wokalisty. To zmusi³o Stephena do odej¶cia z „The Cobras” i stworzenia nowego zespo³u – „Triple Threat Revue” wraz z Lou Ann Bartonem, Freddem Waldenem i W.C.Clarkiem, który po czasie zast±piony zosta³ przez Jackiego Newhouse’a. Nied³ugo pó¼niej grupa zmieni³a nazwê na Double Trouble. Grupa zamieni³a siê w trio, kiedy Walden zosta³ zmieniony na Chrisa Latona, a Lou Ann’ego wyrzucono za nadu¿ywanie alkoholu podczas wyst±pieñ publicznych. Tommy Shannon zast±pi³ za¶ Jackiego Newhouse’a.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze s± moderowane, z tego te¿ powodu proszê nie umieszczaæ komentarzy obra¼liwych. Komentarz nie mo¿e zawieraæ linków do innych stron. Wasze komentarze bêd± ukazywaæ siê z pewnym opó¼nieniem.