Jeśli lubisz

mocno przesterowywać gitary typu Hollow Body, musisz uważać. Zbyt duża ilość gainu powoduje niepożądane sprzężenia, które są ogromnym problemem dla gitarzystów i realizatorów. Należy więc z umiarem stosować przester w gitarach tego typu. (więcej)

Wzmacniacz THR

firmy Yamaha, może stać się kolejnym przełomem w gitarowym świecie. Niewielkie gabaryty i waga i przede wszystkim fantastyczne brzmienie docenia coraz większa liczba gitarzystów na świecie. (więcej)

Na zużytej baterii.

Tak według wielu gitarzystów najlepiej brzmi ProCo Rat. Sygnał staje się wtedy brudniejszy i bardziej przesterowany. Taki sposób wykorzystywał między innymi Duane Allman. (więcej)

Ernie Ball

był pierwszym, który chciał zainicjować produkcję grubszych strun do gitary elektrycznej. Pomysł ten odrzuciły dwa największe koncerny, Gibson i Fender. Obecnie czymś zupełnie naturalnym jest stosowanie grubszych strun dla polepszenia brzmienia gitary. (więcej)

Tagi

  • Tommy Emmanuel
  • Gitarzysta
  • Gitara akustyczna
  • Gitara
  • Folk
  • Rock
  • Pop
  • Blues
  • Country
  • Fingerstyle
  • Slapping

Tommy Emmanuel - wszechstronny gitarzysta

31 maja 1955 roku w Australii urodził się Tommy Emmanuel. Przygodę z gitarą rozpoczął w roku czterech lat. Początkowo jego nauczycielką była matka, w roku 1961 ojciec Emmanuela sprzedał dom i wyjechał wraz z rodziną w trasę. Większą część swojego dzieciństwa Tommy spędził więc podróżując po Australii, grając na gitarze i czasem uczęszczając na lekcje. Ojciec organizował wywiady, znajdował lokalne sklepy, w których kolejnego dnia rodzina dawała koncerty. W wieku siedmiu lat Tommy usłyszał w radiu muzykę Cheta Atkinsa, która stała się jego inspiracją.Gdy po pięciu latach ojciec nastolatka zmarł, Tommy wyprowadził się z domu i wyjechał do Sydney, gdzie grał na scenach lokalnych pubów i klubów. Zaowocowało to rozpoznawalnością i docenieniem jego talentu. W latach siedemdziesiątych dołączył do zespołu Dragon, w którym grał wraz z Toddem Hunterem, Markiem Williamem, Brucem Reidem i Petem Drummondem. Wiele z nimi podróżował, dając liczne koncerty (m.in. wraz z Tiną Turner). Ta dekada, jak również początek następnej przyniosły mu współpracę z wieloma popularnymi artystami (m.in. Steviem Wonderem, Ericem Claptonem, Airem Supplym, Johnem Denverem) i solową karierę, dla której opuścił Dragon.


W roku 1997 jego album „Midnight Drive” zajmował wysokie miejsca na listach przebojów w USA, a rok później wraz z Chetem Atkinsem otrzymał nominację do nagrody Grammy za album „The Day Fingerpickers Took Over The World”. Zwiększenie popularności przyniosło Tommy’emu występ podczas uroczystości Otwarcia Letnich IO w Sydney, oglądanych przez prawie trzy miliardy widzów, a także Walut Valley Festival in Winfield. Wówczas artysta ruszył w tournee po Europie, Azji i Ameryce.

W grudniu 2007 zdiagnozowano u niego problemy z sercem, z powodu których musiał spowolnić tempo swojej pracy i tras koncertowych. W roku 2008 powrócił jednak do częstego koncertowania. W styczniu 2010 roku artysta sprzedał swoje osobiste, używane przez lata gitary w celu zdobycia pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti.

Styl Emmanuela to „finger style”, dzięki któremu zdobył wielu fanów i sympatyków tej techniki. Choć wielu artystów starało się uzyskać idealny efekt w takim sposobie gry, to nigdy im się to nie udało. Tommy okazał się bowiem promotorem i mistrzem swojego unikalnego stylu muzycznego. Za wkład w twórczość „finger style” Emmanuel otrzymał w roku 1999 tytuł Certified Guitar Player.

Komentarze

Niko
2012-11-06 20:46:49

fanyastycznie