Nauka gry na gitarzePołączenie tradycji

i nowoczesności. Taka jest właśnie seria gitar Modern Player firmy Fender. Firma postanowiła odkurzyć kilka starych projektów i dodać kilka nowoczesnych rozwiązań. w ten sposób powstały bardzo oryginalne i nie spotykane wcześniej gitary. (więcej)

Kurt Cobain

nie przywiązywał zbyt dużej wagi do sprzętu na jakim grał. Jedyną firmą jaką darzył szczególnym zaufaniem był Fender. Tuż przed śmiercią artysty powstał prototyp nowego Telecastera. Kurt określił instrument jako "nowego faworyta" w jego arsenale gitarowym. (więcej)

Fender Telecaster

początkowo miał nazywać się Broadcaster. Okazało się jednak że nazwa ta jest już zastrzeżona dla zestawów perkusyjnych produkowanych przez inną firmę. (więcej)

Peavey Wolfgang Special

to gitara, której pomysłodawcą był Edy Van Halen. Gitarzysta długo szukał instrumentu, który spełni jego wymagania odnośnie brzmienia i odpowiedniego rock'n'rollowego wyglądu. Wraz z pracownikami firmy Peavey zaprojektował model Wolfgang. (więcej)

Tagi

  • Lester William Polfsfuss
  • Lester Polfsfuss
  • Les Paul
  • Gitarzysta
  • Konstruktor
  • Gitara elektryczna
  • Gibson
  • Gibson LP
  • Gitarzysta Jazzowy

Lester William Polsfuss

2012-02-08 15:39
Jarek
Lester William Polfsfuss znany jako Les Paul urodził się 9 czerwca 1915 roku w Waukesha. Rodzice – George i Evelyn rozwiedli się, kiedy chłopiec był jeszcze dzieckiem. W okresie dojrzewania Lester zyskał pseudonim Les Paul – od skróconej formy jego nazwiska – oraz Red Hot Red, pochodzącego od odcienia jego rudawych włosów.

Od najmłodszych lat Les wykazywał zamiłowanie do muzyki – zaczynał od harmonijki (tą umiejętność nabył od pracujących na ulicy robotników), przez pianol, banjo i gitarę. Jako nastolatek występował już na lokalnych scenach, grając country. Rok przed ukończeniem osiemnastego roku życia grał w zespole Rube Tronson’s Texas Cowboys. Nie skończył szkoły. Poświęcił edukację kosztem dołączenia do kolejnego zespołu – Wolverton Radio Band. Pierwsze nagrania Lestera ukazały się w radiu w Chicago, kiedy ten miał dwadzieścia jeden lat. Zmienił wówczas styl z country na jazz.
Les Paul
Les Paul, źródło: Wikipedia

Polfsfuss był również wynalazcą. Dla nikogo nie są obce overdubbingi, czy nagrywanie wielośladowe. Te drugie Lester stworzył dodając kolejne dziurki na kartach do pianoli. Istnienie słynnego „Les Paula” zawdzięczamy zaś jego eksperymentom, jakich dokonywał na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych. Efektem końcowym była wykonana w roku 1946 gitara elektryczna z nienaruszonego drewna, pozbawiona pudła rezonansowego. Całość nie została jednak zaakceptowana przez słynnego Gibsona. Kariera Lestera nie legła jednakże w gruzach – producent gitar zaproponował mu wykonanie nowego modelu. Tak powstał Gibson Les Paul – legendarny model, który ukształtował brzmienie rock’n’rolla. Ciekawostką jest, że jego legendarny profil powstał w skutek wypadku, jakiemu Lester uległ zimą 1948 roku. Po dwuletniej rehabilitacji ramienia i łokcia Les ukształtował nowy model tak, by wygodnie korzystało mu się z instrumentu.
Gitara Gibson Les Paul
Gitara Gibson Les Paul, źródło: Lauda Audio

Pod koniec lat czterdziestych Lester rozwiódł się z Virginią Webb Paul – matką jego dwóch synów. Niedługo potem poślubił jednak Mary Ford, będącej partnerką artysty nie tylko w życiu prywatnym, ale również w drodze do sukcesu. Przy współpracy z żoną wydał bowiem płyty, na których zaprezentował technikę overdubbingu. Po piętnastu latach małżeństwa i działalności muzycznej para rozwiodła się. Owocem ich związku był syn i córka – dziewczynka zmarła niedługo po urodzeniu.

W roku 1987 artysta znalazł się w Grammy Hall of Fame, rok później zaś w Rock and Roll Hall of Fame. Jego talent i osiągnięcia doceniono w roku 1983, kiedy otrzymał nagrodę Grammy Trustees Award. Lester zajął czterdzieste szóste zdjęcie na liście „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów” stworzonej przez magazyn „Rolling Stone”.

Les Paul zmarł 13 sierpnia 2009 roku w wieku dziewięćdziesięciu czterech lat w skutek komplikacji zdrowotnych po zapaleniu płuc.

Komentarze

Olo
2012-02-08 16:02:25

Genialny człowiek. Szkoda, że już go z nami nie ma.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.