Johnny Ramone był

zdeklarowanym konserwatystą, co nie często zdarza się w punk-rockowym świecie. Popierał republikańskich prezydentów między innymi Ronalda Reagana i Georga Busha. (więcej)

Sceniczy wizerunek

Angusa Younga powstał poniekąd z przypadku. Początkowo gitarzysta nie miał w zamyśle przebierania się na stałe w szkolny mundurek. Podczas pierwszych koncertów AC/DC Angus na każdy występ przywdziewał inny kostium (między innymi goryla i różnych superbohaterów). Pewnego dnia przebrał się za ucznia, koledzy z zespołu i fani byli zachwyceni tym wizerunkiem, który przetrwał do dnia dzisiejszego. (więcej)

Randy Rhoads grał

na wielu gitarach, różnych firm. Gibsony cenił jednak szczególnie ze względu na brzmienie i klasyczny design. (więcej)

Popularność wzmacniaczy

z serii Mustang była niemałym zaskoczeniem dla samych konstruktorów. Początkowo produkowane w jedynie 2 wersjach, Mustang I i II, miały być typowym, domowymi wzmacniaczami do ćwiczeń i nagrywania. Obecnie w ofercie Fandera znajdziemy Mustangi 100 i 150W, a także uroczego malucha - wersję MINI! (więcej)

Tagi

  • Lester William Polfsfuss
  • Lester Polfsfuss
  • Les Paul
  • Gitarzysta
  • Konstruktor
  • Gitara elektryczna
  • Gibson
  • Gibson LP
  • Gitarzysta Jazzowy

Lester William Polsfuss

Lester William Polfsfuss znany jako Les Paul urodził się 9 czerwca 1915 roku w Waukesha. Rodzice – George i Evelyn rozwiedli się, kiedy chłopiec był jeszcze dzieckiem. W okresie dojrzewania Lester zyskał pseudonim Les Paul – od skróconej formy jego nazwiska – oraz Red Hot Red, pochodzącego od odcienia jego rudawych włosów.

Od najmłodszych lat Les wykazywał zamiłowanie do muzyki – zaczynał od harmonijki (tą umiejętność nabył od pracujących na ulicy robotników), przez pianol, banjo i gitarę. Jako nastolatek występował już na lokalnych scenach, grając country. Rok przed ukończeniem osiemnastego roku życia grał w zespole Rube Tronson’s Texas Cowboys. Nie skończył szkoły. Poświęcił edukację kosztem dołączenia do kolejnego zespołu – Wolverton Radio Band. Pierwsze nagrania Lestera ukazały się w radiu w Chicago, kiedy ten miał dwadzieścia jeden lat. Zmienił wówczas styl z country na jazz.Polfsfuss był również wynalazcą. Dla nikogo nie są obce overdubbingi, czy nagrywanie wielośladowe. Te drugie Lester stworzył dodając kolejne dziurki na kartach do pianoli. Istnienie słynnego „Les Paula” zawdzięczamy zaś jego eksperymentom, jakich dokonywał na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych. Efektem końcowym była wykonana w roku 1946 gitara elektryczna z nienaruszonego drewna, pozbawiona pudła rezonansowego. Całość nie została jednak zaakceptowana przez słynnego Gibsona. Kariera Lestera nie legła jednakże w gruzach – producent gitar zaproponował mu wykonanie nowego modelu. Tak powstał Gibson Les Paul – legendarny model, który ukształtował brzmienie rock’n’rolla. Ciekawostką jest, że jego legendarny profil powstał w skutek wypadku, jakiemu Lester uległ zimą 1948 roku. Po dwuletniej rehabilitacji ramienia i łokcia Les ukształtował nowy model tak, by wygodnie korzystało mu się z instrumentu.Pod koniec lat czterdziestych Lester rozwiódł się z Virginią Webb Paul – matką jego dwóch synów. Niedługo potem poślubił jednak Mary Ford, będącej partnerką artysty nie tylko w życiu prywatnym, ale również w drodze do sukcesu. Przy współpracy z żoną wydał bowiem płyty, na których zaprezentował technikę overdubbingu. Po piętnastu latach małżeństwa i działalności muzycznej para rozwiodła się. Owocem ich związku był syn i córka – dziewczynka zmarła niedługo po urodzeniu.

W roku 1987 artysta znalazł się w Grammy Hall of Fame, rok później zaś w Rock and Roll Hall of Fame. Jego talent i osiągnięcia doceniono w roku 1983, kiedy otrzymał nagrodę Grammy Trustees Award. Lester zajął czterdzieste szóste zdjęcie na liście „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów” stworzonej przez magazyn „Rolling Stone”.

Les Paul zmarł 13 sierpnia 2009 roku w wieku dziewięćdziesięciu czterech lat w skutek komplikacji zdrowotnych po zapaleniu płuc.

Komentarze

Olo
2012-02-08 16:02:25

Genialny człowiek. Szkoda, że już go z nami nie ma.