Sceniczy wizerunek

Angusa Younga powstał poniekąd z przypadku. Początkowo gitarzysta nie miał w zamyśle przebierania się na stałe w szkolny mundurek. Podczas pierwszych koncertów AC/DC Angus na każdy występ przywdziewał inny kostium (między innymi goryla i różnych superbohaterów). Pewnego dnia przebrał się za ucznia, koledzy z zespołu i fani byli zachwyceni tym wizerunkiem, który przetrwał do dnia dzisiejszego. (więcej)

Cobain prowadził

niezliczoną liczbę notatek zapisywanych w kilkunastu zeszytach, na kartkach hotelowych notesów i skrawkach papieru. Zgromadzone po latach zapiski, doczekały się wydania w formie książki. Polski przekład ukazał się w 2003 roku za pośrednictwem wydawnictwa Zysk i S-ka. (więcej)

Jack Black i Kyle Gass

początkowo nie przepadali za sobą i wzajemnie działali sobie na nerwy. Z biegiem czasu zaczęli akceptować dzielące ich różnice i narodziła się silna przyjaźń. (więcej)

Arlo Guthrie

ogromnym sentymentem darzył swoją pierwszą gitarę, którą dostał od ojca. Przywiązanie do tego modelu było tak duże, że artysta wraz z lutnikami z firmy Gibson, stworzyli idealną replikę oryginalnej gitary Arlo. (więcej)

Tagi

  • Led Zeppelin
  • Jimmy Page
  • Gibson
  • Les Paul
  • Page
  • Gitara
  • Gibson LP
  • Humbucker
  • Mahoń
  • Gitara electryczna
  • Sygnatura Page

Jimmy Page „Number Two” Les Paul

Jimmy Page, gitarzysta zespołu Led Zeppelin w roku 1973 zakupił model Gibsona „Les Paul 1959”. Wówczas była to wersja standardowa instrumentu, którą Jimmy z czasem przekształcił, dopasowując do swych potrzeb. Artysta wielokrotnie korzystał z modelu, w latach osiemdziesiątych zastosował zaś parę humbuckerów, czym uwydatnił uniwersalność LP.

Specjaliści Gibsona dokładnie przyjrzeli się modelowi Jimiego Page’a, co zaowocowało stworzeniem wiernej jego reprodukcji nazwanej Jimmy Page „Number Two” Les Paul. Korpus gitary wykonany został z mahoniu, płyta wierzchnia zaś z dwóch części klonu. Do tego mahoniowa szyjka i palisandrowa podstrunnica o dwudziestu dwóch progach. W zestawie również duety. Mowa o parze humbuckerów zaprojektowanych przez artystę – jednym przy szyjce, drugi przy mostku, a także potencjometrach „Volume” i „tone”. W budowie model znajdziemy ponadto trójpozycyjny przełącznik i mostek tune-o-matic ABR-1 wraz z sztabkowym strunociągiem. Nie możemy również zapomnieć o tak często wykorzystywanych przez Gibsonach kluczach Grover! Początkowo stworzono prototypy, które trafiły do rąk Jimiego. Gitarzysta zatwierdził ostateczne wersje. Jedynie 325 egzemplarzy Jimmy Page LP trafiło do sprzedaży w 2010 roku. Pierwsze dwadzieścia pięć z nich zostało podpisanych przez artystę. One, jak i również kolejne sto wykończone zostały lakierem Page Burst Age zostały w Gibson Custom Shopie przez Toma Murphy’ego (w przeciwieństwie do pozostałych dwustu wykończonych Page Burst VOS).


Całość stworzyła niepowtarzalną rekonstrukcję wspaniałego modelu z roku 1959, stworzonego przy współpracy z Jimmym Pagem. Ta przypalona wykończeniem w odcieniu ciemnego bursztynu gitara zaskoczyła niesamowitym brzmieniem i wyglądem. Cóż się dziwić? Mówimy o kolejnym Les Paulu Gibsona.