Do dnia dzisiejszego

Gibson SG pozostaje jedną z najbardziej pożądanych gitar na świecie. Niewiarygodna wszechstronność tego modelu sprawia, że jest ona równie popularna w kręgach gitarzystów rockowych, bluesowych i metalowych. (więcej)

W Chinach zakazano

dystrybucji ostatniej płyty zespołu Guns'N'Roses, która nosi dwuznaczny tytuł Chinese Democracy. Oficjalnym powodem podanym przez władze Chin był "atak na naród chiński w tekstach piosenek". Prawda jest jednak taka, że władzę tego kraju nie zaakceptowały kontrowersyjnego tytułu albumu. (więcej)

Firma Gibson

postawiła w ostatnich latach na reedycję kultowych modeli z wcześniejszych lat. Instrumenty te od zawsze budziły zachwyt muzyków a ich oryginalne wersje krążą na aukcjach za ogromne pieniądze. (więcej)

Istnieją gitarzyści, którzy

potrafią zagrać całe utwory, wykorzystując jedynie technikę flażoletową. Wymaga to jednak nienagannej techniki i czystości wydobywania dźwięków. (więcej)

Tagi

  • Led Zeppelin
  • Jimmy Page
  • Gibson
  • Les Paul
  • Page
  • Gitara
  • Gibson LP
  • Humbucker
  • Mahoń
  • Gitara electryczna
  • Sygnatura Page

Jimmy Page „Number Two” Les Paul

Jimmy Page, gitarzysta zespołu Led Zeppelin w roku 1973 zakupił model Gibsona „Les Paul 1959”. Wówczas była to wersja standardowa instrumentu, którą Jimmy z czasem przekształcił, dopasowując do swych potrzeb. Artysta wielokrotnie korzystał z modelu, w latach osiemdziesiątych zastosował zaś parę humbuckerów, czym uwydatnił uniwersalność LP.

Specjaliści Gibsona dokładnie przyjrzeli się modelowi Jimiego Page’a, co zaowocowało stworzeniem wiernej jego reprodukcji nazwanej Jimmy Page „Number Two” Les Paul. Korpus gitary wykonany został z mahoniu, płyta wierzchnia zaś z dwóch części klonu. Do tego mahoniowa szyjka i palisandrowa podstrunnica o dwudziestu dwóch progach. W zestawie również duety. Mowa o parze humbuckerów zaprojektowanych przez artystę – jednym przy szyjce, drugi przy mostku, a także potencjometrach „Volume” i „tone”. W budowie model znajdziemy ponadto trójpozycyjny przełącznik i mostek tune-o-matic ABR-1 wraz z sztabkowym strunociągiem. Nie możemy również zapomnieć o tak często wykorzystywanych przez Gibsonach kluczach Grover! Początkowo stworzono prototypy, które trafiły do rąk Jimiego. Gitarzysta zatwierdził ostateczne wersje. Jedynie 325 egzemplarzy Jimmy Page LP trafiło do sprzedaży w 2010 roku. Pierwsze dwadzieścia pięć z nich zostało podpisanych przez artystę. One, jak i również kolejne sto wykończone zostały lakierem Page Burst Age zostały w Gibson Custom Shopie przez Toma Murphy’ego (w przeciwieństwie do pozostałych dwustu wykończonych Page Burst VOS).


Całość stworzyła niepowtarzalną rekonstrukcję wspaniałego modelu z roku 1959, stworzonego przy współpracy z Jimmym Pagem. Ta przypalona wykończeniem w odcieniu ciemnego bursztynu gitara zaskoczyła niesamowitym brzmieniem i wyglądem. Cóż się dziwić? Mówimy o kolejnym Les Paulu Gibsona.