Fat-Neck

Jest konstrukcją nawiązującą do gitar Gibsona z lat 50'tych. Grubsza szyjka przeszła metamorfozę i nabrało obecnych kształtów dopiero w następnym dziesięcioleciu. Mimo, że mniej komfortowa, szyjka Fat-Neck ma całą rzeszę zwolenników. (więcej)

Biologicznym ojcem

Martina Martina był stacjonujący w Wielkiej Brytanii amerykański żołnierz. Gore spotkał się z nim dopiero po latach, gdy był już dorosły. (więcej)

Talent aktorski

Grohla docenili producenci filmu "Kostka Przeznaczenia". Dave zagrał tam niezwykle ważną rolę - wcielił się w postać samego szatana! (więcej)

Johnny najbardziej

cenił sobie gitary marki Mosrite, które nie były zbytnio popularne w kręgach muzyki rockowej i punkowej. (więcej)

Tagi

  • gitara
  • gitara basowa
  • struny gitarowe
  • gra na gitarze
  • gryf gitarowy
  • granie na gitarze

Gitara basowa

Zainteresowanie

gitarą basową

dotyczy przede wszystkim muzyki rozrywkowej. Choć przeważnie stosuje się ją jako element zespołu, w ostatnim czasie coraz częściej używana jest do gry solowej. Posiada próg na gryfie, który poprzez ustalenie długości skracania struny, umożliwia czyste brzmienie wydobywanego dźwięku. Klasyczna gitara basowa posiada cztery struny, wyróżniamy jednak również gitary pięcio-, sześcio-, ośmio-, i dwunastostrunowe. W latach osiemdziesiątych powstała gitara basowa posiadająca nawet dwanaście strun i sześć cali szerokości szyjki.
Wzmocnanie

gitary

spowodowało osłabienie dźwięku kontrabasu. Cichość jego brzmienia skłoniła Leo

Fendera

(założyciela istniejącej od 1946 roku firmy z jego nazwiskiem w nazwie) do stworzenia szarpanego instrumentu o niskim tonie. W ten sposób w roku 1951 powstał Fender Precision Bass, mający kształt gitary i przetwornik jednocewkowy, wychwytujący mechaniczne drgania strun. W późniejszych latach Leo Fender stworzył inne modele gitar basowych - precision bass i jazz bass. Pierwszy na celu miał usuwanie szumów z wydobywającego się dźwięku, drugi posiadał dwa przetworniki jednocewkowe.

Późniejsze lata przyniosły powstawanie wielu kopii modeli Fendera, zarówno mniej jak i bardziej udanych. Część z nich zaopatrzono w pusty korpus z otworami rezonansowymi w kształcie litery f (charakteryzujący głównie Arch Top’y – typy budowy gitar akustycznych), do tworzenia innych stosowano zaś różnorodne materiały lub projektowano je na kształt różnych przedmiotów, nie zawsze mających cokolwiek wspólnego z muzyką. Rozwój techniki przyczynił się oczywiście do wielu zmian – zaczęto stosować preampy (przedwzmacniacze) i piezoelektryczne, a także elektromagnetyczne przetworniki – humbuckery.

Komentarze

Lost
2012-05-10 13:05:45

Bardzo proszę o porównanie cen tejże oto gitary z różnych sklepów, oraz szczere opinie na jej temat. Czy wygodnie leży, jak jest ciężka no i oczywiście czy ma dobre brzmienie.
Proszę wysłać opinie na lost.realm66@gmail.com
Z góry dziękuję.