Nauka gry na gitarzeMartin Lee Gore

słynie ze swojego autorytarnego sposobu pracy w zespole Depeche Mode, było to powodem licznych konfliktów między muzykami. W jednym z wywiadów Dave Gahan zasugerował, że Martin powinien poświęcić się nagraniu solowej płyty, a praca i podejmowanie decyzji w Depeche Mode powinna być rozłożona na wszystkich. (więcej)

Fender Modern Player

jest pierwszą serią gitar z logiem "Fender" na główce, która produkowana jest w Chinach. Ścisła kontrola jakości zapewnia perfekcyjne wykonanie i znakomite brzmienie a obniżenie kosztów produkcji pozwala na zachowanie rozsądnych cen. (więcej)

Popularność wzmacniaczy

z serii Mustang była niemałym zaskoczeniem dla samych konstruktorów. Początkowo produkowane w jedynie 2 wersjach, Mustang I i II, miały być typowym, domowymi wzmacniaczami do ćwiczeń i nagrywania. Obecnie w ofercie Fandera znajdziemy Mustangi 100 i 150W, a także uroczego malucha - wersję MINI! (więcej)

Hasło reklamowe

Fender Custom Shop brzmi - "...Kiedy będziesz gotowy", Idealnie oddaje to politykę firmy, która w dziale Custom Shop wykonuje najdroższe gitary na specjalne zamówienie klientów. (więcej)

Tagi

  • warsztaty gitarowe

School of Metal - gitarowe warsztaty we Wrocławiu

2015-06-18 10:03
WB
School of Metal - gitarowe warsztaty we Wrocławiu
School of Metal 2015
School of Metal 2015

13-go czerwca 2015, wieczorną porą, wrocławski klub Alive stał się na kilka godzin jednym z najbardziej metalowych punktów na mapie kraju. Stało się tak za sprawą “School od Metal”, która po wielkim sukcesie w Niemczech zawitała również do Polski. Wieczór we Wrocławiu był częścią ogólnopolskiej trasy zorganizowanej przez firmę dystrybucyjną Sound Service i będącej pod patronatem miesięcznika Top Guitar. Wrocławska “Schol of Metal” odbyła się również dzięki współpracy z pracownią lutniczą Pawła Kameckiego oraz salonem muzyczny.pl.

Program wieczoru stanowić miały część edukacyjna oraz koncertowa. Lokalni współorganizatorzy zadbali jednak o więcej atrakcji lecz powrócimy do tego w dalszej części relacji. Zajęcia prowadził Alex Scholpp - gitarzysta współpracujący z Tarją Turunen, muzyk sesyjny oraz nauczyciel, w towarzystwie Niki Skistimas - amerykańskiej perkusistki (Krashkarma) oraz Doris Yeh - basistki z Tajwanu (Chthonic). Cała trójka świetnie prezentowała się na scenie i już podczas próby dźwięku było wiadomo, że będzie to udany wieczór.

Zajęcia planowo miały rozpocząć się o godz. 18 lecz jak to zazwyczaj bywa start nieco przesunął się w czasie, głównie w oczekiwaniu na kolejnych uczestników. Niestety ostateczne frekwencja nie należała do wysokich. Piękna pogoda i mnogość wydarzeń w mieście sprawiły, że na zajęcia przybyło niewiele ponad dwadzieścia osób. Poza wspomnianym opóźnieniem całość wieczoru przebiegła bez zakłóceń i w miłej atmosferze.
School of metal w klubie ALIVE
School of metal w klubie ALIVE, źródło: Wojciech Babiński

Część pierwszą stanowiły godzinne zajęcia prowadzone przez Alexa, podczas których opowiedział on o swych muzycznych początkach, pracy i doświadczeniach w studio i na scenie. Nie zabrakło oczywiście także części praktycznej, podczas której Alex opowiedział o swym podejściu do ćwiczeń, skalach oraz technikach i ich wykorzystaniu a także o metodach pracy podczas komponowania materiału. Część warsztatowa przebiegła nad wyraz szybko mimo wypełnienia mnóstwem informacji. Po kilku pytaniach od uczestników Alex zaprosił wszystkich na drugą część wieczoru.
Alex Scholpp
Alex Scholpp, źródło: Wojciech Babiński

Alex Scholpp podczas warsztatów School of Metal we Wrocławiu
Alex Scholpp podczas warsztatów School of Metal we Wrocławiu, źródło: Wojciech Babiński

Część koncertowa doskonale dopełniła poprowadzone przez Alexa warsztaty. Metalowe trio brzmiało dynamicznie i selektywnie. Energiczna gra Niki i mocno osadzone brzmienie basu Doris świetnie komponowały się z precyzyjną i żywiołową grą Alexa. Po kilku utworach muzycy opowiedzieli o swoim doborze instrumentów, inspiracjach oraz stylu gry.
Alex Scholpp, Niki Skistimas, Doris Yeh podczas warsztatów School of Metal we Wrocławiu
Alex Scholpp, Niki Skistimas, Doris Yeh podczas warsztatów School of Metal we Wrocławiu, źródło: Wojciech Babiński

Niki Skistimas podczas warsztatów School of Metal we Wrocławiu
Niki Skistimas podczas warsztatów School of Metal we Wrocławiu, źródło: Wojciech Babiński

Na uwagę zasługuje zaprezentowany podczas występu nowy wzmacniacz basowy Tech21 VT500. Niewielki wzmacniacz o mocy 500W, przesterowaniu znanym z preampu Sansamp oraz mnogości charakterów brzmienia może niebawem stać się jednym z ciekawszych produktów w swoim segmencie. Niebawem postaramy się napisać o nim więcej.
Wzmacniacz basowy Tech21 VT500
Wzmacniacz basowy Tech21 VT500, źródło: Wojciech Babiński

Alex jak i Doris związani są z marką ESP i posiadają własne modele sygnowane. Ponad to Alex korzysta z nagłośnienia marki Blackstar - Series One. Jego customowa gitara wykonana jest z jesionu oraz wyposażona w mostek Floyd Rose oraz jeden przetwornik DiMarzio DP220 Activator.
Alex Scholpp podczas warsztatów School of Metal we Wrocławiu
Alex Scholpp podczas warsztatów School of Metal we Wrocławiu, źródło: Wojciech Babiński

Doris Yeh podczas warsztatów School of Metal we Wrocławiu
Doris Yeh podczas warsztatów School of Metal we Wrocławiu, źródło: Wojciech Babiński

Po przerwie prezentacyjnej trio zaprezentowało tzw. medley znanych i klasycznych metalowych utworów m.in. autorstwa Black Sabbath, Megadeth czy Ozzyego Osbourna.

Na tym planowo wieczór mógłby się zakończyć lecz jeden ze współorganizatorów - Paweł Kamecki przygotował kilka niespodzianek. Pierwszą z nich był wykład na temat lutniczych aspektów i jakości gitar elektrycznych. Jako wieloletni twórca własnych instrumentów oraz autoryzowany serwisant gitar ESP poruszył wiele interesujących zagadnień - od doboru drewna aż do końcowych detali, wpływających na ogólną jakość i brzmienie instrumentu.
Paweł Kamecki podczas warsztatów School of Metal we Wrocławiu
Paweł Kamecki podczas warsztatów School of Metal we Wrocławiu, źródło: Wojciech Babiński

Na koniec każdych warsztatów School of Metal rozlosowywany był wśród uczestników wzmacniacz Blackstar ID Core 20. Tu jednak pojawiła się kolejna niespodzianka. W ramach prowadzonej przez P. Kameckiego szkoły artystycznej Rock & Heavy Metal, miał miejsce konkurs na prezentację własnego solo. Czterech chętnych stanęło do walki. Przyznać trzeba, że poziom był wysoki i jury nie miało łatwego wyboru. Po burzliwej naradzie ogłoszony został zwycięzca. Gratulujemy!
Nagroda w konkursie na najciekawsze solo: wmacniacz gitarowy Blackstar ID Core 20
Nagroda w konkursie na najciekawsze solo: wmacniacz gitarowy Blackstar ID Core 20, źródło: Wojciech Babiński

Zwieńczeniem wieczoru był solowy występ Dominika Prykiela z zespołu HATE. Dominik zaprezentował nieco bardziej ekstremalną i cięższą technikę gry oraz swój specjalny instrument zaprojektowany i wykonany przez P. Kameckiego.
Dominik
Dominik "Domin" Prykiel podczas warsztatów School of Metal we Wrocławiu, źródło: Wojciech Babiński

Mimo niedużej frekwencji warsztaty można uznać za udane. Impreza odbyła się bez zakłóceń i w miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia tego typu inicjatywa.
Uczestnicy warsztatów School of Metal we Wrocławiu, klub ALIVE
Uczestnicy warsztatów School of Metal we Wrocławiu, klub ALIVE, źródło: Wojciech Babiński

Profile Facebook organizatorów:
https://www.facebook.com/pages/Sound-Service-Polska
https://www.facebook.com/MuzycznyPL
https://www.facebook.com/KameckiGuitars
https://www.facebook.com/HeavyMetalGraj

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.