Nauka gry na gitarzeUlubionym instrumentem

Steviego Raya Vaughana był Fender Stratocaster. Artysta doczekał się nawet sygnatury wykonanej przez firmę Fender specjalnie dla niego. (więcej)

Miał zaskakującą umiejętność

łączenia popowych melodii i ciężkich rockowych brzmień. Mowa o Kurcie Cobainie, który w wielu wywiadach przyznawał się, że słucha bardzo różnej muzyki. Łączenie punkowej energii i melodyjnych refrenów stały się kluczem do sukcesu Nirvany. (więcej)

Nie tylko umiejętności

techniczne są warunkiem znalezienia się w gronie 100 najlepszych gitarzystów wszechczasów. Tacy gitarzyści jak Thurston Moore czy Kurt Cobain, którzy regularnie są uwzględniani w rankingu, nie są może technicznymi wymiataczami, ale potrafią swoją grą zmieniać muzyczną rzeczywistość i mają ogromny wpływ na dalszy jej rozwój. (więcej)

Prawdziwe nazwisko Jacka

to John Anthony Gillis. Przewrotna natura gitarzysty skłoniła go do przyjęcia nazwiska od swojej żony Meg. (więcej)

Tagi

 • Gordon Matthew Sumner
 • Sting
 • The Police
 • Muzyk
 • Basista
 • Kompozytor
 • Wokalista
 • Producent
 • Gitara
 • Gitara basowa
 • Instrumenty
 • Muzyczny

Gordon Matthew Sumner - po prostu Sting

2012-12-13 16:30
Kaśka
Gordon Matthew Sumner, znany pod pseudonimem "Sting", urodził się 2 października 1951 w Wallsend w Newcastle. Wychowywał się w wielodzietnej rodzinie Audrey Cowell i Ernesta Summera wraz z siostrami Angelą i Anitą oraz bratem Philipem. Jako chłopiec uczył się w katolickiej szkole podstawowej St. Cutbert's o zaostrzonym rygorze. Gdy stał się dorosły dostał się na Uniwersytet Warwick, gdzie studiował filologię angielską. Niestety, nie zagrzał tam miejsca. Już po pół roku powrócił do Newcastle, stając się robotnikiem, a kolejnie urzędnikiem. Od roku 1971 był uczniem szkoły pedagogicznej. W roku 1974 objął posadę nauczyciela w szkole w Cramlington.
Sting w 1985 roku
Sting w 1985 roku, źródło: Wikipedia

Zainteresowanie muzyką wykazywał już jako mały chłopiec. Jako student grał z Phoenix Jazzmen, Last Exit oraz The Newcastle Big Band. W roku 1977 wraz z Stewartem Copelandem i Henrym Padovanim utworzył The Police. Niedługo potem Henry'ego na gitarze zastąpił Andy Summets. Zespół odniósł ogromny sukces komercyjny, sprzedając w wysokich nakładach popularne krążki oraz zdobywając sześć statuetek Grammy. The Police wydał swój ostatni raz w roku 1983. Trzy lata później jego członkowie zjednoczyli się, by nagrać reedycję "Don't Stand So Close To Me". Wznowienie tej działalności nie przetrwało jednak próby czasu i od tej pory Gordon poświęcił się karierze solowej. Po raz pierwszy pojawił się w tej odsłonie w roku 1981, gdy grał dla Amnesty International. Zagrał wówczas "Roxanne", "Message in A Bottle", a także "I Shall Be Released" Boba Dylana. Rok później wydał "Spread A Little Happiness". Cztery lata później na rynku ukazała się "The Dream of the Blue Turtles", do którego inspiracją był album Beatlesów. W roku 1986 wydał koncertowy krążek "Bring on the Night". Już rok potem Sting stał się autorem kolejnej płyty - "Nothing Like The Sun", która wkrótce uzyskała status platynowej zarówno w Anglii, jak i w USA. Istotnym punktem jego życia, który odbił się także echem na jego karierze, była śmierć ojca w roku 1989 roku. Dwa lata potem na rynku ukazała się żałobna płyta "The Soul Cages", pokryta platyną złotem. W roku 1993, tuż po przeprowadzce do Wiltshire, ukazał się "Ten Summoner's Tales", którego reedycję Sting wydał pod koniec tego dziesięciolecia. W roku 1994 platyną w USA i Wielkiej Brytanii oraz złotem w Polsce pokryła się składanka "Fields of Gold".

W roku 2003 muzyk otrzymał nominację do Rock and Roll Hall of Fame wraz z innymi członkami The Police.
Sting
Sting, źródło: Wikipedia

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.