Maryla Rodowicz czekała rok

na niepowtarzalny model gitary firmy Gibson wart 30 tys. zł. (więcej)

Mostek gitarowy EverTune

ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Ci pierwsi są zachwyceni idealną intonacją i genialną prostotą pomysłu. Przeciwnicy natomiast uważają, że takie rozwiązanie czyni instrument odrobinę bezdusznym a minimalny dysonans nadaje charakteru gitarze. (więcej)

Historia spłatała figla

gdyż wiele lat wcześniej marka Epiphone, która teraz jest budżetowym odziałem koncernu Gibson, produkowała instrumenty, które swoją jakością znacznie przewyższała ówczesne produkty Gibsona. (więcej)

Fender Jaguar

jest gitarą specyficzną. Z jednej strony nigdy nie zyskała specjalnego uznania w gitarowym mainstreamie, z drugiej zaś trudno sobie wyobrazić brzmienie takich płyt jak Nevermind Nirvany bez tego instrumentu. Jaguar stał się symbolem undergrundu i muzyki niezależnej, może właśnie w tym tkwi jego siła. (więcej)

Tagi

  • Gordon Matthew Sumner
  • Sting
  • The Police
  • Muzyk
  • Basista
  • Kompozytor
  • Wokalista
  • Producent
  • Gitara
  • Gitara basowa
  • Instrumenty
  • Muzyczny

Gordon Matthew Sumner - po prostu Sting

Gordon Matthew Sumner, znany pod pseudonimem "Sting", urodził się 2 października 1951 w Wallsend w Newcastle. Wychowywał się w wielodzietnej rodzinie Audrey Cowell i Ernesta Summera wraz z siostrami Angelą i Anitą oraz bratem Philipem. Jako chłopiec uczył się w katolickiej szkole podstawowej St. Cutbert's o zaostrzonym rygorze. Gdy stał się dorosły dostał się na Uniwersytet Warwick, gdzie studiował filologię angielską. Niestety, nie zagrzał tam miejsca. Już po pół roku powrócił do Newcastle, stając się robotnikiem, a kolejnie urzędnikiem. Od roku 1971 był uczniem szkoły pedagogicznej. W roku 1974 objął posadę nauczyciela w szkole w Cramlington.Zainteresowanie muzyką wykazywał już jako mały chłopiec. Jako student grał z Phoenix Jazzmen, Last Exit oraz The Newcastle Big Band. W roku 1977 wraz z Stewartem Copelandem i Henrym Padovanim utworzył The Police. Niedługo potem Henry'ego na gitarze zastąpił Andy Summets. Zespół odniósł ogromny sukces komercyjny, sprzedając w wysokich nakładach popularne krążki oraz zdobywając sześć statuetek Grammy. The Police wydał swój ostatni raz w roku 1983. Trzy lata później jego członkowie zjednoczyli się, by nagrać reedycję "Don't Stand So Close To Me". Wznowienie tej działalności nie przetrwało jednak próby czasu i od tej pory Gordon poświęcił się karierze solowej. Po raz pierwszy pojawił się w tej odsłonie w roku 1981, gdy grał dla Amnesty International. Zagrał wówczas "Roxanne", "Message in A Bottle", a także "I Shall Be Released" Boba Dylana. Rok później wydał "Spread A Little Happiness". Cztery lata później na rynku ukazała się "The Dream of the Blue Turtles", do którego inspiracją był album Beatlesów. W roku 1986 wydał koncertowy krążek "Bring on the Night". Już rok potem Sting stał się autorem kolejnej płyty - "Nothing Like The Sun", która wkrótce uzyskała status platynowej zarówno w Anglii, jak i w USA. Istotnym punktem jego życia, który odbił się także echem na jego karierze, była śmierć ojca w roku 1989 roku. Dwa lata potem na rynku ukazała się żałobna płyta "The Soul Cages", pokryta platyną złotem. W roku 1993, tuż po przeprowadzce do Wiltshire, ukazał się "Ten Summoner's Tales", którego reedycję Sting wydał pod koniec tego dziesięciolecia. W roku 1994 platyną w USA i Wielkiej Brytanii oraz złotem w Polsce pokryła się składanka "Fields of Gold".

W roku 2003 muzyk otrzymał nominację do Rock and Roll Hall of Fame wraz z innymi członkami The Police.