Nauka gry na gitarzePierwszymi instrumentami

jakimi zainteresował się Ralph Towner była trąbka i fortepian. Ojciec Ralpha był trębaczem i skutecznie zaszczepił w nim miłość do tego instrumentu. Fascynacja gitarą przyszła wraz w rozpoczęciem studiów. (więcej)

Jedna z gitar

z serii Modern Player firmy Fender wyposażona jest w bardzo ciekawy przetwornik nazwany Triplebucker. Jest to konstrukcja 3-cewmowa (zazwyczaj stosuje się pickupy 2 lub 1-cewkowe). Brzmienie tego przetwornika ma charakter humbuckera ale o znacznie rozszerzonym paśmie. Przystawka świetnie sprawdza się w barwach przesterowanych. Istnieje także możliwość wyłączenia jednej cewki i używania Triplebuckera jako tradycyjnego przetwornika 2-cewkowego. (więcej)

W Chinach zakazano

dystrybucji ostatniej płyty zespołu Guns'N'Roses, która nosi dwuznaczny tytuł Chinese Democracy. Oficjalnym powodem podanym przez władze Chin był "atak na naród chiński w tekstach piosenek". Prawda jest jednak taka, że władzę tego kraju nie zaakceptowały kontrowersyjnego tytułu albumu. (więcej)

Robert Johnson został

otruty. Hipotez na temat jego śmierci jest mnóstwo. Jedna z nich mówi o zazdrosnym mężu jednej z fanek Roberta. Mówi się także o tym, że otruli go ludzie, którzy posądzali Johnsona o konszachty z diabłem. (więcej)

Tagi

 • Mark Egan
 • Basista
 • Jazz
 • Muzyka
 • Pat Metheny
 • Bas
 • Gitara basowa
 • Gitara
 • Instrument
 • Fusion
 • Producent
 • Kompozytor

Mark Egan - basista jazzowy

2012-09-22 12:26
Mateusz
Mark Egan urodził się w 1951 roku w Brockton w Massachusetts.

Mark odziedziczył pasję do muzyki po ojcu. Początkowo, w wieku dziesięciu lat, uczył się gry na trąbce. Zainteresowanie instrumentem trwało do końca szkoły średniej, jednak w międzyczasie rozpoczął również przygodę z gitarą. Po liceum dołączył do University of Miami’s Frost School of Music, gdzie uczył się również z Jerrym Cokerem – wykładowcą jazzowym. W tym czasie zaprzyjaźnił się z Ira Sullivan, Patem Methenym, Dannym Gottliebem, Cliffordem Carterem i wieloma innymi znanymi artystami, którzy nieustannie inspirowali go do pracy. W czasie studiów zaprzyjaźnił się też z Jaco Pastoriusem, który był najbardziej wpływowy dla jego muzyki. Obydwoje mieszkali na Florydzie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Egan poznał wówczas spojrzenie wirtuoza gitary na instrument, które bardzo go zainspirowało.

Artysta znany jest z kariery solowej, która zaowocowała wydaniem trzech platynowych i trzech ozłoconych albumów, ale również z bycia liderem w wielu grupach, w tym w Elements.
Mark Egan
Mark Egan, źródło: Wikipedia

Ponadto przyczynił się do współpracy nad ścieżkami dźwiękowymi do filmów i programów telewizyjnych – „Alladyn”, „Two Moon Junction”, „The Object of My Affection”, „You’ve Got Mail” „The Color of Money”, „A Chorus Line”, „NBC Sports”, „ABC’s All My Children”, czy „CNN/Headline News”.

Pracował jako muzyk sesyjny oraz często występował u boku wielu popularnych artystów, reprezentujących wszelakie gatunki muzyczne. Do muzyków tych wliczyć można Stinga, Arcadię, Rogera Daltreya i Joan Osborne, Marianne Faithfull, Davida Sanborna, Johna McLauglina, czy Sophie B. Hawkins. Ponadto koncertuje po świecie z Elements, Billem Evansem i Larrym Coryellem.

Jednym z jego najpopularniejszych albumów jest „As We Speak”, nagrany przy współpracy z Johnem Abercrombiem i Dannym Gottliebem. W czasie pracy z zespołem wydał również dziesięć nagrań, a taże przyczynił się do powstania trzech filmów – „Om Yoga & Meditation”, „Music on The Edg” oraz instruktażowy „Bass Workship”. W roku 2008 muzyk pojawił się na nagraniu live perkusisty Kena Serio „In The Moment”. Wydał również krążek „Urge” z trębaczem Forrestem Buchtelem Jr.

W roku 1992 stworzył własną wytwórnię płytową „Wavetone Records”.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.