Nauka gry na gitarzePołączenie tradycji

i nowoczesności. Taka jest właśnie seria gitar Modern Player firmy Fender. Firma postanowiła odkurzyć kilka starych projektów i dodać kilka nowoczesnych rozwiązań. w ten sposób powstały bardzo oryginalne i nie spotykane wcześniej gitary. (więcej)

Jack White gra także

na perkusji, w najnowszym swoim projekcie muzycznym - The Dead Weather. Zespół powstał z inicjatywy Jacka i Alison Mosshart (wokalistki zespołu The Kills) (więcej)

Kaczmarski nie był

wybitnym gitarzystą, jego muzyka opierał się głownie na emocjonalnym przekazie. Wypracował sobie jednak niepowtarzalny i bardzo charakterystyczny sposób grania na instrumencie. (więcej)

Sceniczy wizerunek

Angusa Younga powstał poniekąd z przypadku. Początkowo gitarzysta nie miał w zamyśle przebierania się na stałe w szkolny mundurek. Podczas pierwszych koncertów AC/DC Angus na każdy występ przywdziewał inny kostium (między innymi goryla i różnych superbohaterów). Pewnego dnia przebrał się za ucznia, koledzy z zespołu i fani byli zachwyceni tym wizerunkiem, który przetrwał do dnia dzisiejszego. (więcej)

Tagi

 • Mark Egan
 • Basista
 • Jazz
 • Muzyka
 • Pat Metheny
 • Bas
 • Gitara basowa
 • Gitara
 • Instrument
 • Fusion
 • Producent
 • Kompozytor

Mark Egan - basista jazzowy

2012-09-22 12:26
Mateusz
Mark Egan urodził się w 1951 roku w Brockton w Massachusetts.

Mark odziedziczył pasję do muzyki po ojcu. Początkowo, w wieku dziesięciu lat, uczył się gry na trąbce. Zainteresowanie instrumentem trwało do końca szkoły średniej, jednak w międzyczasie rozpoczął również przygodę z gitarą. Po liceum dołączył do University of Miami’s Frost School of Music, gdzie uczył się również z Jerrym Cokerem – wykładowcą jazzowym. W tym czasie zaprzyjaźnił się z Ira Sullivan, Patem Methenym, Dannym Gottliebem, Cliffordem Carterem i wieloma innymi znanymi artystami, którzy nieustannie inspirowali go do pracy. W czasie studiów zaprzyjaźnił się też z Jaco Pastoriusem, który był najbardziej wpływowy dla jego muzyki. Obydwoje mieszkali na Florydzie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Egan poznał wówczas spojrzenie wirtuoza gitary na instrument, które bardzo go zainspirowało.

Artysta znany jest z kariery solowej, która zaowocowała wydaniem trzech platynowych i trzech ozłoconych albumów, ale również z bycia liderem w wielu grupach, w tym w Elements.
Mark Egan
Mark Egan, źródło: Wikipedia

Ponadto przyczynił się do współpracy nad ścieżkami dźwiękowymi do filmów i programów telewizyjnych – „Alladyn”, „Two Moon Junction”, „The Object of My Affection”, „You’ve Got Mail” „The Color of Money”, „A Chorus Line”, „NBC Sports”, „ABC’s All My Children”, czy „CNN/Headline News”.

Pracował jako muzyk sesyjny oraz często występował u boku wielu popularnych artystów, reprezentujących wszelakie gatunki muzyczne. Do muzyków tych wliczyć można Stinga, Arcadię, Rogera Daltreya i Joan Osborne, Marianne Faithfull, Davida Sanborna, Johna McLauglina, czy Sophie B. Hawkins. Ponadto koncertuje po świecie z Elements, Billem Evansem i Larrym Coryellem.

Jednym z jego najpopularniejszych albumów jest „As We Speak”, nagrany przy współpracy z Johnem Abercrombiem i Dannym Gottliebem. W czasie pracy z zespołem wydał również dziesięć nagrań, a taże przyczynił się do powstania trzech filmów – „Om Yoga & Meditation”, „Music on The Edg” oraz instruktażowy „Bass Workship”. W roku 2008 muzyk pojawił się na nagraniu live perkusisty Kena Serio „In The Moment”. Wydał również krążek „Urge” z trębaczem Forrestem Buchtelem Jr.

W roku 1992 stworzył własną wytwórnię płytową „Wavetone Records”.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.