Pearl Jam

obok Nirvany, Alice In Chains i Soundgarden, zaliczany jest to tak zwanej "wielkiej czwórki z Seattle", czyli czterech najważniejszych zespołów tworzących brzmienie Grunge. (więcej)

Gold Top był pierwszą gitarą

firmy Gibson w której seryjnie zaczęto montować przetworniki typu humbucker. Wcześniej Gibson korzystał głownie z przetworników P90. Przełom nastąpił w latach 50tych i dzisiaj instalowanie humbuckerów w gitarach Gibsona jest już powszechne. (więcej)

Istotną sprawą jest

by tuner gitarowy w formie stomp-boxa był "niewidzialny" i "niesłyszalny" w torze sygnałowym między gitarą a wzmacniaczem. Digitech HT6, wyposażony w prawdziwy bypas, nie ingeruje w brzmienie gitary i jest całkowicie neutralny dla sygnału. (więcej)

Do dnia dzisiejszego

bez odpowiedzi pozostaje pytanie - czy wiek 27 lat jest szczególnym momentem w psychice człowieka? Czemu tak wielu zdolnych ludzi zakończyło swoje życie właśnie w tym wieku. Pewne jest tylko, że Klub 27 faktycznie istnieje. (więcej)

Tagi

  • Ralph Towner
  • Gitarzysta
  • Multiinstrumentalista
  • Kompozytor
  • Aranżer
  • Muzyka
  • Gitara klasyczna
  • Gitara akustyczna

Początki i rozwój kariery Ralpha Townera

Ralph Towner urodził się 1 marca 1940 roku w Chehalis w Waszyngtonie w rodzinie nauczycielki gry na fortepianie i trębacza. Przygodę z instrumentami rozpoczął dzięki temu w młodym wieku – mając trzy lata grał już na fortepianie, w wieku pięciu lat pasją do trąbki zaraził go ojciec. Wraz ze wstąpieniem na Uniwersytet Oregonu zainteresował się brzmieniami gitary. Rozpoczął wówczas naukę pod okiem Karla Scheita. W latach wczesnej młodości szkolił wytrwale i z uporem swój talent gry na gitarze, dzięki czemu w wkrótce z impetem rozpoczął karierę muzyczną.

W latach sześćdziesiątych pracował jako pianista jazzowy na scenach Nowego Jorku. Jego muzyka ukształtowana była wówczas przez silne wpływy Billa Evansa. Wkrótce rozpoczął eksperymentować z gitarą klasyczną i dwunastostrunową. W tym czasie miał okazję występować u boku osób ściśle związanych z Evansem – Jeremim Steigem, Eddiem Gomezem, Markiem Johnsonem, Jackiem DeJohnettem i Garym Pearcockiem.

Wraz z początkiem lat siedemdziesiątych dołączył do Consort, którego liderem był wówczas Paul Winter. Nieługo potem odszedł z zespołu wraz z kolegami – McCandlessem, Moorem i Walcottem – rozpoczynając współpracę z Oregon, która w tej dekadzie okazała się znacząca dla historii muzyki. Brzmienia łączyły folk, muzykę indyjską, a także improwizacje jazzu awangardowego. W tym dziesięcioleciu Towner nawiązał również relację z wytwórnią ECM, firmującą większość jego solowych projektów. W roku 1972 na rynku ukazał się „Trios/Solos”, będący pierwszym nagraniem Townera jako leadera. Tego samego roku wystąpił na „I Sing The Body Electric” Weather Report, prezentującego brzmienia jazz fusion. Tym samym zdobył etykietę sidemana.Charakterystycznym dla Ralpha zachowaniem jest unikanie gry na gitarze elektrycznej. Jego ulubionym instrumentem są gitary wyposażone w sześć lub dwanaście nylonowych strun. Mimo to nie rezygnuje z dynamiki oraz dbałości o idealną współpracę muzyków i instrumentów. Ponadto rozpoznać można go po specyficznej technice wplatania między struny papieru i innych materiałów, co tworzy niepowtarzalny efekt perkusji. Kolejną cechą charakterystyczną może być dla Townera używanie techniki overdubbingu, polegającej na dograniu części wokalnej lub instrumentalnej do wcześniej już nagranego materiału. Stanowi to element artystyczny utworu, umożliwiający na wykorzystanie brzmień fortepianu, gitary, czy syntezatora na tej samej ścieżce dźwiękowej. Jego eksperymenty z wykorzystaniem overdubbingu najbardziej słyszalne są na „Diary” z 1974 roku. Muzyka Ralpha to przede wszystkim folk, World Music i muzyka poważna. Jest fanem jazzu i muzyki europejskiej – wiedeńskiego klasycyzmu, romantyzmu i wiedeńskiej awangardzie – której, jak sam mówi, zawdzięcza inspirację. Obecnie Ralph Towner na stałe osiedlił się w Rzymie.