Nauka gry na gitarzeNowoczesna technologia

na stałe wkracza do gitarowego świata. Kitara firmy Misa Digital jest tego świetnym przykładem. Całkowicie cyfrowe urządzenie jest instrumentem na miarę XXI wieku. (więcej)

W nowym składzie

formowanym przez Grohla miał początkowo znaleźć się Krist Novoselic. Muzycy doszli jednak do wniosku, że takie posunięcie może być źle odebrane przez fanów - jako "odcinanie kuponów" po sukcesie Nirvany. Ostatecznie taki układ nie wyszedł na dobre Kristowi, bo o ile Dave Grohl osiągnął ogromny sukces ze swoim nowym Foo Fighters, to Novoselicowi kariera muzyczna nie wyszła tak jakby tego chciał. (więcej)

Paco de Lucia

w rzeczywistości nazywa się Francisco Sanchez Gomez. Pseudonim artystyczny przyjął na cześć swojej matki Lucii Gomez. (więcej)

Istnieją gitarzyści, którzy

potrafią zagrać całe utwory, wykorzystując jedynie technikę flażoletową. Wymaga to jednak nienagannej techniki i czystości wydobywania dźwięków. (więcej)

Tagi

  • Jim McCarty
  • Muzyk
  • Gitarzysta
  • Kompozytor
  • Blues
  • Rock
  • Gitara
  • Gitara elektryczna
  • Gitara akustyczna

James “Jim” William McCarty - kariera

2012-08-08 10:03
Madzik
James “Jim” William McCarty urodził się 1 czerwca 1945 roku w Detroit, w Michigan. W latach swojej długotrwałej kariery muzyk miał okazję pracować z takimi artystami jak Mitch Ryder, The Detroit Wheel, The Buddy Miles Express, Cactus, The Rcokets, The Detroit Blues Band, a także Mystery Train. Ponadto współpracował z legendą gitary – Jimim Hendrixem i Bobem Segerem. Artysta gra stylem heavy-blues-rockowym, który stanowi inspirację dla muzyków od niemal pół wieku. Ponadto kojarzy się go z takimi stylami jak rhytm and blues, psychodeliczny rock, czy hard rock.

W roku 2006 McCarty wziął udział w trasie koncertowej amerykańskiego zespołu Cactus, który zdecydował się na zjednocześnie w Nowym Jorku, Szwecji, Philadephii i Waszyngtonie. Wziął również udział w nagraniach do albumu zespołu – „Cactus V”.

W jednym z sierpniowych wywiadów w 2006 roku Ted Nugent – amerykański muzyk z Detroit, stwierdził:

„Jestem jedynym rock’n’rollowym wykonawcą, używającym „Hollow body”, a to dlatego że w roku 1960 zobaczyłem Jimmy’ego McCarty’ego, tworzącego duże silne akordy, jak jak na „Stranglehold”. Nauczyłem się tego od Jimmy’ego McCarty’ego. Zapamiętajcie – Jimmy McCarty. Jest równie ważny jak Bo Diddley, Chuck Berry, czy Les Paul… Bóg gry na gitarze.
Jim McCarty
Jim McCarty

W roku 2005 Les Paul nagrał „Les Paul and Friends: American Made, World Played” u boku wielu cenionych muzyków. Wydali wówczas cover „Freedom Special” – utwór instrumentalny, napisany przez McCarty’ego. W lutym następnego roku Les Paul zdobył nagrodę Grammy za cover utworu, co popchnęło Jima ku nagrodzie za napisanie melodii.

W roku 2009 powstał zespół Hell Drivers, w którego skład weszli Jim McCarty, Johnny „Bee” Badanjek, Marvin Conrad i Jim Edwards. Artyści wykorzystują różnorodne brzmienia rock’n’rollowe rodem z Dertoit, wzorując się na Iggy, The Rockers, Mitch Ryder, Bobie Segerze.

We wrześniu 2010 roku McCarty dodany został do Canada South Blues Society „Living Blues Museum” w Windsor.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych. Komentarz nie może zawierać linków do innych stron. Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.