jednak na gitarze grał jak osoba leworęczna. Nie przekładał przy tym strun i strun, przez co ich układ był odwrotnie niż w standardowych gitarach. Kaczmarski sam przyznał się do tego, że leworęczna gra wynikła z jego niewiedzy, ale właśnie dzięki temu brzmienie jego gitary było tak bardzo charakterystyczne. (więcej)
Gitara Gibson J-45
zastąpiła swego czasu model J-35. Jednak to jakość i brzmienie czterdziestki piątki uczyniła z niej model kultowy i obiekt pożądania gitarzystów na całym świecie. (więcej)
Historia spłatała figla
gdyż wiele lat wcześniej marka Epiphone, która teraz jest budżetowym odziałem koncernu Gibson, produkowała instrumenty, które swoją jakością znacznie przewyższała ówczesne produkty Gibsona. (więcej)
„Nevermind” zespołu Nirvana
w dwudziestą rocznicę wydania albumu Gibson zaprezentował nowy model gitary Gibson Krist Novoselic Signature RD Bass. (więcej)
Tagi
Gitara
Gibson
Gitara elektryczna
Gitara jazzowa
ES
ES175
Gryf
Struny
Przetworniki
Muzyka
Gitarzysta
Gitarzyści
Gibson ES-175 Reissue
Historia Gibsona ES-175 sięga roku 1949. Wówczas najwyższe miejsce wśród modeli przeznaczonych do jazzu i bluesa zajmował ES-150, uwielbiany przez Charliego Christiana i Eddiego Durhama. Wszystko zmieniło się wraz z pojawieniem się słynnego ES-175, który swoją uniwersalnością, mniejszym korpusem, laminowanej płycie wierzchniej i wspaniałemu brzmieniu wspiął się na szczyt. Debiutując w ilości zaledwie stu dwudziestu dziewięciu sztuk, jego popularność rozrosła się na światową skalę. Dziś instrument powrócił w pełni dostępny dla każdego gitarzysty. Gibson zajął się stworzeniem reprodukcji słynnego ES-175 wyposażając go w przetworniki Alnico Classic i warstwowy korpus i dwie pary potencjometrów. Doprowadziło to do powstania ES-175 Reissue AN oraz VS.Płyty wierzchnie, boczne i tylne instrumentów pokryte zostały laminatem klonu i topoli. Na korpusie znajdziemy również wielowarstwowy binding na górze oraz pojedynczy na spodzie. Mahoniowy gryf łączy się z korpusem przy czternastym progu, znajdziemy tu przetwornik ’57 Classic humbucker. Palisandrowa podstrunnica o menzurze 23 ¾ liczy dwadzieścia progów. Gryf uwieńczyła główka z inkrustacją w postaci ostrokrzewu i klucze Vintage w odcieniu zielonym, wzdłuż podstrunnicy biegną zaś perłowe rozdzielone równoległoboki oraz pojedyncza warstwa bindingu. Do tego mostek ABR wraz z przetwornikami ’57 przy mostku oraz niklowane osprzętowanie. Instrument wyposażono również w gałki Top Hat w kolorze bursztynowym oraz dwie pary potencjometrów – dwa głośności i dwa tonu wraz z trójpozycyjnym przełącznikiem. Do każdego egzemplarza Gibson dołączył futerał oraz dodatkowe struny Gibson Brite Wires 0.10-0.46. Modele dostępne są w kolorze Antiqua Natural i Vintage Sunburst.
Wyposażenie instrumentu w cztery pokrętła dało możliwość uzyskania dźwięku jakiego oczekuje każdy posiadacz tej gitary. Kiedy przed laty ES-175 zawładnął światem jazzu i bluesu, zajął jednocześnie miejsce na najwyższej półce modeli przeznaczonych do tych gatunków muzycznych. Dziś mistrz reprodukcji powrócił w unowocześnionej wersji, która z pewnością zadowoli każdego gitarzystę, oferując mu świat przeżyć, jaki ludzkość poznała sześćdziesiąt lat temu.